10 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu dotyczącego symboli narodowych – karty pracy dostosowane były do wieku uczestników. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do konkursu.
10 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania przez uczniów i nauczycieli hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas 4-6 w krótkim przedstawieniu przybliżyli nam te ważne dla Polski wydarzenia historyczne.
Po apelu przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi innych szkół oraz instytucji udali się na cmentarz, by tam przy grobach żołnierskich złożyć kwiaty oraz zapalić znicze i w ten sposób uczcić tych, którzy oddali za naszą ojczyznę swoje życie.
Nasi pierwszoklasiści dzięki udziałowi w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” poznali zasady bezpieczeństwa. W ramach programu realizowane były scenariusze lekcji, które przekazały dzieciom niezbędną wiedzę o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu.
Po przeprowadzeniu zajęć nasza szkoła nabyła prawo do posługiwania się
certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”
W poniedziałek 9 listopada mury naszej szkoły odwiedzili niecodzienni goście: podróżnik, żeglarz i artysta malarz Robert Gront ze swoimi przyjaciółmi. Nasi goście bardzo ciekawie opowiadali o swoich podróżach odbytych jachtem po wodach Atlantyku wzdłuż zachodnich wybrzeży Portugalii oraz wyprawie morskiej do Nowej Zelandii.
Opowieści podróżników okraszone były pokazem filmu z rejsu i przepięknymi zdjęciami z podróży po lądzie Nowej Zelandii. Okazuje się, że trudy podróży są niczym w porównaniu z wrażeniami i wspomnieniami, jakich doświadczają obieżyświaci.
„Głos Szczeciński” zaprosił nas do udziału w plebiscycie na najpopularniejszą pierwszą klasę. Przez cały październik mogliśmy głosować na uczniów z klasy Ib, którzy brali udział w konkursie. Chętnych do wygranej było wielu, nam udało się uzyskać 10 miejsce. Wszystkim głosującym serdecznie dziękujemy.
Niezależnie od wyniku dla rodziców ich dziecko zawsze jest Super Pierwszakiem, dlatego dzieci z Ib nagrodzeni zostali przez najbliższych słodkim upominkiem.
Jak co roku uczniowie 1-3 naszej szkoły brali udział w akcji Śniadanie Daje Moc. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Już od pięciu lat, w listopadzie obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc wspólnie ze szkołami z całej Polski. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 śniadaniowe święto obchodziliśmy w piątek - 6.11.2015.
To była świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi uczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie wybraliśmy tę datę. W tym roku wyjątkowo akcja miała miejsce 6 listopada ponieważ 8 listopada przypada na niedzielę.
Nasza koleżanka Weronika Kopanicka z klasy IV to pasjonatka muzyki i plastyki. Śpiewa, tańczy, recytuje i pięknie maluje. Oprócz tego kocha wszystkie zwierzęta i te domowe i dzikie. W każdej wolnej chwili rysuje je i maluje. Ostatnio zaczęła robić figurki zwierząt z plasteliny. Są to maleńkie cudeńka, które mają wielkość od 1,5 cm do 3 cm . Są wykonane bardzo precyzyjnie z zachowaniem proporcji i wszystkich szczegółów. Nam bardzo spodobało się małe ZOO Weroniki, obejrzyjcie i Wy.
Wszyscy Święci balują na rynku w Trzcińsku - Zdroju
30 października w naszej parafii odbył się Bal Wszystkich Świętych. Chcieliśmy w ten sposób przede wszystkim uświadomić sobie, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym – to Dzień Chwały Kościoła i jego dzieci. Nie musimy sięgać po obce tradycje, ponieważ wystarczy odnowić te, które od wieków są obecne w naszej kulturze. Trzeba tylko po nie sięgnąć. Bal rozpoczęliśmy mszą św. i podsumowaniem nabożeństwa różańcowego, a następnie tanecznym korowodem udaliśmy się na rynek, gdzie "Święci" tańczyli i śpiewali. Biletem wstępu na bal był oczywiście strój i pogodny nastrój potrzebny do radosnego Uwielbienia Pana Boga tańcem i piosenką…
Klasa II a uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie Fundacji Usłyszeć Afrykę. Projekt ten powstał głównie z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, szczególnie o dzieciach z dysfunkcją wzroku.
Celem przeprowadzonych 30.10.2015r. zajęć było pokazanie uczniom jak wyglądają szkoły dla niewidomych w wybranych krajach afrykańskich. W ramach projektu otrzymaliśmy zestaw edukacyjny „Zagrajmy w szkołę”. Najpierw uczniowie obejrzeli film „Szkoła pełna dźwięków”. Dowiedzieli się jak przebiega nauczanie w szkole dla niewidomych w Akropong, w Ghanie. Potem wysłuchali wzruszającego listu niewidomego chłopca, Ericka ze szkoły w Kibeho, w Rwandzie. Wreszcie przyszedł czas na grę planszową ,,Zagrajmy w szkołę”. Podczas gry uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali rebusy, układali puzzle, brali udział w quizie i scenkach dramowych. Gra wywołała wiele pozytywnych emocji. Uczniowie w grupach przygotowywali się do odpowiedzi, okazało się, że tego dnia zdobyli wiele cennych informacji, którymi chętnie się popisywali. Poszerzyli swoje słownictwo min. o takie słowa jak alfabet Braila, koshka (ghański instrument muzyczny), inthore (narodowy taniec rwański). Poprzez udział w tym projekcie nasi uczniowie uczyli się tolerancji wobec osób innej narodowości i tradycji kulturowej.
W piątek 30 października w naszej klasie było przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo. Uczniowie na zajęciach własnoręcznie przygotowali sałatkę owocową.
Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce, były jabłka, gruszki, mandarynki, banany, maliny, winogrona a nawet mango. Wszyscy ochoczo zabrali się do przygotowywania przysmaku.
Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywa zdrowe jedzenie. Jako, że jesień w pełni przyda nam się taka dawka witamin.
Dnia 28 października 2015 r. uczniowie klas V-VI wraz z opiekunami obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Mity greckie" w Myśliborskim Ośrodku Kultury przygotowane przez wrocławski Teatr "ARTENES".
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w wyprawie szlakami antycznych bogów oraz herosów i spotkać się m. in.z Zeusem, Hefajstosem, Prometeuszem, Pandorą, Dedalem, Tezeuszem i Ariadną. Przewodniczką po mitycznym świecie była sama Atena, patronka miast, mądrości i umiejętności.
Uczestnikom wycieczki najbardziej spodobała się postać cyklopa Polifema, a podczas drogi powrotnej jeszcze długo dzielili się ze sobą wrażeniami, jakie zrobił na nich spektakl.
28 października 2015 r. dzieci z klasy 3 i 2b uczestniczyły w sztuce teatralnej w Myśliborzu pt. „Dzieci Króla Baśni”. Tematem przewodnim spektaklu był problem związany z tolerancją. Cóż zrobić kiedy dzieci się przezywają nie mając świadomości, że kogoś ranią. Sztuka sugerowała, że może należy przypomnieć naszym pociechom, iż cały czas czuwa nad nimi Król Baśni, któremu jest bardzo smutno, gdy się nieładnie do siebie odnoszą. Z taką sytuacją zmierzają się bohaterowie spektaklu. Przygody, jakie przeżywają, sprawiają, że z małych złośników stają się grupą przyjaciół, dla których wspólna zabawa i wzajemny szacunek staje się czymś najoczywistszym w świecie. Jest to możliwe….
W ramach zajęć dotyczących zdrowego stylu życia i odżywiania uczniowie klasy Ia pod opieką wychowawczyni Anny Chyjek wykonali sałatkę owocową. Uczniowie odpowiednio przygotowani do pracy, z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroiły przyniesione do szkoły owoce: jabłka, gruszki, banany, winogrona, kiwi i mandarynki. Po ich pokrojeniu nastąpiło wymieszanie wszystkich witaminowych słodkości, z których powstała sałatka. Gdy już wszystko było gotowe dzieci z chęcią zasiadły do witaminowej uczty. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i uczniowie serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które finansowo, rzeczowo lub organizacyjnie wsparły organizację Jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - Zdroju
Adam Giera
Edward Grzegorz Orzechowski - sp. z o.o. „PROGRES” Chojna
Bank Spółdzielczy w Chojnie
Żaneta i Dariusz Kosterowie
Józef Winnik - PHUP „SADY”
Ewa i Cornelis Vreeswijk - VREESPOL
Stanisław Konowalik - s.c. „WĘGLIK”
Teresa Duniec-Łuksza - Premium Ubezpieczenia
Józef Skiba - UKMTHiC
Halina Kruszewska – Elżbieta Marchlik Spółka Partnerska NZOZ
Mariola Kupkowska - Niepubliczny Zakład Fizjoterapii
Małgorzata i Jarosław Sokólscy - sklep „MAX”
Justyna i Michał Błażkiewiczowie-TUPPERWARE
Agnieszka i Łukasz Szurgocińscy – sklep „GRACJA”
Marcin Perliński - Mechanika Pojazdowa AUTO-SPEC
Paweł Śmigielski - „STOLDOM”
Leszek Skiba - Usługi Elektryczne
Tomasz Ostrycharczyk - Szkoła Językowa „Lingua Germanica”
Jolanta i Krzysztof Wasiela - Kwiaciarnia „U Joli”
Piotr Mickiewicz - „ELVID”
Małgorzata Gernand-Czubko – Przychodnia „Eskulap”
Jan Wójcik – RolBud
PUH Vima-Serwis Myślibórz
Zbigniew Ćwiek
Aleksandra Jarosińska
Dorota Bielecka-Rycerz
KORA-MET sp.z o.o. Dąbrowa Górnicza
Zbigniew Kotulski - ZPTS Ingremio-Peszel Bolesław
Mirosław Indyka - Rabsztyn
Teresa Osuch - Chrząstowice
Andrzej Płotkowski - Zakład Stolarski
Krzysztof Chyjek – Zakład Stolarski
Jadwiga Lewandowska – Restauracja „Duet”
GS w Trzcińsku-Zdroju
Klub Seniora „Złota Jesień”
Zdzisław Iwanicki – Dom Pomocy Społecznej
Agnieszka Kowalska
Regina Brzezińska – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
Mirosław Basarab – TCK
Bartłomiej Wróbel – Zakład Komunalny
Aleksandra Grzegórzek – „ArtDental”
Tadeusz Kruk
Ewa Bilska – Księgarnia ECHO
Piotr Kobusiak
Nel Ożarowska
Jan Jasiński
Maria Janusz
Oresta Kwaśniewska
Wiesława Zalewska
Adriana Salamończyk -Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie
Ireneusz Nabywaniec - Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Góralicach
Wanda Angowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stołecznej
Tadeusz Kołucki
Grzegorz Zwoliński
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Domu Dziecka
Jerzy Kochański
Marysia Buczkiewicz
Paula Jaszczyszyn
Dziękujemy również wszystkim rodzicom,
którzy zaangażowali się w organizację święta szkoły
Marta Sykuła, Celina Grzegórzek, Małgorzata Mej, Natalia Niewiadomska, Anna Bielawska, Iwona Dunowska, Aleksandra Saskowska, Karolina Rogowska, Marta Muszalik, Barbara Biskup, Joanna Zwolińska, Marta Białko, Sławomira Zioła, Małgorzata Bachta, Katarzyna Mieszko, Ewa Vreeswijk, Edyta Walczak, Aleksandra Skiba, Katarzyna Biel, Monika Tyrpa, Agnieszka Makuchowska, Mariola Ziętek, Agnieszka Szczepańska, Agnieszka Kiraga, Anna Biskup, Agnieszka Kowalska, Anna Żylewicz, Eliza Kordas, Iwona Hryszkiewicz-Kasica.
15 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się główna uroczystość obchodów jubileuszu 70-lecia utworzenia Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ksiądz Kanonik Marek Piotrowski.
W auli szkolnej odbyła się część oficjalna jubileuszu, którą prowadzili uczniowie: Julia Sozańska i Michał Wałowski.
Goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną z piosenką Michała Bajora „Twarze, twarze” przedstawiającą nauczycieli, którzy uczyli w szkole od 1945 roku do dnia dzisiejszego.
Następnie dyrektor szkoły Pani Violetta Papież powitała wszystkich zgromadzonych gości – władze oświatowe, gminne, byłych dyrektorów, pracowników, a także absolwentów i przedstawicieli instytucji wspierających i współpracujących ze szkołą. Pani dyrektor przedstawiła historię placówki, ważne wydarzenia z życia szkoły, zmiany zachodzące w budynku i w wyposażeniu szkoły, a także porównała z humorem metody pracy w początkowych latach funkcjonowania szkoły i w teraźniejszości.
Zachodniopomorski Kurator Oświaty – pani Maria Borecka
Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój – pan Zbigniew Kitlas
Zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej – pan Robert Kowalski (na zdjęciu z przewodniczącą Rady Miejskiej panią Marią Woźniak)
W imieniu absolwentów głos zabrał Generał Górnictwa – pan Adam Giera
W imieniu przyjaciół z Graft deRijp w Holandii głos zabrał pan Siem Potma
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły z zespołu „Śpiewające Gwiazdki”, zespół wokalny „Laetitia” oraz zespół „Rotacja” w składzie Grzegorz Orzechowski i Andrzej Płotkowski - absolwenci trzcińskiej podstawówki. Piosenki śpiewane przez „Gwiazdki” oraz zespół wokalny przeplatane były historią szkoły i wspomnieniami absolwentów. Program artystyczny dostarczył gościom wielu wzruszeń, wrażeń i powrotów wspomnieniami do lat spędzonych w szkole.
Przed ostatnią częścią jubileuszu odbyła się jeszcze jedna miła uroczystość. Obecna na sali pani Jadwiga Panek w tym dniu obchodziła imieniny. Otrzymała bukiet kwiatów, życzenia i gromkie „100 lat”.
Po występach odbyła się ostatnia oficjalna część uroczystości. Przy zgaszonych światłach absolwenci naszej szkoły uczący się w ZSP w Chojnie, wnieśli okazały tort.
Dyrektorzy Szkoły: pani Violetta Papież, pani Wiesława Pacyk, pani Genowefa Wojnar oraz pan Ryszard Nowicki „wspólnymi siłami” zdmuchnęli jubileuszowe świeczki, a zespół „Rotacja” wraz ze wszystkimi gośćmi i uczniami odśpiewał 100 lat.
Wszyscy zajadali się pysznym tortem przygotowanym przez GS w Trzcińsku-Zdroju, zespół „Rotacja” umilał czas wspomnieniowymi piosenkami, a pani dyrektor odbierała życzenia, gratulacje i liczne prezenty.
Część oficjalną Jubileuszu zakończono wspólnym zdjęciem.
Po uroczystościach na sali gimnastycznej goście udali się do sal lekcyjnych w których przygotowane były wystawy z pamiątkami, dokumentami oraz zdjęciami obrazującymi historię szkoły na przestrzeni 70 lat.
Gościom czas mile upływał na wspomnieniach przy kawie i ciastach przygotowanych przez rodziców naszychuczniów oraz ciepłych posiłkach przygotowanych przez Restaurację „Duet”, Klub Seniora oraz DPS. Wszyscy uczestnicy jubileuszu otrzymali pamiątkowy folder upamiętniający 70 lat funkcjonowania naszej szkoły w Trzcińsku-Zdroju.
Wszyscy Goście mogli swoje wrażenia z tak ważnego dnia upamiętnić w Księdze Jubileuszu.
Jubileusz w obiektywie naszych Absolwentek Marysi Buczkiewicz i Pauli Jaszczyszyn
Na zakończenie Tygodnia Papieskiego Stella Krajczyńska i Marianna Jakowiecka przygotowały prezentację poświęconą nauce Jana Pawła II. Została ona przedstawiona podczas mszy świętej w kościele parafialnym 18 października. Pomimo upływu 10 lat od śmierci papieża Polaka, jego słowa brzmią nadal aktualnie, powinny więc być naszymi drogowskazami.
Wsłuchujmy się i wczytujmy w słowa naszych mądrych i wielkich rodaków, są naszymi nauczycielami.