Podsumowanie zbiórki kasztanów
Od 16 września 2014r. do 15 października 2014r. w szkole trwała zbiórka kasztanów.
Razem zebrano 1.695 kg kasztanów na kwotę 896zł 40 gr. Pieniądze ze zbiórki kasztanów zostaną wpłacone na konto Rady Rodziców.
ACH
Podsumowanie zbiórki kasztanów
Od 16 września 2014r. do 15 października 2014r. w szkole trwała zbiórka kasztanów.
Razem zebrano 1.695 kg kasztanów na kwotę 896zł 40 gr. Pieniądze ze zbiórki kasztanów zostaną wpłacone na konto Rady Rodziców.
ACH
Wycieczka do lasu
15.10.2014 r. uczniowie kl. III brali udział w ciekawych zajęciach z edukacji przyrodniczej w szkółce leśnej w Swobnicy – Nadleśnictwo Myślibórz.
Dzieci podziwiały piękno jesiennego lasu. Poznały różne gatunki drzew, krzewów i roślin rosnących w lesie. Z uwagą i zainteresowaniem słuchały ciekawostek i informacji o zwierzętach żyjących w lasach. Na zakończenie było ognisko z pysznymi kiełbaskami, które na powietrzu smakowały wyśmienicie.
ACH
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 13.10.2014r. w naszej Szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie mieli okazję podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie.
Zespół wokalny zaśpiewał piosenkę z myślą o nauczycielach. Uczniowie z klas IV-VI opisywali pracowników szkoły śmiesznymi i miłymi wierszykami. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom za pracę i zaangażowanie oraz wręczyła nagrody wyróżniającym się pedagogom za rok szkolny 2013/2014 .
Na koniec odbyła się SZKOLNA GALA OSKAROWO – JABŁKOWA, którą poprowadzili Julia Sozańska i Karol Wierzbiński. Laureatom różę oraz jabłko wręczali Maja Trzaskoś i Radosław Pietrzak.
A oto nasi laureaci w poszczególnych kategoriach:
Dziękujemy Firmie Sady za zasponsorowanie pięknych, okazałych jabłek.
Samorząd Uczniowski
STOP AGRESJI
Dnia 09.10.2014r. uczniowie z klas V i VI udali się do Biblioteki Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju na przedstawienie teatralne pt. „Bella”, które przedstawiało zagadnienie „STOP AGRESJI”. Spektakl wystawiła grupa teatralna z Krakowa „Moralitet”.
Spektakl miał charakter profilaktyczno-edukacyjny. Tematem przedstawienia było zachowania uczniów z problemami, którzy wyżywali się na rówieśnikach. Problemy były spowodowane przez przemoc domową, cyberprzemoc , trudności z nauką oraz przez konflikty z rówieśnikami. Wszyscy uczniowie mieli okazję wyciągnąć wnioski jak zachować żeby nie mieć problemów.
Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Czekamy na następny przyjazd teatru „Moralitet”.
Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie Biblioteki Miejskiej.
Karol Wierzbiński kl.VI
Szkolny etap konkursów przedmiotowych
W szkolnym etapie Konkursu Języka Polskiego wzięło udział 10 uczniów z klasy szóstej i piątej.
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
Karol Wierzbiński
Maciej Iwanów
Radosław Pietrzak
W szkolnym etapie Konkursu Matematycznego udział wzięło 6 uczniów z klasy szóstej.
Do etapu rejonowego zakwalifikował się:
Maciej Iwanów
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
XIV Dzień Papieski
Z okazji Dnia Papieskiego 13 października uczniowie Szkoły Podstawowej we współpracy z kołem misyjnym i parafią przygotowali: „Różaniec z Ojcem Świętym Janem Pawłem II”.
Rozważania tajemnic rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej o życiu Jana Pawła II i Jego umiłowania modlitwy różańcowej. Następnie uczniowie z koła misyjnego poprowadzili modlitwę różańcową z rozważaniem tajemnic zaczerpniętych z nauczania naszego umiłowanego Papieża.
SK/MJ
Kuchnia małego misjonarza
Nowy rok szkolny Mali Misjonarze Jezusa zapraszają do swojej kuchni i korzystania z łatwych i prostych przepisów. A oto jeden z nich: Sałatka na „dobry humor”
Wszystkie owoce kroimy w kostkę dowolnej wielkości, skrapiamy sokiem z cytryny polewamy sokiem mieszamy, dekorujemy winogronami. Dzielimy się sałatką z najbliższymi i dobry humor gwarantowany wystarczy spojrzeć na nasze uśmiechnięte buzie. Smacznego;)
SK
Pielgrzymka „Szlakiem Nadmorskich Kościołów"
4 października już po raz 8 wyruszyła pielgrzymka nad nasze piękne polskie morze.
Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od kościoła p w. MB. Częstochowskiej w Maszewie, gdzie zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci przez ks. proboszcza Henryka Stanulewicza. Ks. proboszcz opowiedział nam historię powstania kościoła, mogliśmy pomodlić się przed relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jednak największym przeżyciem było odsłonięcie repliki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przy dźwiękach fanfar Apelu Jasnogórskiego. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się w dalszą drogę.
Następnym przystankiem był Rewal. Stąd przeszliśmy słoneczną plażą pełną bursztynów i muszelek do Trzęsacza. Obładowani łupami w postaci muszelek, kamieni i bursztynów, rozpoczęliśmy buszowanie na stoiskach z pamiątkami. Jeszcze tylko wspólna fotografia przy ruinach kościoła i w dalszą drogę do Sanktuarium Sursum Corda w Pustkowiu. Tutaj ostatnie zejście na plażę i pożegnanie z morzem. W drodze powrotnej głodni i pełni wrażeń zatrzymaliśmy się na hamburgera i frytki. O godz. 19.00 szczęśliwi i rozśpiewani wpadliśmy w ramiona kochanych rodziców czekających na nasz przyjazd.
MJ
W Chlebowym Domu
Dnia 3.10.2014r. uczniowie klasy III gościli w Chlebowym Domu w Marianowie.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych. Same wypiekały ciastka i chleb. po pysznym poczęstunku były zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda i humory dopisywały.
ACH
Podsumowanie akcji "Odchudzamy plecaki"
30 września w naszej szkole zakończyła się akcja „Odchudzamy plecaki”. Celem akcji było zbadanie wagi plecaków u uczniów i, w miarę możliwości, zmniejszenie jej.
W każdej klasie zważono losowo wybraną grupę 10 dzieci i na tej podstawie wyciągnięto średnią z ważenia. Pierwsze ważenie odbyło się 19 września. Według obliczeń stosunek wagi dziecka do plecaka w każdej klasie ogólnie mieścił się w przedziale 10-15%. Najlepiej pod tym względem wypadły: klasa „0”, u której plecaki ważyły poniżej 1 kg i stanowiły zaledwie 5% wagi dzieci i klasa IV „a” (9%). Najgorszy wynik otrzymała klasa III (14%). Plecak jednej z uczennic w tej klasie wynosił prawie 25% jej wagi. Podobne przypadki pojawiały się sporadycznie w innych klasach, a uczniowie często sami byli zaskoczeni wagą swoich plecaków.
W trakcie trwania akcji wychowawcy klas i przeprowadzili ze swoimi uczniami pogadanki na temat tego, co powinno znajdować się w plecakach uczniów. Nauczyciele przypomnieli dzieciom o możliwości pozostawiania podręczników i przyborów w klasach. Uczniowie wykonali plakaty, na których przedstawili prawidłową zawartość plecaka.
Drugie ważenie przeprowadzono na losowych wybranych uczniach 26 września. Uczniowie wzięli sobie do serca dobre rady. Tym razem waga plecaków zmniejszyła się od 1% do 3% w każdej klasie. Dla utrwalenia efektu postanowiono, że w trakcie roku szkolnego zostaną wykonane ponowne ważenia szczególnie w klasach, gdzie wyniki wypadły najgorzej.
MR
Spotkanie z architektem Panem Zbigniwem Ćwiekiem
Klasa VI miała okazję gościć na lekcji techniki architekta Pana Zbigniewa Ćwieka, absolwenta naszej szkoły, w związku z tematyką – „Na osiedlu” i „Dom bez tajemnic”, czyli budowa domu od podstaw. Nasz gość zapoznał uczniów jak przebiega cały etap powstawania – od projektu do budowy domu. Na lekcji uczniowie mogli obejrzeć projekty wykonane przez Pana Zbigniewa.
Uczniowie i nauczycielka bardzo dziękują za obecność na lekcji i przekazane wiadomości.
