Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju oraz Biblioteka i Centrum Kultury zapraszają na Wojewódzki Festiwal Piosenki Ekologicznej „W zielone grajmy dziś”, który odbędzie się w piątek 12 maja 2023 od godz. 11.00 w sali widowiskowej BiCK .Regulamin wydarzenia oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronach www.sptrzcinskozdroj.edupage.org oraz www.bicktz.pl Festiwal objęty jest honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Zaproszenie na Wojewódzki Festiwal Piosenki Ekologicznej „W zielone grajmy dziś”
Innowacja pedagogiczna - Ptaki w czterech porach roku
Uczniowie klasy II poznali kolejnego bohatera ptasiej innowacji którym był grubodziób.
Ptak ten zamieszkuje całą strefę umiarkowaną kuli ziemistej. Jest ptakiem wędrownym lub osiadłym w zależności od dostępności pokarmu. Podstawę pokarmu stanowią duże, suche nasiona drzew liściastych oraz pestki (jawora, leszczyny), ale też nasiona mięsistych owoców – głównie pestki dzikiej wiśni lub czereśni (a czasem nawet jabłek i gruszek, a na polach grochu), również nasiona innych drzew, w tym buka i grabu, a także łuskane nasiona orzecha włoskiego.
Grubodziób zamieszkuje głównie prześwietlone lasy liściaste i mieszane z dodatkiem grabu lub buku, niekiedy spotykany w miejskich i podmiejskich parkach z rosnącymi tam potężnymi drzewami (nawet gdy rosną pojedynczo), zadrzewieniach i sadach. Chętnie pojawia się w okolicach zbiorników wodnych. Ma następujące wymiary - Długość ciała ok. 18 cm; Rozpiętość skrzydeł ok. 32 cm; Masa ciała ok. 50–55 g. Na terenie Polski grubodziób jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
K.Szemiot, M.Kordas, E.Kordas
Uczniowie klasy II w ramach innowacji „Ptaki w czterech porach roku” mieli możliwość zobaczyć różnicę pomiędzy poszczególnymi ptakami.
Za pomocą specjalnie przygotowanych pasków z realną wielkością i woreczkami wypełnionymi kamykami, uczniowie mogli porównać wielkość, rozpiętość skrzydeł i ciężar każdego z poznanych ptaków.
Była to świetna metoda dydaktyczna pozwalająca utrwalić wiedzę i pobudzić wyobraźnię dziecka o otaczającym świecie przyrody.
Zainteresowanie wzbudziło porównanie ciężaru tego najmniejszego i największego, czyli mysikrólika z żurawiem (5g ciężar mysikrólika a 4-6 kg ciężar żurawia).
Podziękowania od fundacji CARITS
W dniach 17.03 i 18.03.2023 odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności pod hasłem ,,Tak pomagam" organizowana przez CARITAS. W naszej miejscowości wyżej wymieniona akcja odbyła się w sklepie BIEDRONKA.
Wraz z Parafialnym Zespołem Caritas w przedsięwzięciu wzięło udział 24 wolontariuszy z tutejszego koła Wolontariatu. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem oraz inwencją twórczą aby jak najlepiej wypełnić powierzone im dzieło. Zebraliśmy 145 kg żywności która zostanie przekazana potrzebującym jako paczki żywnościowe na święta. Pragniemy serdecznie podziękować za owocną współpracę pani Ani Walawender, która czuwała nad wszystkim logistyczne oraz wspaniałej młodzieży zaangażowanej w dzieło niesienia pomocy .
DZIĘKUJEMY
Od Grosika do Złotówki
W styczniu uczniowie klasy 2 w ramach realizacji programu „Od grosika do złotówki” wylądowali na planecie Grosik. Dzieci poznały znaczenie pojęć związanych z pieniędzmi oraz doskonalili umiejętność przeliczania. W konkursie na grosikową gazetkę miesiąca drugoklasiści zajęli 2 miejsce.
