Aktualności
POZYTYWNIE ZAKRĘCENI
Samorząd Uczniowski cały czas zbiera nakrętki z butelek plastikowych. W styczniu zebrane nakrętki zostały zawiezione do Szczecina i przekazane na zakup wózka dla niepełnosprawnego chłopca. Od stycznia udało nam się zebrać około 90 kg nakrętek.
Zostaną one przekazane w pierwszym tygodniu wakacji dla 4 letniej Oliwii, która choruje na przepuklinę oponowo rdzeniową i wodogłowie. Oliwia potrzebuje stałej rehabilitacji. Chce wyjechać na 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny, którego koszt wynosi 5100 zł.
NAKRĘTKI ZBIERAMY CAŁY CZAS!!!
Można je oddawać także w okresie wakacji.
Pamiętaj!!!
Zbierając nakrętki pomagasz osobom niepełnosprawnym i dbasz o środowisko naturalne.
JL
Wakacje tuż, tuż
We wtorek 24 czerwca uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie kabaretowe, przygotowane z inicjatywy uczennic z klasy II: Zuzi Biel, Kingi Jarosińskiej, Weroniki Kopanickiej, Julii Kauwy, Madzi Kauwy, Agnieszki Majcher, Aurelii Miłosz, Oli Spieczyńskiej i Oli Zioły. Taki kabaret był ogromną niespodzianką dla całej społeczności szkolnej.
Pierwsza scenka pt: „Paluszek i główka” opowiadała o tym, jak dzieci potrafią wymyślać różne historyjki, którymi usprawiedliwiają brak przygotowania do lekcji. W drugiej scence kabaretowej pt: „Wybory najpiękniejszej panny” wystąpiła Frania – panienka z miasta, bogata, modnie ubrana, zarozumiała oraz Bronka – dziołcha ze wsi, ubrana skromnie a nawet śmiesznie, mówiąca gwarą wiejska, ale wesoła i miła. Obie przedstawiły się najlepiej jak potrafiły. Rozpoczęło się głosowanie. I publiczność wybrała Bronkę. Morał z tego taki, że nie szata zdobi człowieka, ale to co ma w sercu i na buzi. W scence „Urodziny babci Józi” był wywiad z babcią, która obchodziła 100 urodziny. Odpowiadając redaktorowi telewizji na zadawane pytania wszystka poplątała i wyszła z tego niesamowita historia. Scenka pt: „Bajeczki babci Haneczki” pokazała relacje miedzy wnuczką i babcią. Wnuczka kochająca babcię całym sercem, a babcia troskliwa i dumna z wnuczki.
Oprócz scenek kabaretowych były bardzo wesołe piosenki śpiewane przez Zuzię, Kingę, Weronikę, Julię, Madzię, Agnieszkę, Olę, Aurelię i Olę, przy których bawili się wszyscy uczniowie. Dziewczynki otrzymały wiele braw i bisowały piosenki.
Wszyscy na bardzo długo zapamiętają występ dziewięciu wspaniałych uczennic z klasy II.
Kiermasz Podręczników Szkolnych
Co zrobić z wykorzystanymi podręcznikami na koniec roku szkolnego? Zazwyczaj trafiają one na śmietnik. Można jednak dać takiemu podręcznikowi drugie życie. 26 czerwca 2014 r. odbędzie się w naszej szkole kiermasz podręczników szkolnych. Zachęcamy do odsprzedawania swoich książek młodszym klasom za rozsądną cenę.
Lista podręczników (i w jednym wyjątku ćwiczeń), które aktualne klasy mogą odkupić lub odsprzedać:
- klasa I od II do: religii;
- klasa III może odkupić od klasy IV podręczniki do: języka polskiego, muzyki, historii, przyrody;
- klasa IV od klasy V do: matematyki, muzyki, historii;
- klasa V od VI do: religii, angielskiego (również ćwiczenia), niemieckiego.
Początek o godzinie 09:55 w auli szkolnej. Warto wziąć udział w akcji - można zdobyć niemałe kieszonkowe na sam początek wakacji!
MR
Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2014/2015
Dnia 23.06.2014 odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, który swoją działalność rozpocznie w roku szkolnym 2014/2015. Chęć działania w nowym samorządzie wyraziło 14 uczniów z klas III – V. Wybory poprzedzone zostały kampanią wyborczą kandydatów, którzy w szkole prezentowali swoje plakaty wyborcze z programami przedwyborczymi.
Swoje kandydatury zgłosili:
- Karol Wierzbiński – klasa V
- Radosław Pietrzak– klasa V
- Julia Sozańska – klasa IV
- Kacper Limanówka – klasa IV
- Kacper Kłonowski– klasa IV
- Zuzanna Kordas– klasa IV
- Eryk Przygrodzki– klasa IV
- Maja Trzaskoś– klasa IV
- Gabriela Wojciechowska – klasa IV
- Ania Białko – klasa III
- Oliwia Biernack – klasa III
- Tadeusz Bindas – klasa III
- Julia Kalbarczyk – klasa III
- Zuzanna Korycka – klasa III
W głosowaniu mogli wziąć udział uczniowie klas I – V. Nad sprawnym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Paula Jaszczyszyn, Milena Pacyk, Małgorzata Kałachurska, Martyna Cebulska, Wiktoria Gieczańska, Magdalena Parafiniuk. Aula sportowa w tym dniu zamieniła się w odświętnie udekorowany lokal wyborczy. Uprawnionych do głosowania było 135 uczniów. Głosów oddanych – 119, w tym jeden głos nieważny.
Decyzją wszystkich uprawnionych do głosowania uczniów do Rady Samorządu Uczniowskiego wybrani zostali: Radosław Pietrzak (17), Kacper Limanówka (14), Karol Wierzbiński (12), Maja Trzaskoś (10), Zuzanna Korycka (9), Zuzanna Kordas (9), Tadeusz Bindas (8). W pierwszym tygodniu września w nowym roku szkolnym na spotkaniu Rady Samorządu Uczniowskiego wybrany zostanie Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
Gratulujemy i życzymy samych sukcesów, owocnej pracy oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych celów!
JL
Wycieczka do Torunia
W dniach 12-13 czerwca 2014 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się na dwudniową wycieczkę do Torunia i Bydgoszczy.
Podróż rozpoczęliśmy z samego rana. Podróżowaliśmy w autokarze aż do pięknego miasta jakim jest Bydgoszcz. Po długim zwiedzaniu tego miasta wyruszyliśmy w drogę do Torunia. W Toruniu czekało na nas wiele pięknych miejsc, które zobaczyliśmy na własne oczy! Piękne katedry i kościoły wprawiały każdego w zachwyt.
Po obiadokolacji w dalszym ciągu zwiedzaliśmy Toruń. Mieliśmy czas na kupienie pamiątek i pysznych toruńskich pierników! W Muzeum Piernika mieliśmy okazję sami upiec swojego piernika, którego zabraliśmy do domu. Spotkaliśmy również Mariusza Totoszko, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Mniejsza liczba uczestników wycieczki rozpoznała Nowoczesnego Iluzjonistę ,,Y", który pokazał nam magiczne sztuczki! Następnego dnia czekała nas gra miejska, która była sprawdzianem naszej wiedzy o Toruniu. Nagrodą były wielkie i pyszne lody!
Każdemu bardzo się podobała wycieczka i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy Toruń!
Milena Pacyk – klasa VI
Trzydniowy rajd rowerowy uczniów z Trzcińska - Zdroju
Już po raz szósty odbyła się niezwykła impreza turystyczna, która nie tylko promuje piękno powiatu gryfińskiego, ale też dostarcza wielu niezwykłych wrażeń uczestnikom tej akcji. Mowa tutaj o 3 dniowym rajdzie rowerowym organizowanym przez UKS Orlik Trzcińsko-Zdrój, przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku – Zdroju i Stowarzyszeniem na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku – Zdroju. Jak co roku akcja została wsparta i dofinansowana przez Zarząd Powiatu Gryfińskiego.
W tym roku rajd odbywał się pod hasłem „Powiat gryfiński w obiektywie młodego fotografa”. Przez wspomniane trzy dni młodzi rowerzyści podróżowali po urokliwych terenach powiatu i poznawali tajniki tej ziemi, a to co zobaczyli uwieczniali na kartach pamięci swych aparatów.
Całość projektu organizowali członkowie UKS, panowie Jacek Limanówka, Jarosław Płotkowski i Piotr Przytuła. Dla bezpieczeństwa i prawidłowego przebiegu rajdu udział zapewnili opiekunowie: nauczyciele Elżbieta Stypczyńska i Maciej Rybak, oraz historycy, pasjonaci turystyki Grzegorz Kruszewski i Rafał Pruffer.
Dzięki takiej opiece młodzi rajdowcy mogli dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat dziejów „małej Ojczyzny”, a także poznać tajniki fotografii, mieli, bowiem do dyspozycji bardzo dobry sprzęt fotograficzny.
Sama trasa biegła przez tereny gmin Trzcińsko – Zdrój, Banie, Gryfino, a nawet wykraczała na ziemie innych powiatów. Rajdowcy przejechali 100km, co jest warte podkreślenia, zwłaszcza, że trasa wiodła przez drogi o różnym stopniu trudności. Nie bez znaczenia były upały panujące podczas jazdy. Na szczęście wszyscy ukończyli wyprawę, cało i zdrowo, a w nagrodę otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Zgodnie też z tradycją przerwy w podróży i nocleg odbywały się w gościnnych progach podstawówki w Swobnicy. Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Pana Grzegorza Śliwki uczestnicy wycieczki mieli wspaniałe warunki do wypoczynku i relaksu.
Warte podkreślenia jest to, że cała impreza, a więc ponad 30 uczestników – 100km przejechanych na rowerach – tylko trzy dni, odbyły się to we wspaniałej atmosferze. Olbrzymie zainteresowanie rajdem pokazuje, że tego typu formy rekreacji cieszą się u młodzieży dużym powodzeniem i warto takie przedsięwzięcia organizować i finansować. Zwłaszcza, że nasze najbliższe otoczenie jest bardzo bogate w interesujące miejsca.
Organizatorzy dziękują Zarządowi Powiatu Gryfińskiego za dofinansowanie rajdu, Panu Grzegorzowi Śliwce za gościnę w szkole, wszystkim opiekunom za pomoc i udział w rajdzie, oraz panom Dariuszowi Koster i Grzegorzowi Biel za pomoc w transporcie.
A oto link do galerii z obfitymi zbiorami zdjęć wykonanymi przez młodych fotografów: https://plus.google.com/photos/113483353082249264719/albums/6023330702390578753?banner=pwa
Wycieczka do Trzęsacza
Dwie uczennice naszej szkoły Ola Zioła i Zuzia Biel z klasy II wygrały Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Muzeum w Trzęsaczu, w którym jedną z nagród były bezpłatne bilety wstępu do Muzeum dla całej grupy uczniów.
Skorzystaliśmy z zaproszenia i 10 czerwca 2014 r. uczniowie klasy I, II, III b pojechali na wycieczkę do Trzęsacza. Tam Ola i Zuzia podziękowały dyrekcji Muzeum za zaproszenie i wręczyły małe pamiątki z Trzcińska – Zdroju. Główną atrakcją pobytu w Trzęsaczu było zwiedzenie Muzeum Multimedialnego, którego pomysłodawcą i założycielem był Władysław Jagiełło, wielki miłośnik Trzęsacza. W Muzeum Multimedialnym dzieci odbyły niezwykłą podróż w czasie, możliwą dzięki prezentacjom z dźwiękiem, światłem i obrazem. Przeniosły się do fascynującego świata baśni i nauki. Poznały historię powstania Trzęsacza oraz legendę o tajemniczej Zielenicy. Dowiedziały się, że Muzeum stoi na 15 południku, który wyznacza czas środkowoeuropejski.
Po emocjach w Muzeum dzieci spędziły trochę czasu nad naszym pięknym Morzem Bałtyckim, które powitało je szumem morskich fal i krzykiem mew.
Potem wszyscy wyruszyli do Rewala do Parku Wieloryba. Tam pan przewodnik opowiadał bardzo ciekawie o różnych gatunkach ryb i zwierząt morskich, które w rzeczywistych rozmiarach można było oglądać i dotykać. Był także pirat oraz mówiące papugi. Wielką atrakcją dla maluchów był wspaniały i niepowtarzalny prac zabaw.
Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z atrakcyjnej wycieczki.
AZ/ACH
Uwaga Rodzice przyszłych pierwszoklasistów
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju zaprasza Rodziców dzieci, które od 1 września 2014 roku będą uczniami klasy I na spotkanie informacyjne.
Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2014 roku o godzinie 16 w sali nr 15 (aula - II piętro).
Uwaga Rodzice dzieci zapisanych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju i nauczyciel oddziału przedszkolnego zapraszają Rodziców wraz dziećmi zapisanymi do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 na spotkanie adaptacyjne, które odbędzie się 12 czerwca 2014 roku o godzinie 16.30 w sali nr 2 (parter).
Olimpiada wiedzy o Janie Pawle II
W dniu 2 kwietnia w naszej szkole została przeprowadzona ogólnopolska olimpiada wiedzy o Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębianie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej Jana Pawła II wśród młodzieży szkolnej. Na wyniki czekaliśmy całe 2 miesiące.
W olimpiadzie wzięło udział 8255 uczniów z całej Polski.
A oto wyniki naszych kolegów i koleżanek:
Dyplom laureata:
miejsce 11 - Wiktoria Gieczańska
miejsce 14 - Oliwia Sugier
Dyplom uznania:
miejsce 17 – Paula Jaszczyszyn
miejsce 22 – Martyna Cebulska
miejsce 22 - Krzysztof Mieszko
miejsce 26- Maria Buczkiewicz
miejsce 26 - Maciej Iwanów
miejsce 26 - Radosław Pietrzak
Wszystkim uczestnikom olimpiady serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników.
SK
Uczennica klasy I laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kolorowy świat Bambino"
Ala Sosnowska została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kolorowy świat Bambino". Konkurs został zorganizowany przez firmę Bambino, produkującą przybory szkolne z okazji 125 rocznicy jej założenia.
Na konkurs wpłynęło 3500 prac plastycznych, z których jury wybrało 125 najciekawszych. Wśród wybranych prac znalazła się praca Ali Sosnowskiej uczennicy klasy I. Jej rysunek można będzie podziwiać na billboardzie w jednym z miast wojewódzkich Polski.
Gratulujemy Ali i Pani Ani Zawadzkiej.
W zakładce Oddział przedszkolny - Aktualności umieszczone zostały nowe informacje.
Klasy IV i V na wycieczce w Szczecinie
W dniu 5.06.2014r. klasy IV i V były na wycieczce w Szczecinie. Celem wyprawy było zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym, gdzie nasi uczniowie mogli podziwiać wyjątkowe eksponaty kultury Pomorza Zachodniego od XIII do XVII w. Urzekły nas wspaniałe wystawy: „Od ziarna do chleba”, „Czartoryskich”, „Marynistyczna” i „Afrykańska”.
Wielkie emocje wywołał również film pt. „Czarownica”, który obejrzeliśmy po wizycie w Muzeum.
MD/MK
6 czerwca 2014r. – VI RAJD ROWEROWY „POWIAT GRYFINSKI W OBIEKTYWIE MŁODEGO FOTOGRAFA”
Już 06.06.2014r. ruszamy na 100 kilometrową trasę po powiecie gryfińskim. Jak zwykle bazą noclegową będzie Szkoła Podstawowa w Swobnicy. Rajd organizowany jest przez UKS „Orlik’ działający przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju, a współfinansowany przez Zarząd Powiatu Gryfińskiego.
INFORMACJE O RAJDZIE DLA RODZICÓW
Data rajdu– 06.06.2014r.- 08.06.2014r.
Data i godz. wyjazdu – 06.06.14r. – godz.14.00 (SP Trzcińsko-Zdrój). Uczniowie uczestniczący w rajdzie zwolnieni z lekcji o godz. 12.50.
Data i godz. powrotu – 08.06.14r. - godz.13.00 - 13.30 –Placówka Socjalizacyjna w Trzcińsku-Zdroju.
Nocleg – SP w Swobnicy.
Uczestnicy śpią na materacach w klasach. Śpiwory oraz poszwy, poszewki we własnym zakresie. Wyżywienie wspólne (zapewniają organizatorzy) - stołówka w szkole. Wszystkie rzeczy będą przewiezione busem do Swobnicy oraz z powrotem.
1 dzień – trasa: Trzcińsko-Zdrój – Dłużyna – Swobnica (25 km) – ognisko na Dłużynie, Dłusko, przyjazd do Swobnicy około 18, kolacja, gry i zabawy na Sali gimnastycznej.
2 dzień – 8.30 – śniadanie, 10.00 – wyjazd (około 40 km.)– Swobnica – Baniewice – Lubanowo (drugie śniadanie) – Kunowo – Banie – Baniewice (ognisko) – Swobnica – około godz.17. Obiadokolacja, gry i zabawy, konkursy, korzystanie z Sali gimnastycznej.
3 dzień- 9.00 śniadanie, 10 – 11 – sprzątanie, 11 – wyjazd (około 25 km.) – Swobnica, Dłużyna, Góralice, Strzeszów, Trzcińsko-Zdrój.
Opiekunowie: Jacek Limanówka, Piotr Przytuła, Jarosław Płotkowski, Elżbieta Stypczyńska, Maciej Rybak, Grzegorz Kruszewski. Uczestnicy podczas rajdu mają zabezpieczoną odpowiednią liczbę opiekunów oraz poruszają się zgodnie z zasadami ruchu drogowego (kolumny rowerowe, kamizelki odblaskowe). ¾ trasy będzie przebiegała ścieżkami rowerowymi oraz duktami leśnymi.
Wycieczka klasy 3a
Dnia 4 czerwca 2014r. klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Krzywego Lasu i elektrowni.
W Krzywym Lesie zobaczyliśmy krzywe drzewa i bawiliśmy się na starym pniu. Potem pojechaliśmy do elektrowni, gdzie dostaliśmy kaski. Następnie z przewodnikiem poszliśmy zwiedzać ogromną elektrownię. Później poszliśmy do strażaków, gdzie laliśmy wodę.Na końcu wycieczki pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Tej wycieczki nie zapomnimy przez długi czas.
Martyna Żylewicz, Michał Wałowski, Mateusz Kwaśniewski - klasa 3a
Dzień Rodziny
W dzisiejszych, jakże zabieganych czasach każda chwila spędzona z dzieckiem jest dla rodziców bardzo ważna. Nasza Szkoła pielęgnuje piękną tradycję jaką jest Festyn Rodziny. W tym dniu uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem spotykają się, by razem się bawić i cieszyć swoją obecnością.
Klasy 0, 1 i 3b zaprosiły swoje rodziny na Stadion Miejski. Tłumnie zebrani najbliżsi byli chętni zarówno do zabawy jak i do pomocy. Wspólnie przygotowaliśmy kiełbaski z grilla oraz słodkie przekąski.
Uczniowie ze swoimi rodzicami uczestniczyli w wielu zabawach i grach, a radość płynąca z rywalizacji widoczna była zarówno u tych małych jak i u dużych. Rodziny uczestniczyły w przeróżnych konkurencjach sportowych, było wiele tańców i zabaw integracyjnych przy muzyce. Wśród dzieci największym powodzeniem cieszył się mecz piłki nożnej, podczas którego dzielnie sędziowali przybyli tatusiowie. Ogromną atrakcją było także przeciąganie liny. Nie zabrakło czasu na odpoczynek i rozmowy na kocach.
Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci oraz rodziców to obrazki, które można było zauważyć podczas Festynu Rodzinnego.
KP/BK
Klasa II Dzień Rodziny spędziła w Strzeszowie. Impreza zaczęła się od przygotowania ogniska. Następnie były gry i zabawy, w których chętnie uczestniczyli rodzice. Dzieci porobiły piękne bukieciki dla swoich mam z okazji ich święta. Kiełbaski upieczone przy ognisku smakowały wyśmienicie.
ACH
Uczniowie klas IV – VI w tym roku mieli okazję spędzać Dzień Rodziny wspólnie z rodzicami i nauczycielami na plaży nad Jeziorem Strzeszowskim.
W programie dnia były między innymi gry i zabawy ruchowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz budowanie zamków z piasku.
Rodzice brali czynny udział, rozpalając ognisko i organizując punkt pierwszej pomocy (na szczęście niepotrzebny).
Tego dnia sprzyjała nam pogoda, dlatego wszyscy wracali zadowoleni i pełni entuzjazmu.
Rodzicom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.
MJ/ES
Żywa lekcja Historii
W dniu 23.05.2014r. na zaproszenie Jarosława Płotkowskiego i Piotra Przytuły, Szkołę Podstawową w Trzcińsku-Zdroju odwiedzili Templariusze z Komandorii Chwarszczany (Bartosz Błądek, Piotr Górski i rycerz świecki Everhardus z Niemiec (Joerg von Ameln). Towarzyszyły im dwie niewiasty reprezentujące kulturę Słowian (Agnieszka Konopka) i kulturę Pomorza (Anna Felskowsko).
Pokaz dla uczniów z naszej szkoły rozpoczął się od prezentacji strojów sprzed 1000 lat. Agnieszka i Anna opowiadały dzieciom z czego składał się strój codzienny Słowian i w jaki sposób oni żyli. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań o ubiór i ozdoby które miały na sobie obie panie. Każde z dzieci mogło dotknąć naturalnych ubiorów z lnu i wełny oraz samodzielnie zaplatać „krajki” pod czujnym okiem Agnieszki i Ani. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób rozpalano ogień i jak działało krzesiwo. Goście zaprezentowali drewniane naczynia, gliniane kubki i drewniane sztućce z epoki, jak również topory i fibule (rodzaj spinki do płaszcza)samodzielnie kute w kuźni przez Joerg’a von Ameln.
Uczniowie z niecierpliwością czekali na pokaz rycerzy i prezentacje uzbrojenia. W pierwszej kolejności wystąpił rycerz świecki Joerg von Ameln i opowiedział legendę rycerza Everhardusa którego postać odtwarzał. Uczniowie słuchali historii z zapartym tchem czekając na podsumowanie przygód tego rycerza.
Gdy Templariusze opowiadali o uzbrojeniu i sztuce wojennej w XIII w., uczniowie zasypali gości gradem pytań na temat stroju i historii związanej z wielkimi bitwami. Bartosz zaprezentował szczególne uzbrojenie rycerza Zakonnego - kolczugę nitowaną, którą wykonywał własnoręcznie, zaplatając i nitując kółeczka przez ponad rok. Opowiedział w jaki sposób chroniła rycerza przed ranami i jak bardzo była cenna. Kolczuga nitowana ze względu na swoją lekkość (ok. 10 – 15 kg)była najdroższym i najbardziej pożądanym elementem uzbrojenia rycerza w XIIIw. Piotr zaprezentował inny rodzaj stroju, który składał się z kolczugi stykowej, mniej odpornej na uderzenia i cięższej (ok. 35kg). Piotr dodatkowo zaprezentował „przeszywalnicę”, która chroniła rycerzy przed uderzeniami i tłumiła ciosy. Obaj rycerze zaprezentowali się na koniec pokazu w walce 1x1 stosując w tym celu dwa rodzaje mieczy: jednoręczny i półtoraręczny. Był to najbardziej efektowny i dynamiczny fragment pokazu, więc nie ma się co dziwić, że wśród publiczności wzbudził największe zainteresowanie i emocje. Była to też żywa lekcja historii.
Rycerze zaprosili wszystkich do Chwarszczan 31.05.2014r., gdzie co roku spotykają się rycerze z całego kraju i zagranicy, wspólnie tworząc obóz rycerski. Odbywają się przy tym pokazy walki konnej i pieszej, łucznictwa, garncarstwa, kowalstwa, wytopu żelaza i tkania lnu.
Na koniec nasi goście otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Pani Dyrektor i serdeczne podziękowania za wspaniały występ.
Tekst i fot. Jarosław Płotkowski
Archiwum Aktualności