Kalendarz adwentowy
„Biologia bez tajemnic” – wykrywamy skrobię
Na lekcji biologii w klasie 7 przeprowadziliśmy doświadczenie, podczas którego wykrywaliśmy skrobię w produktach spożywczych. Skrobia to cukier, który pełni funkcję materiału zapasowego roślin.
Występuje ona np. w kaszach, makaronach, pieczywie i ziemniakach. By wykazać obecność skrobi w roślinie lub produkcie spożywczym, należy użyć roztworu zawierającego wolny jod – może to być roztwór jodu zarówno w etanolu (jodyna), jak i w jodku potasu (płyn Lugola). Wolny jod tworzy ze skrobią niebieskofioletowy kompleks. W doświadczeniu wykorzystaliśmy produkty pochodzenia roślinnego: chleb, jabłko, makaron, skrobię ziemniaczaną i mąkę pszenną. Były to nasze próby badawcze. Próbą kontrolną była zawiesina skrobi zabarwiona jodyną na granatowo.
Wykorzystując jodynę ustaliliśmy, że skrobia zawarta jest w pieczywie, obu mąkach i makaronie, jabłko nie wykazało obecności skrobi.
PERSPEKTYWA
Perspektywa to sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie.
Uczniowie klas 6 na lekcjach plastyki intensywnie poznają rodzaje perspektyw. W zrozumieniu przestrzeni na papierze, czyli płaszczyźnie pomagają różne ćwiczenia plastyczne. Uczniowie podczas wykonywania perspektywy zbieżnej w wersji 3D.
E. Kordas
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
SUKCESY BADMINTONISTÓW
SZEŚĆ MEDALI zdobyli zawodnicy Luks Krokus Góralice w kolejnym turnieju w ramach Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej w badmintonie, który został rozegrany 25 listopada 2023r. w Lubniewicach.
Złoty medal zdobyła Martyna Sawicka w kategorii dziewcząt kl. 7-8
Srebrne medale zdobyli:
Kacper Stempka w kategorii chłopców kl. 1-2
Lena Trzecka w kategorii dziewcząt kl. 1-2
Oliwia Kwaśniewska w kategorii dziewcząt kl. 5-6
Oliwier Wojciechowski w kategorii chłopców kl. 5-6
Zuzanna Szweda w kategorii dziewcząt kl. 7-8
Gratulujemy!
Zadanie współfinansowanie ze środków Gminy Trzcińsko-Zdrój.
Zadanie realizowane jest na zlecenie Fundacji Sport&Fun 4 Everyone w ramach projektu Sportowi Niezłomni - projekt popularyzacji sportu dla wszystkich. Edycja 2023
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
Źródło: LUKS Krokus
1
BRĄZOWE MEDALE W POWIATOWYCH IGRZYSKACH DZIECI W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW
Z brązowymi medalami powrócili z Widuchowej chłopcy z naszej szkoły, gdzie 22 listopada 2023 r. rozegrano Powiatowe Igrzyska Dzieci w Unihokeju. W decydującym meczu o trzecie miejsce, po wyrównanej walce, chłopcy pokonali 1:0 Szkołę Podstawową ze Swobnicy.
Naszą szkołę reprezentowali: Adam Mikitów, Oliwier Wojciechowski, Filip Mikitów, Brajan Waczyński, Kamil Kalisz, Jakub Bigus, Cezary Mazur, Filip Widziak.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Sławomir Topa
1
Dzień Pluszowego Misia
24 listopada nasza szkoła była pełna gości, a stało się tak za sprawą urodzin pluszowego misia. W tym dniu młodsi uczniowie zaprosili do sali swojego ukochanego pluszaka.
Świętowanie rozpoczęło się od parady misiów, dzieci przy dźwiękach piosenki: „Pokochaj pluszowego misia” zaprezentowały pozostałym wdzięki i atuty przyniesionych przez siebie pluszaków. Po tej prezentacji odbyło się uroczyste przedstawienie naszych małych przyjaciół, każdy powiedział kilka słów o przyniesionym misiu, następnie uczniowie poznali historię powstania pluszowych misiów. Podczas zajęć wspólnie wykonywaliśmy rozmaite zadania związane z naszymi jubilatami.
