• List gończy za papierosem

          • Na ostatniej lekcji biologii uczniowie rozmawiali o szkodliwości palenia papierosów oraz e-papierosów. W parach przygotowywali list gończy za papierosem aby wskazać jego skład i szkodliwość (rysopis i wina) oraz określali nagrodę za jego ujęcie (co można zyskać unikając palenia). Głównym celem lekcji było: zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

            Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i nowe pokolenie będzie stroniło od tego bardzo uciążliwego, kosztownego i niezdrowego nałogu.

            M.S.

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

          • 21 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym.

            Łącznie do konkursu przystąpiło 9 uczniów w dwóch kategoriach:

            Żaczek kl.2

            Amelia Gładyszewska

            Igor Jakubowski

            Kacper Stempka

            Rafał Szczepański

            Michał Urbański

            Jan Wasiutyński

            Maluch kl. 3

            Sebastian Kujawa

            Maria Lewandowska

            Wojciech Tracz

            Każdy z uczestników otrzymał nagrodę za udział. Wyniki konkursu poznamy w maju.

            Koordynatorem konkursu była pani Elżbieta Moska, która wspólnie z panią Marią Kordas czuwała również nad prawidłowym przebiegiem konkursu.

            Kangur Matematyczny organizowany jest na całym świecie, a jego głównym celem jest wartościowa zabawa, popularyzacja nauki oraz jak twierdzą organizatorzy Kangura, stworzenie matematycznej manifestacji o jak największym zasięgu.

          • Sukcesy Badmintonistów

          • 23 marca 2024r. zawodnicy Luks Krokus Góralice wzięli udział w IV rundzie Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej w badmintonie, zorganizowanej przez Sulęciński Klub Badmintona ,,Badminton4all".

            Medal, w kategorii chłopców klas I-II zdobył Kacper Stempka, zajmując 2 miejsce .

            Gratulujemy!

            W turnieju ponadto wystąpili: Daria Romaniuk, Lena Trzecka, Barbara Czerniak, Kuba Szweda, Kacper Kościelny, Łukasz Kościelny, Wojciech Kościelny.

            Finałowa runda odbędzie się 1 czerwca w Sulęcinie. Trzymajcie kciuki!

            Vreespol

            Fundacja Sport&Fun 4 Everyone

            Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju

            Źródło: Luks Krokus

            Z 4 medalami powróciły z Miastka zawodniczki Luks Krokus Góralice, gdzie 23 marca 2024r. rozegrano Krajowy Turniej Młodzików w badmintonie.

            W grze podwójnej dziewcząt srebrny medal zdobył debel Hanna Makuchowska/Martyna Sawicka, a brązowy

            Oliwia Kwaśniewska/Maja Romaniuk

            W grze pojedynczej dziewcząt brązowy medal wywalczyła Hanna Makuchowska

            W grze mieszanej brąz przypadł parze Hanna Makuchowska i Adam Fikus UKS Bliza Władysławowo . W mikście zagrała również para Oliwia Kwaśniewska I Michał Ślepy UKS Dwójka Bytów.

            Gratulujemy!

            Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Trzcińsko-Zdrój.

            Vreespol

            Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju

            Fundacja Sport&Fun 4 Everyone

            Źródło: Luks Krokus

          • Konkurs "Portret Pani Wiosny"

          • Marzec to miesiąc, w którym czekamy na pierwszy dzień wiosny. Chcąc umilić uczniom to oczekiwanie świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny Portret " Pani Wiosny".

            Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającą Panią Wiosnę techniką dowolną. Do udziału w konkursie mogli przystąpić uczniowie klas 1- 8. Konkurs był podzielony na dwie kategorie: klasy 1-3 i 4-8.

            Przedstawiamy wyniki konkursu:

            Klasy 1-3:

            1. Maria Gradowska kl.3

            2. Lena Iwanów kl.2

            3. Natalia Tatkowska kl.3

            Wyróżnienia:

            Amelia Glajc kl.1

            Barbara Czerniak kl.2

            Lena Trzecka kl.2

            Weronika Stachura kl.3

            Alicja Olchówka kl.1

            Klasy 4-8:

            1. Michalina Denis kl.6a

            2. Lena Stupińska kl.6a

            3. Sofiia Artemenko kl.5

            Wyróżnienia:

            Marcela Klimas kl.4

            Hanna Stachura kl.6b

            Antoni Nowak kl.4

            Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do udziału w innych konkursach.