Szczegóły na stronie:
https://od-grosika-do-zlotowki.junior.org.pl/.../wyniki-2023
Poniżej prezentujemy prezentację z działań drugoklasistów w ramach programu "Od grosika do złotówki"
Zaproszenie dla rodziców klas I - III
Powitanie wiosny
Uczniowie klas 1-3 barwnym korowodem, z piosenką na ustach oraz dźwiękami hałasujących instrumentów pożegnały zimę. Dzieci przygotowały część artystyczną, która poprzedziła spalenie Marzanny. Radosne okrzyki i śmiechy dzieci niosły się przez park podczas wiosennych zabaw maluchów.
Starsi uczniowie zadbali o kolorowe stroje i wspaniałe uśmiechy, którymi obdarzali wszystkich na szkolnych korytarzach.
Dziękujemy naszym Strażakom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem podczas symbolicznego pożegnania zimy.
Skarpetkowe wyzwanie
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wspierając to wydarzenia uczniowie klasy 2 ubrali kolorowe skarpetki - nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Zajęcia takie mają na celu uwrażliwienie dzieci na to co dzieje się dookoła, uczenie tolerancji, szacunku, integrowanie grupy.
Klasowy ogródek
Uczniowie klasy 2 uczyli się o wiosennych pracach w ogrodzie.
W ramach działań praktycznych, założyli własny ogródek warzywny na klasowym parapecie.
Wszyscy sadzili cebulki, rozpoznawali i nazywali nasionka, które umieszczone zostały w doniczkach. Na koniec mali ogrodnicy oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili uprawy w klasowym kąciku przyrody.
Klasowy ogródek to nie tylko obserwacja i pielęgnacja, ale także dużo radości z samodzielności.
Dzień Liczby Pi
14 marca odbył się Dzień Liczby Pi.
W związku z nim zaproponowałyśmy Uczniom udział w matematycznym projekcie ogólnoszkolnym. Przygotowałyśmy dla Nich zadania na różnym poziomie.
Klasa 4 miała za zadanie przedstawić symbol liczby Pi dowolną techniką.
Klasy 5a, 5b, 6 miały napisać opowiadanie zawierające wyrazy z cząstką pi (np: pietruszka, piosenka, piesek...). Opowiadanie miało zawierać co najmniej 20 wyrazów (różnych).
Klasy 7, 8a, 8b miały wykonać plakat dowolną techniką, zawierający informacje oraz ciekawostki na temat Pi.
Każdy uczestnik projektu został nagrodzony oceną celującą z matematyki. Wszystkie prace zaprezentowane zostały na wystawie szkolnej.
Gratulujemy pomysłów. Dziękujemy uczniom za podjęcie wyzwania. Ale przede wszystkim za to, że Wam się chciało!
Cezary Mazur, Natalia Przytuła, Nadia Mazurkiewicz, Milena Kozak, Dawid Świgoń, Urszula Starzec, Filip Widziak, Sofiia Artermenko, Lena Wróbel, Julia Załęska, Maria Rusek, Gabriela Bednarczyk, Arkadiusz Jarosiński, Elżbieta Sidorczuk, Hanna Stachura, Maxim Bazaka, Olga Jessa, Emilia Chruścińska, Zuzanna Zulak, Laura Szweda, Antoni Majcher, Paulina Bigus
Czekamy na Was już niebawem w konkursie łamigłówek i zagadek matematyczno – logicznych.
Wasze nauczycielki: Marianna Jakowiecka i Anna Gontarz.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „PANI WIOSNA”
Konkurs Plastyczny „Pani Wiosna” przeznaczony był dla uczniów klas I – IV. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności dzieci poprzez twórczość plastyczną oraz uchwycenie w pracy plastycznej cech charakterystycznych pory roku – wiosny. Zadaniem dzieci było wykonanie postaci Pani Wiosny techniką collage wykorzystując różne materiały i umiejętnie je łącząc.
Komisja konkursowa w składzie:
p. Maria Kordas
p. Ewa Kordas
dokonała oceny prac w dwóch kategoriach wiekowych : klasy I – II oraz klasy III – IV
NAGRODZENI UCZNIOWIE
KATEGORIA KLAS I - II
I miejsce – BARBARA CZERNIAK
I miejsce – SZYMON WIDZIAK
I miejsce – ELIZA KICIŃSKA
I miejsce - WERONIKA STACHURA
II miejsce – KACPER STEMPKA
II miejsce – MARIA OŻAROWSKA
III miejsce – LENA TRZECKA
III miejsce – MARIA GRADOWSKA
III miejsce - MARIA LEWANDOWSKA
Wyróżnienie – ANTONINA KOPANICKA
Wyróżnienie - NATALIA TATKOWSKA
Wyróżnienie - OLIWIA LENARCIK ROBAK
KATEGORIA KLAS III – IV
I miejsce - HANNA PURGAL
II miejsce - BARBARA ORZECHOWSKA
III miejsce – JULIA MIKUĆ
Wyróżnienie – BARBARA BIEL
Wyróżnienie – FILIP WIDZIAK
Konkurs Facebookowy dla tegorocznych ósmoklasistów i ich rodziców
Już wkrótce, 30 marca 2023 r., Dni Otwarte w naszej szkole. Aby pomóc Wam w przygotowaniach do wyboru nowej szkoły i umilić ten czas mamy dla Was KONKURS.
Co robić, aby wziąć udział w konkursie?
1. Odwiedzić i polubić nasz fanpage
2. Polubić i udostępnić ten post publicznie
3. W komentarzu napisać DNI OTWARTE U NOBLISTÓW 2023
Do zgarnięcia mamy dla Was nagrodę niespodziankę do odebrania w sekretariacie naszej szkoły.
Konkurs trwa do dnia 29 marca 2023 r.
Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej w dniu 30 marca 2023 r. podczas uroczystości zorganizowanej w naszej szkole ul. Za Bramką 8 dla absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców – godzina 12.00 lub w wiadomości prywatnej.
Brawo Badmintoniści!!!
2 medale w kategorii młodzików młodszych zdobyli zawodnicy Luks Krokus Góralice na Krajowym Turnieju w badmintonie, który odbył się 18 marca 2023r. w Miastku.
Srebrny medal wywalczył Oliwier Wojciechowski w grze podwójnej chłopców, grając w parze z Michałem Ślepym z UKS Dwójka Bytów.
Natomiast brązowy medal zdobył debel Martyna Sawicka i Zuzanna Szweda.
Oliwia Kwaśniewska, Maja Romaniuk i Zuzanna Niewiadomska zakończyły start w fazie grupowej.
Zadanie współfinansowanie że środków Gminy Trzcińsko-Zdrój.
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
Źródło: Luks Krokus
Zmagania strażackie wśród młodzieży szkolnej
W piątek 17 marca br. swoje podwoje otworzyło Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku - Zdroju, które gościło 21 uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Trzcińsko – Zdrój a także uczniów szkół ponadpodstawowych, rywalizujących w ramach eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczniowie szkół podstawowych podzieleni na dwie kategorie wiekowe (klasy I - IV i V-VIII) zmagali się z pytaniami o tematyce pożarniczej. Konkurs odbywał się w dwóch etapach – tj. część pisemna (testowa) i ustna. W ramach trzeciej kategorii rywalizowali uczniowie uczący się w szkołach średnich. Wyłoniono laureatów na szczebel powiatowy, który w tym roku odbędzie się w dniu 31 marca 2023 roku o godzinie 10:00 w Gryfinie.
Młodzi adepci sztuki strażackiej musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu budowy i rodzaju sprzętu używanego przez strażaków, materiałów gaśniczych, dystynkcji strażackich, jak również znajomością przepisów przeciwpożarowych. Jury konkursowe składające się z druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcińsku – Zdroju i przedstawiciela PSP w Gryfinie było pod dużym wrażeniem zaprezentowanej przez młodzież wiedzy i znajomości tematu.
W kategorii klas V-VIII w zmaganiach w Gryfinie naszą gminę reprezentować będą:
1. Emilia Chruścińska – klasa V SP Trzcińsko – Zdrój im. Stefana Żeromskiego,
2. Kinga Osadców - klasa VIII SP Góralice im. Marka Kotańskiego,
3. Jan Juwa – klasa VII SP Góralice im. Marka Kotańskiego.
W kategorii młodszej szkół podstawowych – tj. klasy I – IV najlepszym okazał się Kacper Kościelny ze Szkoły Podstawowej w Góralicach. Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych najlepsze okazały się Martyna Chruścińska z klasy I LO w Gryfinie i Zuzanna Bigus z klasy II 7 LO w Szczecinie.
Podsumowania i wręczenia dyplomów oraz nagród rzeczowych dla najlepszych uczestników konkursu dokonał Burmistrz Gminy Trzcińsko – Zdrój Pan Bartłomiej Wróbel wraz z Komendantem Gminnym OSP RP w Trzcińsku - Zdroju druhem Pawłem Trzaskoś.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w rywalizacji z rówieśnikami na szczeblu powiatowym. Być może są to pierwsze kroki w karierze zawodowej, ukierunkowane na strażackie rzemiosło, które jak widać nadal budzi wśród młodzieży duże zainteresowanie. Należy się cieszyć, że tematyka pożarnicza jest wciąż atrakcyjna dla młodego pokolenia.
Źródło: Trzcińsko-Zdrój Nasza Mała Ojczyzna
Nagrodzone Uczennice
Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym organizowanym przez Fundację Błękitna. Zadnie konkursowe polegało na stworzeniu eko-bohatera gry memory.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zwyciężczynią konkursu pt.: “Eko-odkrywcy” została Blanka Biszczak z klasy 2 otrzymując w nagrodę tablet.
Wyróżnienie oraz karnet na zajęcia z lepienia z gliny o wartości 300 zł otrzymała Hanna Purgal z klasy 3.
Konkurs realizowany w ramach Programu “Eko Szkoła - Eko My” dofinansowanego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej organizowanego przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
K. Szemiot
TYDZIEŃ MÓZGU
W dniach 13 – 17 marca 2023 r. obchodziliśmy Tydzień Mózgu. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Mózg człowieka”. W czasie zajęć odkrywali niezwykłą moc fantastycznego, genialnego i oryginalnego mózgu. Uczniowie obejrzeli film „Było sobie życie – mózg”. Dzięki temu poszerzyli swoją wiedzę na temat budowy i funkcjonowania mózgu. Dowiedzieli się jak ważne w ich życiu jest prawidłowe odżywianie mózgu i jak ważna jest aktywność fizyczna w ich wieku. Bardzo chętnie rozwiązywali krzyżówki i rebusy oraz wykonali plakaty na temat funkcjonowania mózgu. Poznali też techniki lepszego zapamiętywania.
Spotkanie z pisarką
W czwartek, 16 marca w Bibliotece i Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z pisarką dziecięcą, autorką wielu książek o uwielbianej przez czytelników Basi, Panią Zofią Stanecką.
Podczas spotkania Pani Zofia opowiadała o tym jak wygląda praca pisarza oraz jak niezwykle istotna w tym zawodzie jest wyobraźnia. Autorka przybliżyła również słuchaczom to jak powstaje książka a uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością podczas tworzenia czworonożnego bohatera książki.
Dzieci wysłuchały fragmentów książki o Lottcie, zadawały Pani Zofii mnóstwo pytań, a na koniec spotkania mogły liczyć na pamiątkowy autograf autorki.
