Dzień Flagi
To jedno z naszych najmłodszych świąt narodowych jest celebrowane za każdym razem z należytym szacunkiem, ale też w taki sposób, aby w jego obchody włączyła się jak największa grupa uczniów.
Tradycyjnie już organizacją obchodów tego ważnego wydarzenia zajęli się panowie Piotr Przytuła i Jarosław Płotkowski. W tym roku wsparcia udzieliła im też praktykantka pani Kamila Siwik. Oczywiście nie mogło też obyć się bez pomocy pozostałych nauczycieli i innych pracowników szkoły.
W tym roku zrezygnowano z okolicznościowego apelu. Zamiast tego w każdej z klas przeprowadzono tematyczne lekcje, nawiązujące nie tylko do samego dnia flagi, ale także do poszanowania symboli narodowych i pokazania dzieciom najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.
Zajęcia były dostosowane do każdej z klas. Punktem wspólnym było przedstawienie symboli narodowych. Okazało się, że uczniowie zarówno ci najmłodsi, jak i starsi bardzo dobrze orientują się w tej tematyce. Nie mieli oni problemów z wymienieniem i opisaniem poszczególnych symboli. Nauczyciel historii pan Piotr opowiadał dzieciom, w jaki sposób i dlaczego zmieniał się wizerunek naszego godła, jaka była historia hymnu narodowego i w jakich okolicznościach barwy biało czerwone, a nie inne są kojarzone z państwem polskim. Całość wspomagana była prezentacjami multimedialnymi i pomocami graficznymi.
Dla pełniejszego zobrazowania tematu oraz powtórzenia wiadomości z lekcji uczniowie mieli do wykonania pewne zadania. W klasach I – III dzieci wykonywały prace plastyczne na wcześniej przygotowanych szablonach.
W klasach IV – VI uczniowie mieli już inne cele. Podzieleni w mniejsze grupy na zasadzie burzy mózgów zastanawiali się nad sensem podanych haseł, takich jak „Ojczyzna” i „patriotyzm”. W podsumowaniu każdy mógł swoje przemyślenia zapisać i nakleić na planszy. Trzeba przyznać, że uczniowie mieli przeróżne skojarzenia związane z danym tematem. Przy haśle „Ojczyzna” dominowany takie zwroty jak Polska, rodzina, historia, dom, ale były też takie jak wolność, przyjaźń, matka.
Podobnie z drugim hasłem, gdzie poza zwrotami takim jak Polska, ojczyzna, symbole narodowe, były również hasła typu wolność, czy uwielbienie ojczyzny.
Duże zaangażowanie wszystkich biorących udział w zajęciach pokazało, że dzieci i młodzież, chcą i potrafią szanować symbole swojego kraju. Prezentowany na zakończenie zajęć film podsumowujący i duża aktywność uczniów podczas odgadywania kolejnych zdarzeń z dziejów Polski pokazują, ze młode pokolenie jest świadome swojej historii i chce o niej rozmawiać.
Efekty pracy uczniów zostały przestawione na korytarzach szkolnych. Zarówno prace maluchów, jak i efekty pracy starszych można podziwiać podczas wizyty w naszej szkole.
PP