Odchudzamy plecaki
W dniach 15 do 22 września w szkole ponownie odbyła się akcja „Odchudzamy plecaki”. Celem akcji jest uświadomienie uczniów o tym jak ważna dla ich zdrowia jest prawidłowa waga plecaka. Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać więcej niż 10-15% masy ciała ucznia.
W ramach akcji z każdej klasy losowo wybrano i zważono 10 uczniów oraz ich plecaki. Jak wykazało badanie prawie w każdej klasie (z wyjątkiem klas Va i Vb) wystąpiła sytuacja, gdzie współczynnik wagi plecaka do wagi ucznia przekroczył 15%. Co ciekawe, im starsza klasa tym mniej przypadków nadwagi tornistra.
Tak przedstawiają się wyniki dla każdej z klas:
Klasa Ia
Średnia dla całej klasy: 11%
Największy współczynnik wagi na jednego ucznia: 17%, plecak – 3,5kg , uczeń – 20,5kg
Ilość uczniów poza normą: 1
Klasa Ib
Średnia: 11%
Najwięcej: 17%, plecak – 4kg, uczeń – 22,5kg
Poza normą: 1
Klasa IIa
Średnia: 13%
Najwięcej: 17%, plecak – 5kg, uczeń – 28,5kg
Poza normą: 3
Klasa IIb
Średnia: 14%
Najwięcej: 23%, plecak – 4kg, uczeń – 17kg
Poza normą: 5
Klasa IIc
Średnia: 14%
Najwięcej: 20%, plecak – 5kg, uczeń – 25,5kg
Poza normą: 4
Klasa III
Średnia: 14%
Najwięcej: 20%, plecak – 6kg, uczeń – 29kg
Poza normą: 3
Klasa IV
Średnia: 11%
Najwięcej: 17%, plecak – 5,5kg, uczeń – 33,5kg
Poza normą: 2
Klasa Va
Średnia: 12%
Najwięcej: 15%, plecak – 4,5kg, uczeń – 30,5kg
Poza normą: -
Klasa Vb
Średnia: 10%
Najwięcej: 13%, plecak – 4kg, uczeń – 30,5kg
Poza normą: -
Klasa VI
Średnia: 9%
Najwięcej: 17%, plecak – 8kg, uczeń – 45,5kg
Poza normą: 1
Ponadto wystąpiło też wiele przypadków w których procentowa waga plecaków znajdowała się blisko dopuszczalnej granicy 15%.
Na podstawie tych wyników można wnioskować, że najmniejsza świadomość dotycząca niebezpieczeństw związanych z noszeniem ciężkiego plecaka występuje w klasach I-III. Dzieci w tych klasach, jak same twierdzą, przynoszą często zbędne piórniki, dodatkowe komplety kredek, pisaków oraz ciężkie zabawki.
Dla promocji zdrowych nawyków wychowawcy klas przeprowadzą z uczniami pogadanki na temat tego, co powinno znajdować się w plecakach i jak nosić je bez szkody dla zdrowia.
Oto kilka rad dla uczniów i ich rodziców, jak zmniejszyć wagę tornistra:
- Przy wyborze plecaka należy kierować się jego wagą i dopasowaniem do ciała dziecka. Szelki powinny być tak ustawione, aby tornister można było bez problemu założyć i zdjąć.
- Najcięższe książki najlepiej umieścić bliżej pleców. Podczas pakowania, ekwipunek szkolny rozłożyć tak, aby wykorzystać wszystkie przegrody tornistra.
- Sprawdzić, czy w plecaku znajdują się tylko podręczniki i przybory, które w danym dniu będą niezbędne. Zdarza się, że uczniowie noszą ze sobą podręczniki od przedmiotów, których nie mają w planie tego dnia. Często uczniowie noszą też zbędne zestawy kredek, a nawet dodatkowe piórniki i ciężkie zabawki.
- Zamiast zeszytu z twardą okładką wybrać cieńszy zeszyt - mniej waży.
- Plecak nosić na obu ramionach. Noszenie na jednym ramieniu może powodować asymetrię w rozwoju mięśni pleców (jedna strona pleców będzie silniejsza od drugiej).
- W każdej sali lekcyjnej są wydzielone miejsca, w których uczniowie mogą zostawiać podręczniki i przybory szkolne. Warto skorzystać!
MR