Zbiórka zniczy 🕯
Zapraszamy uczniów kl.7 i 8 😊
Kolorowa chemia
Na lekcji chemii w klasie 8, uczniowie badali pH substancji znajdujących się w naszym otoczeniu. Sprawdzali, jaki odczyn ma ocet, woda, kwasek cytrynowy, roztwór mydła, sody i proszku do prania, płyn do mycia naczyń czy woda z solą. Młodzież badała pH za pomocą czterech wskaźników: papierka uniwersalnego, fenoloftaleiny, oranżu metylowego oraz przygotowanego naparu z niebieskiej herbaty - klitorii tyrnateńskiej, który jest doskonałym indykatorem kwasowo-zasadowym. . Uczniowie, pracując w grupach, wykonywali doświadczenie na podstawie podanej instrukcji. Praca zespołowa, czytanie ze zrozumieniem, odpowiedzialność za powierzone zadania, dobra komunikacja i… sprzątanie po sobie – wszystkie te umiejętności przebiegały sprawnie. Efekty pracy uczniów przedstawiamy na poniższych zdjęciach.
M.S.
Tajemnice ludzkiego ciała
Na lekcjach biologii w klasie 7 uczniowie poznają anatomię i fizjologię człowieka. Ostatnio omawiali budowę szkieletu. Dowiedzieli się jakie kości budują szkielet osiowy oraz szkielet kończyn. Poznali również kości tworzące obręcze: miedniczną i barkową. Analizowali budowę kości oraz ich skład chemiczny . W ramach powtórzenia tych wiadomości, siódmoklasiści wykonali plakaty przedstawiające budowę szkieletu.
1
Dziękujemy ❤️
Zapraszamy do udziału w plastycznym Powiatowym Konkursie Profilaktycznym #bezprzemocy.
Prace konkursowe prosimy przynosić do 18 listopada b.r do świetlicy szkolnej.
Szczegółowe informacje na temat konkursu poniżej.
1
Październik - Święto Biblioteki
Za nami kolejny tydzień świętowania w szkolnej bibliotece!
Uczniowie chętnie biorą udział w przygotowanych aktywnościach.
E.Kordas, M.Kordas
Profilaktyka po raz wtóry!
W ramach realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy, Agresji i Cyberprzemocy oraz Przeciwdziałania Narkomanii i Innym Uzależnieniom dnia 10 października 2024 w sali BiCK miały miejsce trzy przedstawienia profilaktyczne zaprezentowane przez Fundację Grupa T. Uczestniczyły w nich: przedszkolaki oraz uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Trzcińsko-Zdrój. Interaktywne przedstawienie „MAGICZNY KAPELUSZ” przeznaczone dla najmłodszych (przedszkolaki, kl. I i II), dotyczyło tolerancji i szacunku dla drugiej osoby. Uczyło akceptowania ludzkiej odmienności, w tym poszanowania odmiennych poglądów. Na przykładzie słonia Tadeusza, i jego długiej trąby, odbiegającej od standardów, dzieci poznały problem odrzucenia i osamotnienia. Śledziły perypetie bohaterów, zmierzające do zdobycia magicznego kapelusza- panaceum na problemy. Była to refleksyjna opowieść o przyjaźni i poświęceniu, która udowodniła małym widzom, że to co inne nie musi być złe.
Ze względu na fakt, że dzieci i młodzież spędzają mnóstwo czasu w Internecie, przed ekranami, ważne jest, by wiedziały jakie niebezpieczeństwa tam na nie czyhają.
Odbiorcami drugiego i trzeciego przedstawienia pt. „ŚCIEMA 2.0, CZYLI PUŁAPKI INTERNETU” byli uczniowie kl. III, IV i V jak również siedmio i ośmioklasiści. Tematem przedstawień były uzależnienia behawioralne, zagrożenia internetowe, fejk oraz promowe zdrowego stylu życia. Aktorzy skupiali uwagę młodszej publiczności, wykorzystując znanych bohaterów bajek jak Pokemon Pikachu, który zostaje ofiarą deepfake. Postacie z gier i młodzieżowy slang przypadły do gustu starszej widowni. Bohaterowie wskazywali na fejk i deepfake w Internecie. Mówili o uzależnieniu behawioralnym od smartfonów a także od alkoholu i nikotyny. Spektakle zawierały elementy profilaktyki uzależnień. Podkreślały istotą rolę zdrowego odżywiania oraz ruchu na świeżym powietrzu. W przedstawieniach było pełno dowcipnych dialogów i ciekawych zwrotów akcji. Miejmy nadzieję, że nauka w nich zawarta na długo pozostanie w głowach dziecięcego i młodzieżowego odbiorcy, będąc przestrogą przed skutkami uzależnień.
6
Zasadź cebulkę!
17 października uczniowie klasy VIIb posadzili przed szkołą cebulki tulipanów, żonkili i krokusów, które będą zwiastunami nadejścia wiosny. Z niecierpliwością będziemy jej oczekiwać , aby móc podziwiać piękne kwiaty.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się do akcji poprzez przekazanie cebulek kwiatowych
"Nieźle namieszali...ale również porozdzielali "
Uczniowie klasy 7a i 7b podczas lekcji chemii podsumowując wiadomości na temat rodzajów mieszanin oraz ich rozdzielania, sporządzali mieszaniny oraz szukali sposobów ich rozdzielenia. Było m.in rozdzielanie mieszaniny piasku i wody za pomocą dekantacji oraz przesączania, odparowywanie wody z roztworu soli czy chromatografia bibułowa Uczniowie przygotowali również roztwór siarczanu miedzi, ale na efekty rozdzielania tej mieszaniny metodą krystalizacji muszą troszkę poczekać. Uczniowie spisali się na medal i z dużym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia.
1
#PostawNaWartości
Uczniowie klasy 3 biorąc udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Postaw na wartości" zrealizowali zadanie z kręgu V "Postaw na społeczeństwo".
"Zawody znamy - w okolicy ich szukamy".
Pod koniec września trzecioklasiści odwiedzili Piekarnię GS "Samopomoc Chłopska"
Podczas wycieczki w ciekawy sposób uczniowie zostali zapoznani z pracą piekarza i cukiernika, z procesem powstawania i wypiekania pieczywa.
Dzieci zostały oprowadzone po najważniejszych pomieszczeniach piekarni, poznały różne urządzenia niezbędne w pracy piekarza i cukiernika,wysłuchały pogadanki na temat tego jak wyrasta ciasto. Duże wrażenie zrobił na dzieciach ogromny piec do wypiekania i wielkie łopaty do wkładania pieczywa.
Cudowny zapach pieczonego chleba i ciast sprawił, że dzieci z apetytem kosztowały świeży chleb i pyszne ciasto.
Bardzo dziękujemy panu Bogusławowi Gębali oraz pani Joli Gębickiej za gościnność i miłą atmosferę.
Elżbieta Moska
PAŹDZIERNIK📚📖📕 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych czyli IMIENINY BIBLIOTEKI🎂
Zasadź cebulkę! 🌷🪻🌸
Ogólnopolska akcja uświadamiająca #kochamslyszec
7.10.24r w klasie 1 została przeprowadzona ogólnopolska akcja #kochamslyszec. Celem akcji było zapoznanie dzieci z rolą zmysłu słuchu oraz jego działaniem, rozwijanie empatii wobec osób z trudnościami słuchowymi, poznanie urządzeń wspomagających słuch, takich jak aparaty słuchowe i implanty.