Gminny Konkurs Recytatorski
W środę 15 marca 2023 r. w Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku – Zdroju odbyły się eliminacje gminne do „Małego Konkursu Recytatorskiego”. Do konkursu zgłoszono 16 uczniów ze szkół w naszej gminie. Jury w składzie Pani Justyna Maksymiuk-Bednarz (Kierownik Biblioteki Miejskiej w Chojnie) - przewodnicząca komisji konkursowej, Pani Krystyna Leddin (Starszy bibliotekarz Biblioteki Miejskiej w Chojnie) – członek komisji oraz Pani Regina Brzezińska (Dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju) – członek komisji, po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu postanowili wyróżnić 5 osób w kategoriach: Szkoły Podstawowe kl. I – III, kl. IV-VI i kl. VII – VIII.
W kategorii klas I – III Laureatami z prawem udziału w eliminacjach powiatowych zostali:
- Barbara Biel
- Michał Urbański
w kategorii klas IV – VI Laureatkami z prawem do udziału w eliminacjach powiatowych zostały:
- Lena Wróbel
- Kalina Pieróg
w kategorii klas VII – VIII Laureatką z prawem do udziału w eliminacjach powiatowych została:
- Katarzyna Bożek
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez BiCK. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku. Laureatom życzymy powodzenia i sukcesów w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Centrum Kultury w Chojnie (Plac Konstytucji 3 Maja, 74 – 500 Chojna ) dnia 22.04.2023 roku.
Gratulujemy Blance i Hani
Konkurs na eko-bohatera został rozstrzygnięty!
W Konkursie "Eko-Odkrywcy" wygrała praca uczennicy Blanki Biszczak ze SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju pt.: "ZIELONEK", jednak nasza komisja konkursowa postanowiła przyznać jeszcze dwa wyróżnienia!
Wyróżnienie oraz karnet na zajęcia z lepienia z gliny o wartości 300 zł otrzymują:
Hanna Purgal z klasy III SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju
Nauczyciel: Karolina Szemiot
za pracę: Sortuś
Grzegorz Nowak z klasy Ia SP w Brojcach
Nauczyciel: Patrycja Kanarek
za pracę: Biopatronmen
Przekazujemy również serdeczne podziękowania Pani Joli Szczepańskiej-Andrzejewskiej z ArtGalle Galeria Sztuki Współczesnej za pomoc przy wyłonieniu zwycięzców oraz przekazaniu dodatkowych nagród! http://www.artgalle.pl
Konkurs realizowany w ramach Programu “Eko Szkoła - Eko My” dofinansowanego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Fundacja Błękitna
Zapraszamy do udziału w konkursie
Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Archiwa Państwowe organizuje edycję konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Zadaniem uczestników jest stworzenie #drzewagenealogicznego swojej rodziny.
W konkursie wziąć udział mogą uczniowie klas - szkół #podstawowych.
Zgłoszenia można przesyłać do 4 maja 2023 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału! Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.
Więcej informacji: http://www.kuratorium.szczecin.pl/.../konkurs-bez.../
PTAKI ZIMĄ SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY w ramach innowacji pedagogicznej
I-III klasy
Grand Prix
Widziak Szymon kl.I
I miejsce
Czerniak Barbara kl. I
Lewandowska Maria kl.II
II miejsce
Mikuć Julia kl. III
III miejsce
Piątkowski Natan kl. I
Wyróżnienie
Orzechowska Barbara kl.III
Ożarowska Maria kl.II
Stempka Kacper kl. I
Kopanicka Antonina kl.II
IV-VIII klasy
Grand Prix
Sidorczuk Elżbieta kl. Vb
I miejsce
Widziak Filip kl. IV
II miejsce
Starzec Urszula kl. IV
III miejsce
Owczarek Oliwia kl.IV
Stupińska Lena kl. Va
Wyróżnienie
Załęska Julia kl.VI
Grymuła Daria kl. VI
K.Szemiot, M.Kordas, E.Kordas
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie