Aktualności
I Trzcińska Wyprawa Turystyczno-Krajoznawcza „Poszukiwacze skarbów”
Uczniowie klasy 2a i 1 b wzięli udział w niezwykłej wycieczce, która wiąże się z realizowanym projektem edukacyjnym „Moja Mała Ojczyzna”.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem turystycznym panią Różą Ryczańczyk, która wyznaczyła pierwsze zadanie. Dzieci miały odnaleźć wokół kościoła list, pozostawiony dla nich przez zająca Teofila. To w nim odnalazły dalsze instrukcje i wskazówki dotyczące „ poszukiwania skarbów”. Dzieci poruszały się idąc wyznaczoną trasą edukacyjną. Najwięcej radości sprawiało im odnajdywanie lampionów INO oraz kolejnych wiadomości od zająca, który przez całą wycieczkę był o kilka kroków przed nimi. Ostatecznie zając Teofil nie dał się złapać, ale pozostawił dzieciom wiele niespodzianek i słodyczy. A co najważniejsze pomógł im odnaleźć największe skarby, którymi są zabytki naszego pięknego miasta. Podczas zabawy w „Koło Fortuny” dzieci musiały wykazać się znajomością nazw oglądanych i omawianych podczas wycieczki zabytków. Wycieczka była bardzo ciekawa, dlatego z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną jesienną wyprawę.
Bardzo dziękujemy państwu Róży i Jerzemu Ryczańczykom, członkom Trzcińskiego Bractwa Przygody Turystycznej PTTK” KONTIKI” za niezwykłą przygodę, poświęcony czas oraz za słodkie upominki.
E.Moska / U.Lewandowska
LAUREATKI I ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „Ratujemu Uczymy ratować”
Cztery uczennice klasy III b: NATALIA FALKOWSKA, IGA MUSZYŃSKA, HANIA PIOTROWSKA, AGATKA SKIBA zostały laureatkami I etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy Uczymy Ratować” i zakwalifikowały się do etapu II.
Zadaniem dziewczynek było wykonanie plakatu na jeden z podanych tematów: „Łańcuch przeżycia”, „Wezwanie pomocy”, „Resuscytacja krżąeniowo – oddechowa”, „Pozycja boczna”.
Teraz następny etap konkursu, ale nad wykonaniem pracy do II etapu będzie pracować cała klasa.
AZ
Sukcesy wokalne naszych uczniów
6 kwietnia w Myśliborskim Ośrodku Kultury odbył się I Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej lat 80. i 90. „Moja Fantazja”. Naszą szkołę reprezentował Fabian Kiciński, Kacper Koster i Magdalena Skiba. Natomiast Kinga Jarosińska, Zuzanna Kujawa i Dominik Jakubowski reprezentowali Trzcińskie Centrum Kultury. Wszyscy wokaliści są członkami Studia Bajkowo – Musicalowego oraz Studia Piosenki działającego przy Trzcińskim Centrum Kultury.
I miejsce – złotą kasetę jednogłośnie przyznano Fabianowi Kicińskiemu, który z niezwykłą wrażliwością i dojrzałością wykonał piosenkę „Kołysanka dla mamy”. Jego śpiew zachwycił i wzruszył jurorów.
II miejsce – srebrną kasetę przyznano Kacprowi Kosterowi, którego występ wywołał entuzjazm na widowni. zachwycił śpiewem i osobowością sceniczną wykonując utwór „Cyrk wita Was ”
Wyróżnienia przyznano Zuzannie Kujawie za piosenkę „Najpiękniejsza w klasie” oraz Kindze Jarosińskiej za najlepiej wykonaną piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”.
W II kategorii wiekowej przyznano 3 dodatkowe nagrody, którymi jest bilet wstępu do szkoły muzycznej – otrzymali je Zuzanna Kujawa, Fabian Kiciński i Kacper Koster.
Swój debiut solowy na scenie mieli Magdalena Skiba i Dominik Jakubowski. Z ogromnym wdziękiem wykonali oni piosenki z repertuaru Krzysztofa Antkowiaka „Przyjaciel wie” i „Za mały”.
Nasi laureaci wraz z instruktorem Elżbietą Moską.
Fabian Kiciński, Kacper Koster, Zuzanna Kujawa, Kinga Jarosińska i była uczennica naszej szkoły Agnieszka Majcher, która zdobyła wyróżnienie reprezentując Szkołę Podstawową w Góralicach.
E.Moska foto M.Kujawa
„Poczytaj mi”
W ramach zachęcania uczniów do czytania szkolna biblioteka wraz z uczniami klas starszych przeprowadziła akcję pt. „Poczytaj mi”.
Chętni uczniowie z klasy V i VI samodzielnie wybrali literaturę, której fragment prezentowali podczas spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami z klas 1-3. Mogliśmy wysłuchać czytanych indywidualnie bądź z podziałem na role wybranych opowiadań, bajek i baśń. Po przeczytaniu tekstu dzieci odpowiadały pytania oraz rozwiązywały związane z wysłuchanym fragmentem.
Uczniowie klas młodszych okazali się bardzo dobrymi odbiorcami, przyjęli nas bardzo ciepło.
E. Kordas / A. Rudyk
Przestrzenny model komórki roślinnej – zdrowe i smaczne zadanie domowe
Uczniowie klas czwartych co roku w ramach lekcji przyrody wykonują przestrzenny model komórki roślinnej. Jeśli uczniowie mają kłopot z nauczeniem się w jaki sposób zbudowana jest komórka ,to niech wykonają ją z galaretki i owoców. Po takim eksperymencie, wszyscy potrafią wymienić każdy element.
Maria Kordas
Lekcja odwrócona w klasie V
Cytując za Centrum Edukacji Obywatelskiej „Lekcja odwrócona” zakłada odwrócenie tradycyjnego modelu tj. przekazywanie wiadomości na lekcji, ale ćwiczenie ich w ramach pracy domowej. Praca domowa zadawana jest przed lekcją, jako wprowadzenie do niej. Uczniowie zapoznają się z tematem lekcji przed zajęciami.
Do pracy takim modelem wykorzystałam eksperyment uczniowski na lekcji przyrody z klasą V w dniu 26.03.2018 r.
Tematem, którym zajmowali się uczniowie w domu były „Właściwości cieczy”. Doświadczenia zostały przeprowadzone w domu, a wnioski zostały zaprezentowane na lekcji w klasie. Chętni uczniowie mogli osobiście pokazać całej klasie swoje eksperymenty.
Maria Kordas
Sukces uczennic klasy siódmej w konkursie „Trzymaj Formę”
8 marca b.r. czworo uczniów klas siódmych naszej szkoły (Oliwia Biernacka, Mateusz Kwaśniewski, Aleksandra Stanisławska, Martyna Żylewicz) po raz pierwszy wzięło udział w konkursie o zdrowym stylu życia, organizowanym w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ”Trzymaj formę”. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat żywienia i wpływu aktywności fizycznej na zdrowie.
Uczniowie rozwiązywali testy online, po uprzednim pobraniu indywidualnych kodów. Test składał się z 40 pytań wybranych losowo przez system komputerowy, zupełnie innych dla każdego ucznia. 30 marca zostały opublikowane wyniki i ku naszej olbrzymiej radości dowiedzieliśmy się, że nasze trzy uczennice: Oliwia Biernacka, Aleksandra Stanisławska oraz Martyna Żylewicz zakwalifikowały się do etapu powiatowego konkursu. Dzięki wysokiej liczbie punktów, dziewczynki znalazły się w wąskim gronie 7 uczniów na całe województwo zachodniopomorskie, a także 248 w całej Polsce, którzy zdobyli wymagane 75% punktów możliwych do zdobycia, aby móc przystąpić do etapu powiatowego konkursu. Etap ten odbędzie się 27 kwietnia b.r. w naszej szkole.
Gratulujemy uczennicom i życzymy sukcesów na dalszych szczeblach konkursu.
MS.
Kartka od Powstańca
We wrześniu uczniowie klasy 3b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn". Celem akcji było upamiętnienie i podziękowanie uczestnikom Powstania Warszawskiego za Ich udział w obronie naszego kraju.
W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy prosto ze stolicy odpowiedź od Powstańca.
KSz
Rozstrzygniecie konkursów plastycznych
Na wczorajszym spotkaniu wręczono nagrody i dyplomy za konkurs plastyczny na temat naszego miasta. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III wykonały prace na temat: „Zabytki mojego miasta", klasy IV-VII – „Reklama mojego miasta". Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Spośród prac wyłoniono najlepsze:
Konkurs Plastyczny „Zabytki Mojego Miasta” klas I-III.
- I miejsce - Zuzanna Zulak
- II miejsce - Jowita Podgórska
- III miejsce - Julita Jessa
Konkurs Plastyczny „Reklama Mojego Miasta” klas IV-VII
- I miejsce Wiktoria Błaż
- II miejsce Patrycja Hołyńska
- III miejsce Maja Wasiutyńska
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.
JP i ACh
KONKURS SCENEK PROFILAKTYCZNYCH
W środę 28 marca 2018 r. w szkole odbył się Konkurs Scenek Profilaktycznych dla klas I- III. Tematyka konkursu dotyczyła zdrowego stylu życia: zdrowe odżywianie, uprawiane sportu, higiena osobista i twórcze spędzanie wolnego czasu. Do konkursu przystąpili uczniowie wszystkich klas I - III. Przygotowane przez uczniów scenki pokazywały jak należy się odżywiać żeby być zdrowym, jak dbać o higienę osobistą, jak spędzać czas wolny żeby było to z korzyścią dla prawidłowego rozwoju dzieci.
Wszyscy uczniowie bardzo mocno zaangażowali się w przygotowanie inscenizacji. Przygotowane przez dzieci rekwizyty i stroje bardzo mocno oddziaływały na wyobraźnię oglądających. Wszyscy bardzo dobrze się bawili oraz uczyli się dbać o swoje zdrowie.
Komisja oceniła scenki, biorąc pod uwagę: recytację, wykonanie piosenek, stroje, rekwizyty, przekaz treści, ogólny wyraz scenki. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie klasy przygotowały fantastyczne inscenizacje.
Po długiej debacie postanowiono przyznać równorzędne I miejsca wszystkim klasom.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu wszyscy uczniowie wysłuchali piosenek w wykonaniu zespołu „Śpiewające Gwiazdki” – grupa pierwszoklasistów.
AZ
Kiermasz Świąteczny
Tradycją już w naszej szkole jest Kiermasz Wielkanocny, który odbywa się przed świętami. W tym roku również można było kupić piękne stroiki, pyszne ciasta oraz ozdoby świąteczne, w przygotowanie których włączyli się uczniowie, nauczyciele i przede wszystkim rodzice z każdej klasy:
Klasa Ia
- Pani Monika Błaż
- Pani Aleksandra Jarosińska
- Pani Patrycja Drab
- Pani Agnieszka Kiraga
Klasa Ib
- Pani Anna Załęska
- Pani Anna Wróbel
- Pani Aneta Żurawska Rusek
- Pani Marlena Bachta
- Pani Agnieszka Mazurek
- Pani Sylwia Gradowska
- Pani Anna Werens
- Pani Marta Dobrowolska
Klasa II
- Pani Marta Tracz
- Pani Marlena Bachta
- Pani Zofia Szady - warsztaty rękodzieła podczas których rodzice i dzieci tworzyły ozdoby wielkanocne.
Klasa IIIa
- Pani Karolina Biszczak
- Pani Celina Grzegórzek
- Pani Agnieszka Kowalska
- Pani Bożena Kurowska
- Pani Anna Lenard
- Pani Joanna Niewiadomska
- Pani Krzysztofa Piątkowska
- Pani Marta Sykuła
- Pani Dorota Zulak
Klasa IIIb
- Pani Liliana Bigus
- Pani Kinga Płotkowska
- Pani Monika Plewka
- Pani Aleksandra Skiba
- Pani Ewelina Woniakowska
- Pani Patrycja Kuca
- Pani Aleksandra Saskowska
- Pani Ewa Majcher
- Pani Katarzyna Ziemecka
- Pani Ewa Gronek
- Pani Małgorzata Bułgajewska
- Pan Paweł Dunowski
- Pani Magdalena Wróbel
- Pani Marta Hybiak
- Pani Justyna Falkowska
- Pani Kamila Szweda
Klasa IVa
- Pani Joanna Zwolińska
- Pani Karolina Rogowska
- Pani Eliza Chruścińska
- Pani Justyna Szczepańska
- Pani Anna Waczyńska
Klasa IVb
- Pani Marlena Bachta
- Pani Anika Jakubowska
- Pani Marta Wasiutyńska
Klasa IVc
- Pani Monika Tyrpa
- Pani Edyta Walczak
- Pani Sylwia Sołtys
- Pani Anna Iwanów
- Pani Ewa Vreeswijk
- Pani Aleksandra Skiba
- Pani Katarzyna Biel
- Pani Anna Załęska
- Pani Katarzyna Mikuć
- Pani Janina Adamczyk
Klasa V
- Pani Danuta Mickiewicz
- Pani Żaneta Koster
- Pani Joanna Tatkowska
- Pani Kinga Hołyńska
Klasa VI
- Pani Grażyna Kicińska
- Pani Aleksandra Saskowska
- Pani Marta Kopanicka
- Pani Katarzyna Biel
- Pani Anna Bała
- Pani Aleksandra Jarosińska
- Pani Maryla Wałowska
- Pani Agnieszka Szczepańska
- Pani Joanna Kolasa
- Pani Henryka Kolasa
- Pani Lilianna Bigus
Klasa VIIa
- Pani Anna Żylewicz
- Pani Wioleta Kwaśniewska
- Pani Agnieszka Kiraga
- Pani Lilianna Bigus
- Pani Henryka Kolasa
Klasa VIIb
- Pani Anna Błotniak
- Pani Lucyna Stanisławska
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie ozdób świątecznych i ciast oraz paniom Aleksandrze Jarosińskiej, Lucynie Stanisławskiej, Monice Błaż, Joannie Zwolińskiej, Anecie Żurawskiej-Rusek za pomoc w przeprowadzeniu kiermaszu.
ACh/JP
Śniadanie wielkanocne
W nawiązaniu do tradycji w klasie 3b odbyło się wielkanocne śniadanie. Dzieci udekorowały stół oraz pomogły w przygotowaniu potraw. Na stole znalazły się przede wszystkim jajka oraz babka piaskowa.
Ten dzień miał wyjątkowy charakter, chociażby z tego względu, że każdego dziecka przyszedł czekoladowy zajączek.
KSz.
Kolejny rok nasi uczniowie laureatami w powiatowych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W piątek 23.03.2018r. odbyły się w Gryfinie powiatowe eliminacje konkursu pożarniczego „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało aż 3 uczniów: Martyna Żylewicz z klasy VII, Weronika Kopanicka z klasy VI i Fabian Kiciński również z klasy VI. Wiedza z zakresu pożarnictwa to dodatkowy i trudny zakres wiadomości oraz umiejętności, który uczeń zdobywa swoim zaangażowaniem i pasją.
Laureatami zostali Martyna Żylewicz – III miejsce z zakresu wiedzy i umiejętności na poziomie Gimnazjum i Weronika Kopanicka - IV miejsce na poziomie Szkoły Podstawowej. Cieszymy się bardzo, bo oprócz laureatek dużą liczbę punktów zdobył Fabian Kiciński – niewiele zabrakło, by znalazł się w grupie laureatów.
Gratulujemy Martynie, Weronice i Fabianowi!!!
Maria Kordas
Szczegóły eliminacji powiatowych na stronie: http://kppspgryfino.pl/news/read/226/turniej-wiedzy-pozarniczej.html
Przygotowania do świąt w klasie 1a
W klasie Ia przygotowania do świąt rozpoczęły się wysianiem zboża w pojemniczkach po jogurtach, które zostały zamienione w stroiki. Na kolejnych zajęciach uczniowie malowali zajączki i kurki, które umieścili w tych stroikach i zanieśli do swoich domów. Samo malowanie zwierzątek bardzo się dzieciom spodobało, wymyślały przy tym różne zabawy. Tego dnia pierwszoklasiści tworzyli też z pomocą rodziców stroiki przeznaczone na szkolny kiermasz wielkanocny. Wykorzystali bukszpan i przyniesione ozdoby. Efekty pracy widać na załączonych zdjęciach.
LB
OLIWIA SAWICKA - LAUREATKĄ XI WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH
24 marca 2018 r. w Lipianach odbył się XI Wojewódzki Przegląd Pieśni Wielkopostnych. Celem Przeglądu było przypomnienie i popularyzacja pieśni wielkopostnych, upowszechnianie piękna i kultury języka polskiego oraz podnoszenie umiejętności wokalnych i wymiana doświadczeń.
W przeglądzie wzięły udział dzieci ze szkół i Domów Kultury woj. zachodniopomorskiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV: Natalia Vreeswijk, Magdalena Skiba, Marika Tyrpa, Anna Mieszko oraz Oliwia Sawicka. Dziewczynki zaprezentowały piosenki solo oraz zespołowo.
W kategorii klas IV – VII
II miejsce otrzymała OLIWIA SAWICKA – za piosenkę „Ogród Oliwny”
Bardzo pięknie zaprezentowały się pozostałe dziewczynki godnie reprezentując naszą szkołę i wyróżniając się spośród pozostałych uczestników przeglądu:
Natalia Vreeswijk z piosenką „ Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”
Madzia Skiba i Ania Mieszko z piosenką „ Pewnej nocy”
Oraz zespół „Śpiewające Gwiazdki” w składzie: Marika, Ania, Madzia, Natalia i Oliwia z piosenką „Matka, która pod krzyżem stała”.
Gratulujemy wszystkim dziewczynkom.
Życzymy Oliwii, Natalii, Ani, Madzi i Marice dalszych sukcesów.
AZ
Pierwszy Dzień Wiosny!
Jak nietypowo przywitać wiosnę, doskonale się przy tym bawiąc na świeżym powietrzu? Stworzyć nowoczesną grę miejską! 21 marca 2018 r. był dla uczniów klas IV-VII dniem wyjątkowym. Panie: Anna Bielawska oraz Małgorzata Gaik z ogromną pomocą panów: Jarosława Płotkowskiego oraz Piotra Przytuły przygotowały zabawę wiosenną poza murami szkoły.
Zadaniem uczniów było wcielenie się w rolę detektywa i odnalezienie dawnego ducha Trzcińska-Zdroju za pomocą nowoczesnych technologii. Każda grupa (klasa) została wyposażona w mapkę. Należało przejść wyznaczoną trasę, zatrzymując się w oznaczonych punktach. Znajdowały się tam kody QR, które po zeskanowaniu telefonem komórkowym ukazywały podpowiedzi do pytań znajdujących się na kartach. Udzielenie odpowiedzi umożliwiało kontynuowanie wyścigu. Wyznaczone punkty dotyczyły miejsc znanych w Trzcińsku-Zdroju, lecz obecnie nieco zapomnianych. Bo czy każdy z nas potrafiłby wskazać budynek trzcińskiej elektrowni lub dojrzeć napis na stadionowym kamieniu? Kody QR kryły w sobie odnośniki do stron internetowych, które opisywały małą historię naszego miasta. W tej grze zwycięzca był tylko jeden: cała społeczność szkolna!
Po powrocie z gry miejskiej rozstrzygnięto konkurs pt. Budzenie się wiosny. Zadanie polegało na stworzeniu filmiku, który nawiązywałby do tytułu konkursu. Pierwsze miejsce na najbardziej twórczą interpretację tytułu zajął Bartosz Garbowicz z klasy VIIb.
Mamy nadzieję, że ten pierwszy, słoneczny dzień wiosny zapadł każdemu uczniowi w pamięć!
MG
W Strzeszowie też wiosna
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe w Strzeszowie również powitali wiosnę. Dzieci z samodzielnie wykonaną Marzanną przeszli ulicami swojej miejscowości. Towarzyszyły im wiosenne śpiewy oraz gra na instrumentach.
Żegnając zimę słomiana kukła została podeptana i spalona.
KSz.
Archiwum Aktualności