Postaw na wartości
Dzieci z klasy pierwszej w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie ogólnopolskim „Postaw na wartości”
We wrześniu w ramach projektu dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. "Emocje znamy, siebie wyrażamy”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o emocjach, ich rozpoznawaniu oraz sposobach ich wyrażania. Uczniowie dowiedzieli się: czym są emocje? – poznali podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, złość, strach czy zaskoczenie. Zwróciliśmy uwagę, że wszystkie emocje są naturalne i pełnią ważną funkcję w naszym życiu. Pierwszaki wiedzą również jak rozpoznawać emocje– Omówiliśmy, jak ciało i zachowanie mogą sygnalizować emocje. Mówiliśmy również o tym jak wyrażanie emocji w zdrowy sposób, jak można wyrażać emocje bez krzywdzenia siebie i innych. Określiliśmy, że niektóre sposoby wyrażania emocji, takie jak krzyk czy agresja, mogą prowadzić do nieporozumień, a spokojna rozmowa i wyrażanie uczuć w słowach są bardziej skuteczne. W czasie zajęć był również czas na taniec i pracę plastyczną. Dzieci w grupach wykonały piękne plakaty przedstawiające emocje.
Te zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć siebie oraz innych, a także nauczyć się komunikować swoje uczucia w zdrowy i konstruktywny sposób.
Maria Lejman
1. runda Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej
Z medalami powrócili badmintoniści Luks Krokus Góralice z Ośna Lubuskiego, gdzie 5 października 2024r. rozegrano 1. rundę Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej. Zawody zostały zorganizowane przez Sulęciński Klub Badmintona ,,Badminton4all"
Złoto wywalczyła Karolina Kozak w kategorii dziewcząt szkół ponadpodstawowych
Brąz zdobył Jakub Szweda w kategorii chłopców klas 5-6
Brąz wywalczył Franciszek Stempka w kategorii chłopców kl. 1-2
Gratulujemy!!!
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
Źródło: Luks Krokus Góralice
Jesienny rajd rowerowy
Jesienna aura sprzyja rowerowym wypadom. Kilkunastoosobowa grupa naszych uczniów przemierzała w weekend trasy gminy Trzcińsko – Zdrój. Odwiedziliśmy Góralice, Stołeczną, a na zakończenie w miejscowości Klasztorne przyszedł czas na pieczenie kiełbasek, oraz odpoczynek po trudach trasy. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas 5-8 posiadający karty rowerowe. Rajd zorganizowany by przez UKS Orlik, przy współpracy z nasza szkołą. Fundusze wykorzystano z projektu współpracy z gminą Trzcińsko – Zdrój.
Zbiórka darów dla powodzian
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę darów dla powodzian. Dzięki Waszemu wsparciu udało zgromadzić się niezbędne środki, które przekażemy tym, którzy najbardziej ich potrzebują. Wasza solidarność i wsparcie w tym trudnym czasie pokazują, jak silna i zjednoczona jest nasza szkolna społeczność. Po raz kolejny udowodniliście, że razem możemy więcej
1
Słodka tęcza czyli zabawy gęstością na lekcji chemii w kl.7
Klasy siódme rozpoczynają swoją przygodę z chemią. Na ostatnich lekcjach uczniowie zgłębiali temat dotyczący gęstości substancji – zarówno jej aspekty teoretyczne, obliczeniowe jak i praktyczne. Uczniowie własnoręcznie przygotował słodką tęczę w probówce. To doświadczenie wymaga wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Uzyskanie tęczowych probówek sprawiło im wiele radości, a przy okazji poprzez zabawę ukazało tajniki gęstości.
Wyniki doświadczenia przedstawiamy na zdjęciach. Po efekcie widać, że siódmoklasiści poradzili sobie doskonale!
M.S
1
Otwarty Grand Prix w Warszawie
Bardzo udanie zaprezentowały się zawodniczki Luks Krokus Góralice na Otwartym Grand Prix w badmintonie, które zostało rozegrane w dn. 27-29.09.2024 w Warszawie
W grze podwójnej kobiet w kategorii młodziczek Hanna Makuchowska i Martyna Sawicka zajęły 4 miejsce
W grze mieszanej Hanna Makuchowska w parze z Matvi Sydorenko UKS Przemysł Poznań zajęła 5 miejsce.
Oliwia Kwaśniewska i Maja Romaniuk zakończyły swoje gry w fazie grupowej
Wyjazd współfinansowany ze środków Gminy Trzcińsko-Zdrój.
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
Źródło: Luks Krokus Góralice
Archiwum Aktualności