MK
IV Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia
26 września uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do międzynarodowej akcji: IV Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Wszyscy obecni tego dnia uczniowie klas IV – VI przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia. Udzielenie pięciu bezbłędnych odpowiedzi było podstawą do zdobycia tytułu „Ekspert Tabliczki Mnożenia”
Tytuły zdobyli:
IVa: Klaudia Bigus, Ignacy Czubko, Aleksandra Dobrzyńska, Miłosz Dunowski, Miłosz Kowalski, Michał Wałowski
IVb: Oliwia Błotniak, Julia Kalbarczyk, Kacper Kasprzyk, Aleksandra Stanisławska, Wiktoria Sarnecka, Aleksandra Trzópek,
V: Samuel Bułgajewski, Damaris Figiel, Zuzanna Korycka, Renata Kwiecińska, Nikola Olszewska, Ewelina Pasemko, Kacper Perliński, Julia Sozańska
VI: Bartosz Bała, Paula Babicz, Arkadiusz Grzesiok, Julia Noskowiak, Radosław Pietrzak, Eryk Sołtys, Katarzyna Sosnowska, Oliwia Sugier
Szkoła uzyskała certyfikat uczestnika Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Za rok znowu zmierzymy się z Tabliczką mnożenia.
MJ
Europejski Dzień Bez Samochodu w naszej szkole
Od kilku lat dzień 22 września obchodzony jest jako święto komunikacji innej niż samochodowa. Ma to na celu uświadomienie ludziom, jak ważna jest ekologia i dbanie o środowisko.
W tym roku także społeczność trzcińskiej podstawówki włączyła się w to chwalebne zadanie. Mając na uwadze zdrowie i aktywne formy wypoczynku uczniowie wraz z nauczycielami przemierzali ulice miasta w wesołych kolumnach. Aby urozmaicić ten dzień utworzono 3 grupy tematyczne. Jak zwykle liczna była ekipa rowerzystów. Uczniowie posiadający karty rowerowe, pod opieką nauczycieli objeżdżali miasteczko w kolorowym korowodzie. Część rowerów była wspaniale udekorowana, co jeszcze bardziej ubarwiało kolumny. Rowerzyści odwiedzili praktycznie każdy zakątek miasta, dojechali nawet na stadion miejski, gdzie podziwiali efekty pracy uczniów z koła regionalno – turystycznego.
Inne grupy zdecydowały się na piesze spacery, powiązane ze śpiewami i zabawami. Całkiem liczna była też grupa nornic walking, która także pokazała się na ulicach miasta.
W drugiej części imprezy ważną role odegrali policjanci z Chojny. Dla czwartych klas, które w tym roku szkolnym będą zdawały egzamin na kartę rowerową przygotowano pogadankę dotyczącą zasad ruchu drogowego. Panowie policjanci wspierając się prezentacjami multimedialnymi objaśniali dzieciom zasady zachowania się na drodze.
Dla chętnych uczniów była jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie można było oznakować rowery. W ten sposób dodatkowo można je zabezpieczyć przed kradzieżą i ułatwić ich późniejsze odzyskanie.
Podsumowując całą akcje można powiedzieć, że nasza szkoła udowodniła, że można sobie radzić bez samochodu i fajnie przy tym spędzać czas!!!
Składamy gorące podziękowania panom policjantom za wsparcie naszej akcji, a także wszystkim osobom biorącym w niej udział.
JL/PP/JP
Sprzątanie świata 2014
W dniach 19 – 21.09.2014r. po raz kolejny odbyła się akcja sprzątania świata. Tegoroczne hasło brzmiało „Turysto! Szanuj środowisko”. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się w tą szlachetną ideę dbania o czystość środowiska.
W piątek 19.09.2014r. wszystkie klasy miały, wyznaczone na terenie naszego miasteczka strefy do sprzątania. W młodszych klasach aktywnie w pomoc włączyli się także rodzice, co jeszcze bardziej podkreśliło zasadność akcji.
Po wykonaniu zadania uczniowie mieli drobny poczęstunek ufundowany przez Gminę Trzcińsko – Zdrój, a na który na pewno zasłużyli.
Tradycyjnie już jednym z elementów kampanii związanej ze sprzątaniem świata jest w naszej szkole rajd rowerowy. Odbywa się on zwykle po malowniczych terenach naszej gminy. Odbywa się on przy współpracy UKS „Orlik”, oraz TKKF „Trzymaj formę”.
I tym razem miłośnicy aktywnego wypoczynku nie zawiedli. Na zbiórce stawiła się ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów posiadających karty rowerowe. Opiekunami wycieczki byli jak zwykle panowie Jacek Limanówka, Jarosław Płotkowski i Piotr Przytuła, tym razem wsparci damskimi pasjonatkami jazdy rowerowej paniami Marianną Jakowiecką i Martą Leśniak.
Po obowiązkowych zaopatrzeniu się w kamizelki odblaskowe i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas jazdy, grupa utworzyła dwie kolumny, które po przejeździe ulicami miasteczka udała się w kierunku Strzeszowa.
Cała trasa wiodła drogami polnymi i leśnymi, co zapewniało nie tylko wspaniałe walory przyrodnicze, ale też i bezpieczną jazdę bez samochodów. Znaczna część wyprawy odbywała się nowym szlakiem dopiero niedawno odkrytym przez organizatorów, więc przygoda była jeszcze większa.
Oczywiście nie mogło obyć się bez drobnych usterek technicznych rowerów, ale na szczęście wszystko było na bieżąco naprawiane. Częste postoje sprawiały, że można było złapać oddech, odpocząć i uzupełnić płyny czy zjeść batonik.
Głównym celem wyprawy stał się teren dojazdowy oraz kąpielisko przy jeziorze Strzeszowkim. To tutaj odbył się główny punkt programu, a więc sprzątanie wszelkich śmieci znajdujących się w pobliżu.
Dla wszystkich biorących udział w akcji była przygotowana nagroda w postaci przepysznych kiełbasek z ogniska.
Przeprowadzona akcja, liczba uczestników, ich zadowolenie z rajdu pokazują, ze twego typu akcje nadal należy kontynuować i rozwijać.
PP/JL/JP
W zakładce Oddział Przedszkolny - Aktualności - Ramowy rozkład dnia - Miesięczne plany pracy - Dożywianie - Galeria zdjęć 2014/2015 zostały umieszczone nowe informacje i nowe fotografie.
Popularne, gumowe bransoletki zagrażają zdrowiu dzieci
Od kilku miesięcy dzieci dosłownie szaleją na punkcie kolorowej biżuterii i dodatków, które mogą własnoręcznie zrobić z małych gumek recepturek. W sklepach z zabawkami zestawy tych gadżetów można kupić m.in. pod nazwą Rainbow Loom.
Początki wykorzystania recepturek jako zabawki dla dzieci sięgają 2010 roku, kiedy to Cheong Choon Ng, imigrant chińskiego pochodzenia mieszkający w USA, stworzył dla swoich córek prototyp urządzenia pomagającego tworzyć kolorowe bransoletki z małych gumek. Specjalne krosno i szydełko zostało opatentowane, a następnie trafiło do masowej sprzedaży. Na rynku równolegle pojawiły się również produkty inspirowane tym wynalazkiem. W przeciągu ostatnich miesięcy gumowe bransoletki zdobyły wielu zwolenników wśród polskich dzieci. Konsekwencją rosnącej ich popularności są liczne zapytania o bezpieczeństwo i możliwe oddziaływanie na skórę oraz zdrowie dzieci. Zróżnicowane ceny zestawów do tworzenia gumowych akcesoriów wywołują skrajne emocje. Już w kilku europejskich krajach zwrócono uwagę na tańsze odpowiedniki popularnej serii. W ich przypadku niestety nie można być w pełni pewnym pochodzenia składników wykorzystanych do ich produkcji. Naukowcy z Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Francji alarmują o szkodliwych substancjach zawartych w podróbkach Rainbow Loom. Brytyjskie Laboratorium Analityczne pod koniec lipca przebadało 16 najtańszych produktów pod względem obecności potencjalnie rakotwórczych ftalanów. W co piątym zestawie wykryto substancje znacznie przekraczające normy bezpieczeństwa. Niektóre z nich zawierają aż 50 proc. ftalanu (substancji stosowanej jako plastyfikator do zmiękczania gumy), a dopuszczalna norma w produkcji to zaledwie 0,1 proc. Śladowe ilości tego środka wykryto również w breloczkach dekorujących gumki.
Niebezpieczne dla zdrowia i życia ftalany mogą doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego u dzieci. Konsekwencjami użytkowania przedmiotów z taką ilością tej szkodliwej substancji może być przedwczesne dojrzewanie dziewczynek i bezpłodność, a także zaburzenia rozwoju płciowego u chłopców. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się jednak nieprzyjemne wysypki, które często zostawiają nieestetyczne blizny. Wszystko przez przenikanie toksyn i chemikaliów przez cienką skórę dziecka. Ftalany mogą przedostawać się do organizmu również przez płyny ustrojowe, jak ślina i pot.
Lekarze pediatrzy w przypadku tego typu ozdób zwracają uwagę przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane, a także rozmiar. Chodzi tu szczególnie o sytuacje, kiedy zbyt wąskie bransoletki przez długi czas uciskają nadgarstek czy kostkę dziecka. Wyjątkową czujność należy zachować kupując tego typu gadżety dla małych alergików. Profesor dermatologii Minia Campos Domínguez, dyrektor dziecięcego oddziału dermatologii i chorób skóry w Uniwersyteckim Szpitalu w Madrycie, zwraca uwagę na zagrożenie płynące z długotrwałego noszenia tych ozdób. Specyficzny materiał, z którego są wykonane może prowadzić na dłuższą metę do kontaktowego zapalenia skóry. Najczęstszymi jego objawami są zaczerwienienie miejsc, z którymi produkt ma styczność, świąd, powstawanie pęcherzyków oraz łuszczenie skóry.
Źródło:http://dzieci.pl/kat,1033591,title,Popularne-gumowe-bransoletki-zagrazaja-zdrowiu-dzieci,wid,16873540,wiadomosc.html?smgputicaid=61379c
W zakładce Informacje umieszczone zostały Terminy spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2014/2015
Zebrania z rodzicami
W najbliższy czwartek 18 września 2014 roku odbędą się klasowe zebrania z rodzicami.
klasa |
wychowawca |
godzina |
nr sali |
0 |
mgr Karolina Płotkowska |
16.30 |
2 |
Ia |
mgr Lucyna Brzoska |
16.30 |
7 |
Ib |
mgr Urszula Lewandowska |
16.30 |
1 |
Ic |
mgr Agnieszka Rudyk |
16.30 |
3 |
II |
mgr Bogumiła Kordas |
16.30 |
6 |
III |
mgr Anna Chyjek |
17.00 |
8 |
IVa |
mgr Marianna Jakowiecka |
17.00 |
11 |
IVb |
mgr Jacek Limanówka |
16.30 |
17 |
V |
mgr Marta Dobrowolska |
16.30 |
18 |
VI |
mgr Maria Kordas |
17.00 |
9 |
Uwaga Uczniowie
Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania 11 września 2014 roku nasza szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej okolicznościową pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy brali udział w akcji Narodowego Czytania do przynoszenia egzemplarzy "Trylogii" w celu otrzymania stempla upamiętniającego tegoroczną akcję.
Narodowe Czytanie 2014 - Czytamy Trylogię w nietypowy sposób
Początek września, to zamieszanie z organizacją roku szkolnego, gorączkowe wypełniane dokumentacji, aklimatyzowanie się w szkole uczniów po wakacyjnych zabawach. I to właśnie w takim czasie nasza szkoła pokazała, że potrafi doskonale odnaleźć się w ogólnopolskich akcjach. Z inspiracji Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w wielu szkołach i placówkach w naszej Ojczyźnie doszło do zorganizowania akcji Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W dzisiejszych czasach, gdzie dzieci i młodzież coraz bardziej stronią od książek i zatapiają się w wir różnego rodzaju gadżetów multimedialnych, akcja taka jest tym bardziej godna odnotowania i uczestniczenia w niej.
Nie inaczej było i w naszej szkole. Grupa nauczycieli we współpracy z uczniami starszych klas postanowiła przyłączyć się do tej chwalebnej imprezy.
Po burzliwych debatach zdecydowano się połączyć dwa środki przekazu, a więc słowo pisane i obraz. W jednej z sal lekcyjnych przygotowano odpowiednia oprawę, zadbano o rekwizyty z epoki w której rozgrywały się wydarzenia z kart Trylogii, dodatkowo kilku uczniów zostało przebranych w odpowiednie stroje. Aby połączyć pasję do czytania z pasją do komputerów, zajęcia odbywały się w następujący sposób. Otóż każda z klas, która odwiedzała urokliwą salę mogła wysłuchać kilku fragmentów każdej z części Trylogii, następnie każdy z tych odczytów obrazowany był odpowiednim fragmentem z kadru filmowej serii tak wspaniale wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Oczywiście każdy element był odpowiednio zapowiadany i omawiany przez nauczycieli, natomiast części dzieł czytali sami uczniowie.
Duże zainteresowanie zajęciami, ale i aktywność podczas rozmowy, jaka odbywała się w przerwach świadczą, że uczniowie zainteresowali się tematyką, posiadali nawet pewną wiedzę, na temat poszczególnych części trylogii.
Z niecierpliwością zatem oczekujemy na kolejne tego typu akcje, aby w tak nietypowy sposób zachęcać uczniów do czytelnictwa i poznawania dziejów Polski.
PP
Powered by aSc EduPage