• Wycieczka do Gniezna

          • 4 grudnia uczniowie klasy czwartej, drugiej i szóstej a byli na wycieczce w Gnieźnie. Poznali historię życia świętego Wojciecha, a także dzieje katedry gnieźnieńskiej. Mieli okazję podziwiać drzwi gnieźnieńskie i relikwiarz świętego Wojciecha. Po zwiedzeniu katedry uczniowie przeszli Traktem Królewskim. Mijali po drodze króliki charakterystyczne dla Gniezna. Były to min. królik skryba, czy też królik smakosz. Spacer zakończyli zdjęciami z pomnikiem króla Bolesława Chrobrego.

            Po zjedzonym obiedzie wycieczka udała się do fabryki bombek. Tam poznaliśmy wszystkie etapy powstawania ozdób świątecznych choinek.

            Pomimo mroźnego dnia i aktywnego zwiedzania wszyscy wrócili bardzo zadowoleni

          • V finał konkursu wiedzy pt. Znam Cedyński Park Krajobrazowy i Ujścia Warty

          • Wielki sukces uczennic z naszej szkoły!

            II miejsce Eli Sidorczuk z klasy VI b,

            III miejsce Emilki Chruścińskiej z klasy VI b.

            W dniu 30.11.2023 r. odbył się w Mieszkowicach finał konkursu pt. „Znam Cedyński Park Krajobrazowy i Ujścia Warty” zorganizowany przez Zespół Zachodniopomorskich Parków Krajobrazowych ze Szczecina. Z naszej szkoły konkursie brały udział 4 uczennice. Wszystkich uczestników było 25-tu, którzy reprezentowali szkoły leżące na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Uczniowie musieli się wykazać obszerną wiedzą z dziedziny przyrody, ochrony środowiska, geografii i kulturowości tego obszaru.

            Wielka chwała dla wszystkich uczestników którzy chcą poświęcać czas na zdobywanie dodatkowej wiedzy!

            Wielkie gratulacje dla Eli i Emilki!

            Maria Kordas

          • Teatr cieni w BiCK

          • Uczniowie z klasy 3 korzystając z zaproszenia Biblioteki i Centrum Kultury uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

            Dzieci poznały historię teatru cieni. Kolejnym etapem warsztatów było zaprojektowanie i stworzenie własnych lalek do przedstawienia. Ostatnim elementem było wystąpienie w profesjonalnym teatrze i doświadczenie magii teatru od kulis.

            Zajęcia zdecydowanie rozwinęły wyobraźnię uczniów i pokazały, że z każdego przedmiotu można wyczarować krótką formę teatralną, a nawet małe przedstawienie.

          • III miejsce Eli Sidorczuk w wojewódzkim konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pt. "Własna gra"

          • Na początku września Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił konkurs, który był przeznaczony dla dzieci i młodzieży- mieszkańców naszego województwa i polegał na stworzeniu własnej gry (planszowej, karcianej lub innej) o tematyce społecznej. Poruszającej pozytywne aspekty życia lub problemy, z jakimi młody człowiek spotyka się na co dzień.

            Po przeprowadzeniu postępowania oceniającego Komisja konkursowa wyłoniła sześciu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród nich znalazła się uczennica klasy VIB Ela Sidorczuk. Zajęła ona III miejsce w kategorii wiekowej 12-18 lat i otrzymała w nagrodę bon zakupowy oraz wiele innych drobiazgów.

            29 listopada w nowej siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Pani Agnieszka Misztak - kierownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego poinformowałam laureatów, że ich gry zostaną wydane w formie ogólnodostępnych i przekazane m.in. do świetlic środowiskowych w naszym województwie.

            Gratulujemy wygranej Elu!

          • Spotkanie z autorką „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”

          • W dniu 28 listopada 2023 r. w BiCK w Trzcińsku -Zdroju odbyło się spotkanie z Justyną Bednarek, znaną i niezwykle lubianą przez wszystkie dzieci autorką książek o niesamowitych skarpetkach.

            W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy drugiej i trzeciej.

            Dzieci z uwagą słuchały, gdy autorka „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” opowiadała o sobie i o początkach swojej twórczości oraz jak znaleziona na drodze zagubiona skarpetka natchnęła ją, by stworzyć popularną serię ze skarpetkami w roli głównej. Pani Justyna podkreślała, że inspiracje do napisania książek czerpie z otoczenia i stara się, aby każda opowieść zawierała ziarenko prawdy.

            Podczas spotkania pisarka przeczytała dzieciom fragmenty swoich książek. Pokazała nowo wydane tytuły z cyklu "Kury z grubej rury" oraz zaprezentowała kukiełki skarpetek.

            Po spotkaniu wszyscy chętni mogli podejść do Pani Justyny ze swoim egzemplarzem książki i otrzymać od niej dedykację z autografem oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.

            Bardzo dziękujemy pani Reginie Brzezińskiej za zaproszenie.

          • „Biologia bez tajemnic” – wykrywamy skrobię

          • Na lekcji biologii w klasie 7 przeprowadziliśmy doświadczenie, podczas którego wykrywaliśmy skrobię w produktach spożywczych. Skrobia to cukier, który pełni funkcję materiału zapasowego roślin.

            Występuje ona np. w kaszach, makaronach, pieczywie i ziemniakach. By wykazać obecność skrobi w roślinie lub produkcie spożywczym, należy użyć roztworu zawierającego wolny jod – może to być roztwór jodu zarówno w etanolu (jodyna), jak i w jodku potasu (płyn Lugola). Wolny jod tworzy ze skrobią niebieskofioletowy kompleks. W doświadczeniu wykorzystaliśmy produkty pochodzenia roślinnego: chleb, jabłko, makaron, skrobię ziemniaczaną i mąkę pszenną. Były to nasze próby badawcze. Próbą kontrolną była zawiesina skrobi zabarwiona jodyną na granatowo.

            Wykorzystując jodynę ustaliliśmy, że skrobia zawarta jest w pieczywie, obu mąkach i makaronie, jabłko nie wykazało obecności skrobi.

          • PERSPEKTYWA

          • Perspektywa to sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie.

            Uczniowie klas 6 na lekcjach plastyki intensywnie poznają rodzaje perspektyw. W zrozumieniu przestrzeni na papierze, czyli płaszczyźnie pomagają różne ćwiczenia plastyczne. Uczniowie podczas wykonywania perspektywy zbieżnej w wersji 3D.

            E. Kordas