• Innowacja „Ptaki w czterech porach roku”

          • Uczniowie z klasy 2 po poznaniu zasad etycznej obserwacji ptaków przystąpili do omówienia pierwszego bohatera naszej przygody. Był to żuraw. Drugoklasiści utrwalili umiejętność wyszukiwania informacji, doskonalili zdolności plastyczne a wiedza zdobyta podczas pogadanek pozwoliła na stworzenie opisu żurawia.

            Innowacja pedagogiczna to nie tylko teoretyczne poznawanie ptaków ale również rozwój kreatywność. Uczniowie z klasy 2 podczas zajęć wykonali ptaki tworząc kompozycję z liści.

          • Nie zwlekajcie, dołączcie do akcji!

          • Przypominamy o trwającej w szkole akcji #LidlPolska. Talenciaki zbieramy do 20.11.2022

            Każda szkoła w Polsce, niezależnie, czy duża czy mała, może wziąć udział w akcji Szkoły Pełne Talentów. Zobaczcie, jakie to proste! Poniżej podpowiadamy, krok po kroku, co musicie zrobić, aby wspólnie z nami wspierać młode talenty.

            Pamiętajcie, Talenciaki = punkty dla wybranej przez Was szkoły = wyposażenie, które szkoła może dzięki nim zdobyć!

          • Spotkanie autorskie

          • W Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku Zdroju odbyło się dzisiaj niezwykłe spotkanie autorskie ze znaną i bardzo lubianą pisarką dla dzieci i młodzieży Panią Renatą Piątkowską. Autorka opowiedziała o kilku bohaterach swoich książek, o tym jak szuka inspiracji do pisania, odpowiedziała na pytania młodych czytelników. Szczególną uwagę poświeciła zwierzętom, uczulając dzieci na krzywdę jakiej często nasi czworonożni przyjaciele doznają.

            Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać fragmentów omawianych książek, które czytała, towarzysząca pisarce lektorka Malwina Kożurno. Chętne osoby nabyły książki pisarki z autografem. Spotkanie dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Zdrowo się odżywiamy

          • Przez kilka ostatnich dni uczniowie z klasy 2 realizowali krąg tematyczny dotyczący zdrowego odżywiana. Podczas wielu pogadanek, zajęć i zabaw dzieci poznały produkty, które sprzyjają zdrowiu oraz te, które są dla nich szkodliwe.

            Dzieci poznały rozmaite warzywa i owoce, mogły ich dotknąć, powąchać, a nawet posmakować. Kolejnym etapem wdrażania w zdrowe odżywianie była prezentacja piramidy żywienia, co pomogło dzieciom w wykonaniu jadłospisu. Wszystkim czynnościom towarzyszyło słuchanie piosenek o witaminach i czytanie wierszy o warzywach.

          • Innowacja "Ptaki w czterech porach roku"

          • Uczniowie klasy 2 podczas zajęć prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej zapoznali się z kodeksem etycznej obserwacji zwierząt. Nieodpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego zwierząt może stwarzać szkody w przyrodzie, dlatego rozpoczynając obserwacje niezbędne jest poznanie podstawowych zasad prawdziwego obserwatora.

            Drugoklasiści z uwagą wysłuchali wykładu przygotowanego przez panią Marię Kordas, następnie pracując w grupach ułożyli zasady, których zobowiązali się przestrzegać.

            Kolejnym zadaniem uczniów było stworzenie albumu, w którym podczas spotkań będą gromadzić wiedzę na temat poznanych ptaków.

          • Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie na Ucznia

          • 14 października w naszej szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele celebrowali w tym wyjątkowym dniu podwójną uroczystość:  Dzień Edukacji Narodowej oraz Pasowanie na Ucznia.

            Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli od Burmistrza Gminy Trzcińska- Zdroju pana Bartłomieja Wróbla z którego rąk nagrodę otrzymała dyrektor szkoły pani Violetta Papież oraz nauczycielki: pani Elżbieta Moska i pani Karolina Szemiot.

            Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie i troskę. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół wokalny Aplauz, Lena Wróbel, Martyna Maślaniec i Kalina Pieróg, Nadia Mazurkiewicz i Natalia Przytuła.

            Zgodnie z tradycją naszej szkoły w DEN odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. W tym ważnym wydarzeniu towarzyszyli im dumni ze swych pociech rodzice, dziadkowie oraz goście: Burmistrz Gminy Trzcińska-Zdroju pan  Bartłomiej Wróbel, Sekretarz gminy pani Aneta Dziedzic, dyrektor szkoły pani Violetta Papież  przewodnicząca Rady Rodziców pani Aleksandra Jarosińska.

            Pani dyrektor Violetta Papież dokonała uroczystego „Pasowania na Ucznia” 27 pierwszoklasistów naszej szkoły. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie przedstawili swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne, wykazali się wiedzą matematyczną, odgadywali zagadki.

            Z okazji tej uroczystości rodzice pierwszoklasistów wręczyli naszym najmłodszym uczniom pamiątkowe książki, dzieci otrzymały również legitymację szkolną. Po uroczystości  uczniowie wraz z rodzicami oraz z zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

            Wszystkim gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

          • Czas start- innowacja pedagogiczna pt. Ptaki w czterech porach roku

          • W dniu 12.10.2022 r. w klasie II rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej.

            Innowacja to każde nowatorskie rozwiązanie programowe, organizacyjne lub metodyczne, którego celem jest poprawa jakości pracy szkoły.

            Głównym celem innowacji prowadzonej w klasie II będzie rozwijanie zainteresowań przyrodniczych związanych z uwrażliwieniem uczniów na obecność ptaków w sąsiedztwie, ich różnorodność i piękno. Motywem przewodnim będzie poznawanie i obserwacja ptaków w czterech porach roku. Tematyka zajęć będzie oparta o treści zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego szkoły podstawowej. Bloki tematyczne pozwalają nauczycielowi na włączenie ich w cykl kształcenia zintegrowanego. Nauczyciel może kontynuować realizację programu z całą klasą na zajęciach.

            Innowacja „Ptaki w czterech porach roku” jest wzbogaceniem programu „Elementarz Odkrywców” w zakresie edukacji przyrodniczej. Uwzględnia naukę, utrwalanie i usystematyzowanie wiadomości o ptakach.

          • Mieszaniny w klasie 7

          • Na lekcji chemii w klasie 7 uczniowie poznali pojęcie mieszaniny, rodzaje mieszanin oraz sposoby ich rozdzielania.

            Podczas przeprowadzania doświadczeń uczniowie zbadali rozpuszczalność substancji w wodzie, wykonywali mieszaniny jednorodne i niejednorodne. Poznali także proces krystalizacji i sedymentacji oraz metodę rozdzielania mieszaniny niejednorodnej z użyciem lejka i bibuły filtracyjnej.

            Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w lekcji.

          • Badanie odczynu i pH roztworu

          • Uczniowie klas 8 a i 8 b po zapoznaniu się z pojęciem skali pH i odczynu roztworu przeprowadzili badania substancji spotykanych w ich otoczeniu np. octu, proszku do prania czy też pasty do zębów.

            Znajomość wartości pH i odczynu substancji ma duże znaczenie praktyczne w naszym życiu, o czym możemy się dowiedzieć na lekcjach chemii. Doświadczenia chemiczne wykonane przez uczniów umożliwiły im bezpośredni kontakt z rzeczywistością, trening samodzielnego działania oraz nauczyły ich odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Lekcje laboratoryjne to jedne z lepszych i bardziej skutecznych metod nauczania oraz najbardziej lubiane przez uczniów. Takie zajęcia zawsze mijają szybko i przyjemnie.

          • Zajęcia w klasie 5

          • Uczniowie klasy Vb na lekcji biologii poznali budowę mikroskopu optycznego oraz sposób wykonania preparatu mikroskopowego. Po części teoretycznej uczniowie zostali podzieleni na grupy i w nich pracowali. Samodzielnie wykonali preparaty ze skórki z wewnętrznej strony liścia spichrzowego cebuli, liścia sałaty oraz korzenia marchwi. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyli w okular mikroskopu.

            M.S

          • Dzień Gier Planszowych

          • Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października.

            Planszówki nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Mając to na uwadze uczniowie z klasy 2 przynieśli tego dnia do szkoły swoje gry. Podczas wybranych lekcji oraz przerw, każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać w nią z kolegami w klasie.

            Była to wspaniała okazja do świętowania, edukowania, integrowania i przede wszystkim – grania w gry planszowe.

          • Gratulujemy naszym badmintonistom

          • Z trzema medalami powrócili w niedzielę 9 października 2022r. z Ośna Lubuskiego, gdzie rozegrano 1. turniej Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej w badmintonie, zawodnicy LUKS Krokus Góralice.

            Srebrny medal w kat. dziewcząt kl. 7-8 zdobyła Zuzanna Zulak Brązowe krążki zawisły na szyjach: Jakuba Szwedy (kat. chłopcy kl. 3-4) oraz Martyny Sawickiej (kat. dziewcząt kl. 5-6)

            Na czwartych miejscach uplasowali się: Leon Osadców (kat. chłopcy kl. 1-2), Hanna Makuchowska (kat. dziewcząt kl. 5-6), Oliwier Wojciechowski (chłopcy kl. 5-6) i Amelia Płotkowska (kat. dziewcząt kl. 7-8)

            Zadanie współfinansowane ze środków Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju

            Zadanie współfinansowane w ramach projektu #SportowiNiezłomni, który jest realizowany przez Fundacja Sport&Fun 4 Everyone a dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

            W organizacji wyjazdu uzyskaliśmy pomoc od Vreespol

          • Dzień Uśmiechu

          • Radosne święto obchodzone jest zawsze w pierwszy piątek październik. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

            Uczniowie z klasy 2 włączyli się w obchody tego dnia poznając wartość uśmiechu w życiu codziennym. Dzieci wykonały piękne, "uśmiechnięte” prace, z uśmiechem zajadały cytrynę oraz zarażały radością pozostałych uczniów na szkolnych korytarzach. Wiele zabaw integracyjnych sprawiło, że ten piątek był bardzo uśmiechnięty.

          • Wsparcie z programu Społecznik

          • Współpraca popłaca. My możemy to powiedzenie przedstawić idealnie. Dzięki kooperacji ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Trzcińskiej i naszym UKS Orlik udało się pozyskać z programu Społecznik sprzęt przydatny dla naszej szkoły. Przede wszystkim na naszym boisku pojawiły się stojaki na rowery. Od pierwszego dnia spełniają swoją funkcję i będą zapewne długo służyć. Poza tym zakupiony został sprzęt do naprawy rowerów i gry edukacyjne z których dzieci będą korzystać zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i poza szkołą. Dzięki projektowi zorganizowany został także rajd rowerowy po terenie naszej gminy. Hasłem przewodnim była ekologia. W niezwykle gościnnych progach Klasztornej ponad 80 osobowa grupa rowerzystów miała możliwość spędzenia wolnego czasu we wspaniałej atmosferze. Nie zabrakło pysznego jedzonka przygotowanego przez wspaniałych wolontariuszy, m.in. zupa gulaszowa a la J.L. i P.P. Przedstawiciele Nadleśnictwa Myślibórz Państwo Dominika i Grzegorz Bielowie zaprezentowali pogadanki, oraz gru integracyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nagród było co nie miara, każdy mógł skorzystać. Zabaw było jeszcze więcej, a organizowane były jeszcze przez panów Dawida Buczkiewicza i Jacka Limanówkę. Pełna relacja z rajdu znajduje się na stronie #stowarzyszeniemiłosnikowziemitrzcinskiej.

            My z całego serca składamy podziękowania dla pana Dawida Buczkiewicza, prezesa tegoż Stowarzyszenia, członków tej organizacji oraz dla tych wszystkich niesamowitych osób, które przyczyniły się do wzbogacenia zarówno rajdu, jaki i bazy materialnej naszej szkoły.

            Hasło „Nakręca mnie Trzcińsko-Zdrój” jest jak najbardziej aktualne!!! Do zobaczenia na szlakach rowerowych…

          • Spotkanie Samorządów Klasowych z Radą Samorządu Szkolnego

          • W dniu 30.09.2022r. odbyło się zebranie Rady Samorządu Uczniowskiego z przedstawicielami Samorządów Klasowych, Panią Dyrektor Violettą Papież, opiekunem Samorządu Szkolnego Panem Jackiem Limanówką oraz opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu Panią Anną Walawender. Na zebraniu przedstawiony został obszar działania Samorządu Uczniowskiego oraz Koła Wolontariatu.

            Wybranym Samorządom Klasowym, Radzie Samorządu Uczniowskiego oraz członkom Szkolnego Koła Wolontariatu życzymy pomysłowości w rozwijaniu szkolnych inicjatyw, akcji charytatywnych i udanych przedsięwzięć.

          • Wycieczka do lasu

          • Wraz z początkiem października uczniowie z klasy 2 wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzięki wspaniale zorganizowanej lekcji przyrody pracownicy Nadleśnictwa z Mieszkowic zaszczepili wśród najmłodszych miłość do przyrody.

            Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Drugoklasiści spacerowali leśnymi dróżkami, poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Poznali różnorodność szaty roślinnej lasu a do kącików przyrodniczych zbierali skarby, które jesień zostawiła w lesie.

            Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę uczniów oraz miała walory zdrowotne. Dzieci miło spędziły czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody.

          • KONKURS FOTOGRAFICZNY „ROLNICTWO EKOLOGICZNE”

          • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat do udziału w konkursie fotograficznym „Rolnictwo ekologiczne”.

            Każdy uczestnik może nadesłać jedno zdjęcie, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.

            Konkurs ma na celu m.in. promowanie ekologicznych produktów rolnych i żywnościowych, metod ich produkcji, pogłębianie wiedzy ekologicznej i zachęcanie młodych ludzi do uważnej obserwacji środowiska oraz podnoszenie świadomości na temat systemów jakości produktów rolno-żywnościowych, a także certyfikatów i oznaczeń stosowanych na etykietach, w tym znaku „Rolnictwo ekologiczne".

            Prace konkursowe powinny prezentować dowolny produkt żywnościowy w kontekście szeroko pojętej tematyki ekologicznej. Organizator dopuszcza różnorodne ujęcie tematu, np.: produkt rolny lub rolno-spożywczy na różnych etapach produkcji, przetworzenia lub sprzedaży, pola uprawne, produkty nieprzetworzone, przetworzone, lokalne bazary i targowiska itp.

            Fotografie w pliku zapisanym w formacie JPG, RAW, TIFF o objętości maksymalnie 40 MB, 200-300 dpi oraz formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie http://www.kowr.gov.pl/.../rolnictwo-ekologiczne/konkurs należy przesłać do 16 października 2022 r.

            Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości: I – 2000 zł, II – 1500 zł, III – 1000 zł oraz rzeczowe w postaci aparatów Instax Square SQ 1 dla laureatów 10 wyróżnionych prac.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 24 października 2022 r.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Aktywnie i ekologicznie, czyli rowerowo

          • Aktywnie i ekologicznie, czyli rowerowo. W taki sposób spędzamy już kolejny weekend. Niezwykle cieszy nas, że grono zapaleńców rowerowych utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, a wręcz się powiększa. Tym razem wybraliśmy się trasą Trzcińsko-Zdrój – Góralice - Stołeczna – Klasztorne. Pod opieką pani Ani Gontarz, panów Jacka Limanówki i Piotra Przytuły grupa rowerzystów wyruszyła spod budynku naszej szkoły. Trasa troszkę wymagająca, ale bardzo bezpieczna. Na miejscu, w Klasztornej czekało na nas ognisko przygotowane przez pana Andrzeja Gontarza. Były pyszne kiełbaski, dużo śmiechu i zabawy. Bardzo dziękujemy pani Natalii Jóźwiak, za przygotowanie gorącej herbatki, która rozgrzała i dodała sił. Kolejne trasy i kilometry przed nami. Dopóki pogoda korzystna, jazda na rowery!!!