            P.Z

          • Teatr Iluzji

          • 22 marca naszą szkołę odwiedził pan Aleksander Tkacz, iluzjonista z Ukrainy, autor książki „Tajemnice iluzji", laureat wielu międzynarodowych Festiwali Sztuki i Iluzji. Pan Aleksander zaskakiwał nas swoimi umiejętnościami i zdolnościami, wykonując nieprawdopodobne sztuczki, które wydawały się niemożliwe do wykonania.

            Było to magiczne spotkanie ze sztuką iluzji, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Powitanie wiosny

          • Uczniowie klas 1-3 barwnym korowodem, z piosenką na ustach oraz dźwiękami hałasujących instrumentów pożegnały zimę. Dzieci przygotowały część artystyczną, która poprzedziła spalenie Marzanny.

            Starsi uczniowie zadbali o kolorowe stroje i wspaniałe uśmiechy, którymi obdarzali wszystkich na szkolnych korytarzach. Podczas zajęć rozwiązywali wiosenny quizz oraz uczestniczyli w klasowych grach i zabawach.

            Dziękujemy naszym Strażakom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem podczas symbolicznego pożegnania zimy.

          • Skarpetkowe wyzwanie

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wspierając to wydarzenia uczniowie z klasy 3 ubrali kolorowe skarpetki - nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Zajęcia takie mają na celu uwrażliwienie dzieci na to co dzieje się dookoła, uczenie tolerancji, szacunku, integrowanie grupy.

          • Konkurs ładnego pisania

          • W bieżącym tygodniu w naszej szkole odbył się konkurs ładnego pisania, w którym udział wzięli uczniowie z klas 1-3.

            Podczas konkursu nasi uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami z zakresu kaligrafii. Bardzo duża frekwencja i wysoki poziom spowodował, że wybór najlepszych prac był bardzo trudny.

            Oto wyniki:

            Klasa 1

            I miejsce- Michał Mateusiak

            II miejsce- Aleksandra Saskowska

            III miejsce- Natan Zych

            Klasa 2

            I miejsce- Lena Trzecka

            II miejsce- Amelia Gładyszewska

            III miejsce- Kacper Stempka

            Klasa 3

            I miejsce- Natalia Tatkowska

            II miejsce- Maria Ożarowska

            III miejsce- Antonina Kopanicka

            Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku

          • Lekcja odwrócona

          • Uczniowie klasy 6b podczas jeden z lekcji historii mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą, ale także pomysłowością, błyskotliwością i przede wszystkim wyobraźnią. Jak pokazać termometr, puzzle, konserwę czy maszynę parową? Z takimi zadaniami mierzyli się szóstoklasiści. Lekcja przeprowadzona w formie kalamburów dotyczyła wynalazków epoki nowożytnej do początków XIX wieku. Zabawy było co nie miara, a rywalizacja zacięta i na wysokim poziomie.

          • Pielgrzymka do Górki Klasztornej

          • 16 marca grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami pojechała do Górki Klasztornej w województwie wielkopolskim. Znajduje się tam najstarsze Sanktuarium Maryjne w Polsce. Właśnie tutaj, w 1079 r. w dawnej puszczy, na ogromnym dębie objawiła się pasterzowi Matka Boża z Dzieciątkiem.

            Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę na wałeckim cmentarzu, aby odwiedzić grób Księdza Kanonika Bolesława Dąbrowskiego, proboszcza naszej parafii w latach 1992-2007.

            Nasz wyjazd do Sanktuarium miał na celu uczczenie pamięci p. Stelli Krajczyńskiej - naszej katechetki zmarłej w 2022 roku, która była inicjatorką i organizatorką podobnych wyjazdów do Górki Klasztornej. Organizowała je przez 10 lat rokrocznie i cieszyły się one wielkim uznaniem wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły.

            Sanktuarium w Górce Klasztornej słynie z Misterium Męki Pańskiej, czyli przedstawienia o ostatnich godzinach z życia Jezusa oraz Jego Męczeńskiej śmierci. Jest to hołd okolicznej ludności i duszpasterzy oddany wszystkim pomordowanym. Misterium jest wystawiane od 1984 roku- tegoroczne było 40-tym jubileuszowym. Pomysłodawcą, organizatorem i reżyserem pierwszego Misterium pasyjnego był ks. Jan Czekała. Scenariusz został oparty na ewangeliach i książce Romana Brandstaettera pt. „Jezus z Nazaretu”. Akcja rozgrywa się na Placu Objawienia, koło Studzienki, gdzie ukazała się Matka Boska, a następnie przenosi się na drogę wiodącą na górę Golgotę za murami sanktuarium. W biblijne postaci wciela się około 80 miejscowych parafian, z których większość jest rolnikami. Wyjątkiem jest postać Chrystusa, którego odgrywa za każdym razem jeden z kapłanów Misjonarzy Świętej Rodziny z miejscowego sanktuarium. Widzowie w trakcie przedstawienia stają się mimo woli jego aktorami – grają rolę tłumu z kart ewangelii.

            Nasi uczniowie będąc widzami mogli przez ok. 2,5 godziny przenieść się do roku 33, kiedy Jezus został skazany na śmierć i szedł drogą na Golgotę, miejsce ukrzyżowania. Przed Misterium wszyscy uczestniczyli w mszy św., która wprowadziła nas w klimat tego wydarzenia. Sobotnie misterium było wyzwaniem dla wiernych nie tylko z powodu emocji, które towarzyszyły im podczas oglądania często drastycznych scen m.in. biczowania Jezusa Chrystusa. Dużym wyzwaniem była także pogoda i duże opady deszczu. Całe misterium było bardzo realistyczne. Zdarzało się, że pielgrzymi krzyczeli na żołnierzy, kiedy Ci prowadzili Jezusa do Piłata czy Heroda.

            Udział w pielgrzymce do Górki Klasztornej był swego rodzaju rekolekcjami, które pozwoliły nam lepiej przygotować się do Świat Zmartwychwstania Pańskiego.

          • Klasowy ogródek

          • Jak co roku wczesną wiosną uczniowie z klasy 3 w ramach działań praktycznych, założyli własny ogródek warzywny na klasowym parapecie. Wszyscy sadzili cebulki, rozpoznawali i nazywali nasionka, które umieszczone zostały w doniczkach. Na koniec mali ogrodnicy oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili uprawy w klasowym kąciku przyrody. Klasowy ogródek to nie tylko obserwacja i pielęgnacja, ale także dużo radości z samodzielności.

          • OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI „TAK. POMAGAM!”

          • 8 i 9 marca wolontariusze z naszej szkoły wspomagali Caritas w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Tak. Pomagam!”

            Zbiórka prowadzona jest dwa razy do roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem – w sklepach na terenie całego kraju.

            Z ofiarowanych przez kupujących produktów o długim terminie przydatności do spożycia Caritas przygotowuje paczki żywnościowe i posiłki dla potrzebujących.

          • Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

          • W dniu 11.03.2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"- etap parkowy, którego tematem tegorocznej edycji są "Ssaki Polski". Konkurs został przeprowadzony przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie pod przewodnictwem Pani Kamili Góreckiej.

            Głównym celem konkursu jest poszerzanie i ugruntowywanie wiedzy dotyczącej polskich parków krajobrazowych, ale również zagadnień z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Ponadto stawia sobie za zadanie kształtowanie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz rozbudzanie pasji związanej z otaczającym nas światem przyrody.

            Nasza szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI b Wiktoria Biel, Emilka Chruścińska i Ela Sidorczuk.

            Życzymy powodzenia!

            M. Kordas

          • Rekolekcje Wielkopostne

          • W dniach od 4 do 6 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Uczniowie uczestniczyli w trzydniowych naukach rekolekcyjnych przeprowadzonych przez salezjanina, księdza Krzysztofa Ładę z parafii p.w. św. Kazimierza w Swobnicy.

            Rekolekcjonista w czasie nauk rekolekcyjnych opowiadał dzieciom i młodzieży o życiu i drodze do świętości św. Dominika Savio – patrona ministrantów.

            Uczniowie dowiedzieli się m.in o postanowieniach Św. Dominika:

            1. Będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik;

            2. Będę święcił dzień święty;

            3. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja;

            4. Raczej umrę niż zgrzeszę.

            Wzięli także udział w sakramencie pokuty oraz we mszy świętej, kończącej trzydniowe rekolekcje. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem śpiewali wraz z księdzem Krzysztofem podczas nauk rekolekcyjnych nowopoznane pieśni min do św. Dominika.

            Na zakończenie rekolekcji, w środę po mszy świętej, za nauki rekolekcyjne i wspólnie spędzony czas duchowego przygotowania na Zmartwychwstanie Pana Jezusa, Księdzu Krzysztofowi nasi uczniowie podziękowali kwiatami.

          • Dzień Kobiet

          • 8 marca czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Od rana mężczyźni z naszej szkoły obdarowywali koleżanki drobnymi prezentami, słodkościami i kwiatkami. Cały dzień minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczynki.