• Skarpetkowe wyzwanie

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wspierając to wydarzenia uczniowie z klasy 3 ubrali kolorowe skarpetki - nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Zajęcia takie mają na celu uwrażliwienie dzieci na to co dzieje się dookoła, uczenie tolerancji, szacunku, integrowanie grupy.

          • Konkurs ładnego pisania

          • W bieżącym tygodniu w naszej szkole odbył się konkurs ładnego pisania, w którym udział wzięli uczniowie z klas 1-3.

            Podczas konkursu nasi uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami z zakresu kaligrafii. Bardzo duża frekwencja i wysoki poziom spowodował, że wybór najlepszych prac był bardzo trudny.

            Oto wyniki:

            Klasa 1

            I miejsce- Michał Mateusiak

            II miejsce- Aleksandra Saskowska

            III miejsce- Natan Zych

            Klasa 2

            I miejsce- Lena Trzecka

            II miejsce- Amelia Gładyszewska

            III miejsce- Kacper Stempka

            Klasa 3

            I miejsce- Natalia Tatkowska

            II miejsce- Maria Ożarowska

            III miejsce- Antonina Kopanicka

            Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku

          • Lekcja odwrócona

          • Uczniowie klasy 6b podczas jeden z lekcji historii mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą, ale także pomysłowością, błyskotliwością i przede wszystkim wyobraźnią. Jak pokazać termometr, puzzle, konserwę czy maszynę parową? Z takimi zadaniami mierzyli się szóstoklasiści. Lekcja przeprowadzona w formie kalamburów dotyczyła wynalazków epoki nowożytnej do początków XIX wieku. Zabawy było co nie miara, a rywalizacja zacięta i na wysokim poziomie.

          • Pielgrzymka do Górki Klasztornej

          • 16 marca grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami pojechała do Górki Klasztornej w województwie wielkopolskim. Znajduje się tam najstarsze Sanktuarium Maryjne w Polsce. Właśnie tutaj, w 1079 r. w dawnej puszczy, na ogromnym dębie objawiła się pasterzowi Matka Boża z Dzieciątkiem.

            Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę na wałeckim cmentarzu, aby odwiedzić grób Księdza Kanonika Bolesława Dąbrowskiego, proboszcza naszej parafii w latach 1992-2007.

            Nasz wyjazd do Sanktuarium miał na celu uczczenie pamięci p. Stelli Krajczyńskiej - naszej katechetki zmarłej w 2022 roku, która była inicjatorką i organizatorką podobnych wyjazdów do Górki Klasztornej. Organizowała je przez 10 lat rokrocznie i cieszyły się one wielkim uznaniem wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły.

            Sanktuarium w Górce Klasztornej słynie z Misterium Męki Pańskiej, czyli przedstawienia o ostatnich godzinach z życia Jezusa oraz Jego Męczeńskiej śmierci. Jest to hołd okolicznej ludności i duszpasterzy oddany wszystkim pomordowanym. Misterium jest wystawiane od 1984 roku- tegoroczne było 40-tym jubileuszowym. Pomysłodawcą, organizatorem i reżyserem pierwszego Misterium pasyjnego był ks. Jan Czekała. Scenariusz został oparty na ewangeliach i książce Romana Brandstaettera pt. „Jezus z Nazaretu”. Akcja rozgrywa się na Placu Objawienia, koło Studzienki, gdzie ukazała się Matka Boska, a następnie przenosi się na drogę wiodącą na górę Golgotę za murami sanktuarium. W biblijne postaci wciela się około 80 miejscowych parafian, z których większość jest rolnikami. Wyjątkiem jest postać Chrystusa, którego odgrywa za każdym razem jeden z kapłanów Misjonarzy Świętej Rodziny z miejscowego sanktuarium. Widzowie w trakcie przedstawienia stają się mimo woli jego aktorami – grają rolę tłumu z kart ewangelii.

            Nasi uczniowie będąc widzami mogli przez ok. 2,5 godziny przenieść się do roku 33, kiedy Jezus został skazany na śmierć i szedł drogą na Golgotę, miejsce ukrzyżowania. Przed Misterium wszyscy uczestniczyli w mszy św., która wprowadziła nas w klimat tego wydarzenia. Sobotnie misterium było wyzwaniem dla wiernych nie tylko z powodu emocji, które towarzyszyły im podczas oglądania często drastycznych scen m.in. biczowania Jezusa Chrystusa. Dużym wyzwaniem była także pogoda i duże opady deszczu. Całe misterium było bardzo realistyczne. Zdarzało się, że pielgrzymi krzyczeli na żołnierzy, kiedy Ci prowadzili Jezusa do Piłata czy Heroda.

            Udział w pielgrzymce do Górki Klasztornej był swego rodzaju rekolekcjami, które pozwoliły nam lepiej przygotować się do Świat Zmartwychwstania Pańskiego.

          • Klasowy ogródek

          • Jak co roku wczesną wiosną uczniowie z klasy 3 w ramach działań praktycznych, założyli własny ogródek warzywny na klasowym parapecie. Wszyscy sadzili cebulki, rozpoznawali i nazywali nasionka, które umieszczone zostały w doniczkach. Na koniec mali ogrodnicy oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili uprawy w klasowym kąciku przyrody. Klasowy ogródek to nie tylko obserwacja i pielęgnacja, ale także dużo radości z samodzielności.

          • OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI „TAK. POMAGAM!”

          • 8 i 9 marca wolontariusze z naszej szkoły wspomagali Caritas w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Tak. Pomagam!”

            Zbiórka prowadzona jest dwa razy do roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem – w sklepach na terenie całego kraju.

            Z ofiarowanych przez kupujących produktów o długim terminie przydatności do spożycia Caritas przygotowuje paczki żywnościowe i posiłki dla potrzebujących.

          • Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

          • W dniu 11.03.2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"- etap parkowy, którego tematem tegorocznej edycji są "Ssaki Polski". Konkurs został przeprowadzony przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych w Szczecinie pod przewodnictwem Pani Kamili Góreckiej.

            Głównym celem konkursu jest poszerzanie i ugruntowywanie wiedzy dotyczącej polskich parków krajobrazowych, ale również zagadnień z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Ponadto stawia sobie za zadanie kształtowanie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz rozbudzanie pasji związanej z otaczającym nas światem przyrody.

            Nasza szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI b Wiktoria Biel, Emilka Chruścińska i Ela Sidorczuk.

            Życzymy powodzenia!

            M. Kordas

          • Rekolekcje Wielkopostne

          • W dniach od 4 do 6 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Uczniowie uczestniczyli w trzydniowych naukach rekolekcyjnych przeprowadzonych przez salezjanina, księdza Krzysztofa Ładę z parafii p.w. św. Kazimierza w Swobnicy.

            Rekolekcjonista w czasie nauk rekolekcyjnych opowiadał dzieciom i młodzieży o życiu i drodze do świętości św. Dominika Savio – patrona ministrantów.

            Uczniowie dowiedzieli się m.in o postanowieniach Św. Dominika:

            1. Będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik;

            2. Będę święcił dzień święty;

            3. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja;

            4. Raczej umrę niż zgrzeszę.

            Wzięli także udział w sakramencie pokuty oraz we mszy świętej, kończącej trzydniowe rekolekcje. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem śpiewali wraz z księdzem Krzysztofem podczas nauk rekolekcyjnych nowopoznane pieśni min do św. Dominika.

            Na zakończenie rekolekcji, w środę po mszy świętej, za nauki rekolekcyjne i wspólnie spędzony czas duchowego przygotowania na Zmartwychwstanie Pana Jezusa, Księdzu Krzysztofowi nasi uczniowie podziękowali kwiatami.

          • Dzień Kobiet

          • 8 marca czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Od rana mężczyźni z naszej szkoły obdarowywali koleżanki drobnymi prezentami, słodkościami i kwiatkami. Cały dzień minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczynki.

          • Eliminacje gminne do Małego Konkursu Recytatorskiego

          • W piątek 1 marca 2024 r. w Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku – Zdroju odbyły się eliminacje gminne do „Małego Konkursu Recytatorskiego”. Do konkursu zgłoszono 14 uczniów ze szkół w naszej gminie. Jury w składzie Pani Regina Brzezińska (Dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju), Pani Krystyna Leddin (Starszy bibliotekarz Biblioteki Miejskiej w Chojnie)  oraz Pani Anna Kunowska (Bibliotekarz Biblioteki w Trzcińsku-Zdroju), po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu postanowili nagrodzić 4 osoby w kategoriach: Szkoły Podstawowe kl. I – III, kl. IV-VI i kl. VII – VIII. W kategorii klas I – III Laureatami z prawem udziału w eliminacjach powiatowych zostali:

            Kacper Stempka

            Michał Urbański

            w kategorii klas IV – VI Wyróżnienie otrzymała:

            Kornelia Wasiutyńska

            w kategorii klas VII – VIII Laureatką z prawem do udziału w eliminacjach powiatowych została:

            Lena Wróbel

            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez BiCK. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku. Laureatom życzymy powodzenia i sukcesów w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Gryfińskim Domu Kultury (ul. Bol. Chrobrego 48, 74 – 100 Gryfino) dnia 23 marca 2024 roku.

            Źródło: https://bicktz.pl/mkr-2024/#more-19201https://bicktz.pl/mkr-2024/#more-19201

          • „Ornitologiczne inspiracje” - innowacja pedagogiczna

          • W ubiegły poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie innowacji „Ornitologiczne inspiracje” w klasie V. Bohaterem był ptak - gil zwyczajny.

            Uczniowie wykonali prace plastyczne techniką pastelową, przedstawiające ubarwienie tego ptaka.

            Ptak gil jest większy od wróbla o krępej sylwetce, wydatnej piersi i dużej głowie. Dziób ma czarny, gruby, krótki, mocny i stożkowaty. Samiec ma policzki i pierś jaskrawoczerwoną. Natomiast samiczka ma jasnobrązową. Skrzydła długie, czarne ze skośną białą pręgą.

            Zamieszkuje północną Europę i Azję. Nie zamieszkuje regionów śródziemnomorskich.

            W Polsce gil zasiedla wilgotne, gęste lasy iglaste i mieszane, bory świerkowe i jodłowe z gęstym poszyciem, zadrzewienia, sady, parki, cmentarze z drzewkami świerkowymi i ogrody.

            Odżywia się głównie nasionami drzew i krzewów leśnych, np. dzikiej róży, owoców jarzębiny. Mocnym dziobem umiejętnie oddziela mięsistą część, rozłupuje nasionka i połyka ich zawartość.

            W maju składa 4–5 jaj o tle bladoniebieskim z nielicznymi plamkami w kolorze czerwonym lub brązowym. Gniazdo zakłada w sąsiedztwie jezior, strumieni, przeważnie na drzewku iglastym w gęstwinach. Masa ciała gila to ok. 25 g.

            Na terenie Polski Gil jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

            Zachęcamy do wypatrzenia i obserwacji tego pięknego ptaka! Na naszym terenie zamieszkuje obszary wokół J. Miejskiego i Strzeszowskiego.

            E. Kordas, M. Kordas, M. Dobrowolska

          • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole

          • Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” – to tytuł spektaklu w wykonaniu teatru „Maska” z Krakowa, którzy obejrzeli uczniowie z klas I-IV.

            Widowisko opowiadało o misiu, który cały swój wolny czas spędza w Internecie oraz mediach społecznościowych. Bohater zapomina o ważnej roli rodziny i przyjaciół w życiu. Celem spektaklu dla młodszej widowni było uświadomienie uczniom jakie konsekwencje niesie za sobą uzależnienie od internetu.

          • Nagrodzona Uczennica

          • Ola Dykta, uczennica klasy 4 popisała się zaangażowaniem, kreatywnością i talentem plastycznym biorąc udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem "Korzystam z OZE każdego dnia", którego organizatorem była firma WP Energy Sp. z o. o. we współpracy z Fundacją Czysta Polska. Na konkurs wpłynęło 465 prac.

            Ola otrzymała voucher na 1 500zł, który może wykorzystać na zakup produktów i usług WP Energy Sp. z o. o.

            K.Sz