Wszystkie zajęcia przeplatane były wesołymi tańcami z pluszakami, odbyła się również misiowa gimnastyka, podczas której dzieci wykonywały ćwiczenia ruchowe. Dzień Pluszowego Misia nie mógł się obyć bez posmakowania lubianego przez wszystkie misie miodu.
Starsi czytają młodszym
W bibliotece szkolnej chętni i zaangażowani uczniowie klasy VII czytali dla najmłodszych wybrane książki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytane historie.
Celem akcji było, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, uczenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu w czasie przerw lekcyjnych, integrowanie uczniów starszych z młodszymi.
Atmosfera zrobiła się tak miła, że najmniejsi uczniowie również odważyli się przeczytać na głos wybrane historyjki. Pomysł na taka formę spędzania czasu w bibliotece szkolnej okazał się bardzo fajny i przyjemny.
Dziękujemy bardzo za czytanie - Hani, Lenie, Martynie i Juli z klasy VII.
E.Kordas, M.Kordas
1
Zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej
W grudniu w naszej szkole odbędzie się akcja charytatywna na rzecz Nadii Gebauer, która choruje na SMA. W programie imprezy przewidziana jest loteria fantowa, z której zyski dofinansują terapię genową dziewczynki.
W związku z tym pragniemy ogłosić zbiórkę fantów na loterię. Fanty można przynosić do Pani Julii Konsik do sali numer 3.
Zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnej inicjatywie dla zdrowia dzieci.
Wizyta w Stowarzyszeniu Ochrony Natury i Krajobrazu "Kociarze" w Witniczce
22 listopada wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami wybrali się do Stowarzyszenia Ochrony Natury i Krajobrazu "Kociarze" w Winniczce koło Chojny.
https://www.facebook.com/.../posts/d41d8cd9/257406404821327/ …
Pojechaliśmy tam w celu przekazania karmy suchej i mokrej oraz koców, kołder i ręczników dla potrzebujących pomocy i wsparcia zwierząt.
Zbiórka tych wszystkich darów odbywała się od 18 października. Inicjatorami akcji byli wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu – p. Anna Walewender oraz p. Jarosław Płotkowski. Zebraliśmy około 150 kg karmy suchej i mokrej, kilkanaście ciepłych koców, kołder i ręczników. Wszystko to z ledwością zmieściło się na solidnej wielkości przyczepce samochodowej!
Aktualnie pod opieką Stowarzyszenia znajduje się 46 kotów, większość z nich to zwierzęta po różnych przejściach, z różnymi chorobami, które potrzebują dobrego jedzonka, leków i suplementów. Wolontariusze z Witniczki od kilku lat zajmują się głównie bezdomnymi i chorymi kotami.
Zwierzętami opiekują się osoby, które na własny koszt dają schronienie, zakupują karmę, leczą chore zwierzęta, które najczęściej trafiają do Stowarzyszenia z interwencji np. po potrąceniu przez samochód. Najczęściej trafiają tu koty wolnożyjące, często dzikie, nie mające zaufania do człowieka.
Zwierzęta przebywają w naprawdę wspaniałych warunkach. W ogrzewanym budynku, ciepłych i czystych kojcach. Wolontariusze robią wszystko, żeby zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, jednak wymaga to dużych nakładów finansowych.
Stowarzyszenie na swym profilu na Fb apeluje o pomoc: “Kochani, bardzo prosimy o pomoc i udostępnianie naszego apelu. Sytuacja w kociarni jest słaba, a my wciąż dostajemy zgłoszenia o kolejnych kociakach, którym trzeba pomóc
Funkcjonujemy tak naprawdę tylko dzięki zbiórkom i datkom, dzięki ludziom, którym los tych kotów nie jest obojętny.
Chętnie przyjmujemy karmę dla kociaków, potrzebujemy też suplementów. Potrzebne są koce, mogą być też stare swetry - u nas nic się nie marnuje.
Robimy, co w naszej mocy, ale nie ukrywamy, że jest coraz trudniej...”
Nasze dary zostały przyjęte z dużą radością. Nawet koty zza siatki wyrażały swoje zadowolenie miaucząc do nas radośnie. Przyglądały nam się z dużym zainteresowaniem i zwracały na siebie uwagę biegając po kojcu.
W podziękowaniu za przekazane dary otrzymaliśmy dyplom oraz piękne gipsowe figurki z naklejką logo Stowarzyszenia.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich wspaniałym rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce darów dla potrzebujących zwierząt, dziękujemy również naszym wolontariuszom za przeprowadzenie akcji i nadzór nad nią. Jednocześnie prosimy o ponowne przynoszenie karmy, głownie w postaci puszek i saszetek (karma mokra), każda ilość się przyda. Mile widziane będą także koce, swetry, kołdry - wszystko to przyda się zwierzętom, aby przetrwać zimę. Nasza zbiórka jest cały czas otwarta. Mamy w planach kolejną wizytę w Stowarzyszeniu.
Oferta fotograficzna - 28.11.2023 📸
Dzień Życzliwości w świetlicy szkolnej
21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, ponieważ tego dnia na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość.
W naszej świetlicy również obchodziliśmy to święto. Najpierw z dziećmi została przeprowadzona pogadanka na ten temat. Dzieci dzieliły się własnymi przeżyciami i doświadczeniami. Podawały -przykłady tego, co można zrobić, aby być życzliwym dla innych oraz jak “zarażać” ludzi życzliwością i uśmiechem.
Następnie na kartkach (przyczepionych do ubrania) mogły sobie nawzajem napisać miłe słowa lub narysować rysunek.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Bądźmy dla wszystkich życzliwi, a będziemy szczęśliwi! Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.
WITRAŻ
Witraż, to kompozycja wykonana z kawałków barwnego szkła, złączonego ołowianymi ramkami w kwatery, które stanowią wypełnienie otworu okiennego.
Na lekcji plastyki w klasie 5 uczniowie mieli możliwość wykonać witraże w wersji papierowej. Na początek stworzyli szablon. Im większy witraż, tym łatwiejszy w wykonaniu, ponieważ większe elementy łatwiej wyciąć nożyczkami. Kolejnym krokiem było zaplanowanie kolorowych kawałków i umieszczenie ich w okienkach. Wykonanie witrażu było ciekawym i twórczym zadaniem dla uczniów.
Wykonane prace mogą pięknie ozdabiać okna.
E. Kordas
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniach 17, 20 i 21 listopada odbyły się egzaminy w ramach Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Przystąpili do niego obecni w tych dniach uczniowie klas 4-8 i klasy 3.
Egzamin wzbudził wiele emocji, a wśród uczniów wielu zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Życzymy im powodzenia, a wszystkich zachęcamy, by dokładnie nauczyć się tabliczki mnożenia, bo nie tylko jest potrzebna w szkole, ale najzwyczajniej przydaje się w dniu codziennym
Klasa 3: Blanka Biszczak, Antonina Kopanicka, Sebastian Kujawa, Gabriel Lizurej, Wernika Stachura, Wojciech Tracz
Klasa 4: Julia Mikuć, Nina Merkel, Hanna Purgal, Barbara Orzechowska, Barbara Biel, Jakub Szweda, Maria Wasiutyńska, Lena Kutnowska, Alan Kowalski
Klasa 5: Artemenko Sofiia, Hubert Kłos, Martyna Maślaniec, Nadia Mazurkiewicz, Kalina Pieróg, Emilia Płotkowska, Roksana Rudziewicz, Urszula Starzec, Natalia Przytuła
Klasa 6a: Oliwia Kwaśniewska, Kornelia Wasiutyńska, Zuzanna Niewiadomska, Fabian Wąsowski, Lena Stupińska, Michalina Denis
Klasa 6b: Hanna Stachura, Wiktoria Biel, Karol Krukowski, Olga Jessa, Emilia Chruścińska, Elżbieta Sidorczuk
Klasa 7: Vladyslav Barabash, Karol Dobrowolski, Jowita Podgórska, Klaudia Matlingiewicz, Joanna Kozak, Daria Grymuła, Lena Wróbel, Maria Rusek, Martyna Sawicka, Roksana Błaż
Klasa 8: Julita Jessa, Błażej Klemek
1
Grosikowe nagrody
W październiku uczniowie z klasy 3 podróżowali po galaktyce Finansów i Oszczędzania. Zajmowali się poważnymi tematami z zakresu finansów, był też czas na naukę i zabawę w terenie. Podejmowane działania sprawiły uczniom wiele radości.
Biorąc udział w konkursie na grosikową gazetkę miesiąca trzecioklasiści zajęli 2 miejsce.
Szczegóły na stronie:
https://od-grosika-do-zlotowki.junior.org.pl/.../wyniki-2023
Szkoły Pełne Talentów #LidlPolska
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele oraz wszyscy, którzy przyczynili się do udziału w akcji LIDL TALENCIAKI!
Dziękujemy wszystkim, którzy przekazywali Talenciaki na konto naszej szkoły. Wspólnie udało nam się uzbierać aż 877 TALENCIAKÓW.
Dzięki zebranym punktom udało nam się uzyskać gry dla młodszych i starszych dzieci. Gry znajdują się na świetlicy oraz gabinecie pedagoga.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zbieraniu punktów na konto naszej szkoły.
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Janusz Korczak kiedyś powiedział " nie ma dzieci są ludzie". I to jest prawda. "Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały". Przecież każdy dorosły kiedyś był również dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem praw i wolności.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
W świetlicy szkolnej dzieci zapoznały się z prawami dziecka. Zostały owe prawa omówione w formie swobodnych wypowiedzi. Dzieci zapoznały się z filmem "Jakie są prawa dziecka?". Wówczas przygotowały wspólnie mapę myśli, którą wywiesili na korytarzu szkolnym, aby inni uczniowie mogli zapoznać się z owymi prawami. Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach.
Dziecko powinno znać swoje prawa i rozumieć je oraz świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.
Wychowawcy świetlicy
Teatr piasku "Piaskowa Magia"
20 listopada 2023 r. uczniowie klas 6a,6b i 7 wybrali się do CK w Chojnie by wziąć udział w spektaklu pt."Mały Książę" w wykonaniu teatru Piaskowa magia.
Historia Małego Księcia w wykonaniu teatru Piaskowa Magia jest unikatowym pokazem malowania piaskiem na żywo.
Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora, powstała autorska interpretacja książki autorstwa Antoine de Saint-Exupéry. Jej uniwersalne przesłanie do dziś wzrusza i skłania do refleksji, a spektakl z piaskowej animacji wspaniale dopełnia treść i rozwija artystyczną wyobraźnię, kreatywne myślenie i koncentrację, której często brakuje współczesnym widzom.
Był to zupełnie inny niż dotychczas rodzaj przedstawienia teatralnego, w którym warto było wziąć udział.
MISTRZOSTWA REJONU DZIECI W UNIHOKEJA
W dniach 14 i 16 listopada 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Trzcińsku - Zdroju odbyły się Mistrzostwa Dzieci w Unihokeja.
W zawodach brały udział reprezentacje szkół naszego rejonu:
SP Trzcińsko-Zdrój, SP Góralice, SP Banie, SP Nawodna, SP Swobnica.
Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały następujące uczennice: Michalina Denis, Zuzanna Falkowska, Oliwia Kwaśniewska, Kornelia Wasiutyńska, Zuzanna Saskowska, Emilia Chruścińska, Kalina Pieróg, Nadia Mazurkiewicz, Sofia Artemenko, natomiast w kategorii chłopców uczniowie: Adam Mikitów, Filip Mikitów, Oliwier Wojciechowski, Brajan Waczyński, Adam Kosiński, Jakub Bigus, Cezary Mazur, Filip Widziak.
Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym” w celu wyłonienia zwycięzcy, który będzie reprezentować nasz rejon w Mistrzostwach Powiatu. Temu zadaniu sprostali chłopcy z naszej szkoły, którzy tym samym awansowali do dalszych rozgrywek.
Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy, dziękujemy za wspaniałą walkę i życzymy dalszych sukcesów !!!
Sławomir Topa
Jacek Limanówka
Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w badmintonie
Z medalami powrócili z Lubniewic zawodnicy Luks Krokus Góralice , gdzie 19 listopada 2023r. rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w badmintonie
Złoty medal zdobył Kacper Stempka w kategorii chłopców kl. 1-2
Srebrny medal zdobyła Maja Romaniuk w kategorii dziewcząt kl. 5-6
Brązowy medal zdobyła Lena Trzecka w kategorii dziewcząt kl. 1-2
Brązowy medal zdobyła Hanna Makuchowska w kategorii dziewcząt kl. 7-8
Gratulujemy!
Zadanie współfinansowanie ze środków Gminy Trzcińsko-Zdrój.
Zadanie realizowane jest na zlecenie Fundacji Sport&Fun 4 Everyone w ramach projektu Sportowi Niezłomni - projekt popularyzacji sportu dla wszystkich. Edycja 2023
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju
Żródło: LUKS Krokus
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie