• Majowe święta

          • Święta majowe obchodzone są w dniach 1,2,3 maja. To dni, które szczególnie ważne w historii Polski, dlatego należy o nich pamiętać. Przy tej okazji dzieci w świetlicy przypomniały sobie, skąd się wzięły te święta, dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy.

            1 Maja - Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy)

            2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski

            3 Maja - Dzień Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            Święta majowe to idealny moment, aby wraz z rodziną upamiętniać ważne wydarzenia, które miały miejsce w Ojczyźnie. To szczególnie ważne dni dla Polski i Polaków ze względu na historię oraz tradycję, które każdy Polak powinien znać.

            P.Z

          • Zięba zwyczajna – innowacja pedagogiczna w klasie V „Ornitologiczne inspiracje”

          • Bohaterem kolejnego spotkania w klasie V była zięba zwyczajna. Jest to gatunek małego ptaka wielkości wróbla. W Europie występuje prawie wszędzie z wyjątkiem Islandii i najbardziej wysuniętych na północ części Skandynawii oraz północnej Rosji. W Polsce to bardzo liczny ptak lęgowy, jednak cześć z nich u nas zimuje i bardzo często możemy wówczas spotkać ziębę przy karmnikach. W całej Europie Środkowej obowiązuje zakaz łapania zięb do niewoli. Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy i to o każdej porze roku. Większość gniazd umieszczona jest na drzewach w rozwidleniu gałęzi lub tuż przy pniu. Zięby spotykane są we wszystkich biotopach, gdzie drzewa są blisko człowieka. W okresie lęgowym zamieszkuje różne typy lasów i borów z ubogą warstwą krzewów i ziół. Lęgi wyprowadza od maja do lipca. Wymiary:

            -długość ciała: 14–16 cm, samce nieco większe od samic,

            - rozpiętość skrzydeł: 24 –29 cm,

            - masa ciała: 18–26 g, zwłaszcza jesienią samce nieco cięższe.

            Zazwyczaj żeruje na ziemi. Zjada głównie owoce jagodowe oraz pestki jabłek, śliwek, porzeczek i gruszek. W trakcie poszukiwania jedzenia porusza się drobnymi kroczkami i ciągle kiwa głową. Zięby objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

            M. Kordas, M. Dobrowolska, E. Kordas

          • 29 kwiertnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

          • Jest to święto mające na celu promowanie porozumienia pomiędzy ludźmi starszymi a młodszymi pokoleniami. Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej uczniowie oraz wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju. Pensjonariusze otrzymali kartki z życzeniami wykonane przez uczniów oraz słodki poczęstunek.

            Serdecznie zachęcamy do Solidarności Międzypokoleniowej nie tylko od święta. Pomyślmy o seniorach w naszym środowisku, rodzinie. Zainteresujmy się, czy nie potrzebują pomocy , lub zwyczajnej rozmowy.

          • Realizacja programu profilaktycznego “Trzymaj Formę”

          • W piątek 26 kwietnia odwiedziła nas Pani Natalia Korkuś z Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Gryfinie. W ramach programu profilaktycznego “Trzymaj Formę” przeprowadziła zajęcia o tematyce zbilansowanej diety, zdrowego stylu życia oraz edukacji konsumenckiej.

            Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły.

            Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in jak wielkie znaczenie ma dla zdrowia regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, picie wody, codzienna aktywność fizyczna oraz w jaki sposób czytać etykiety na produktach spożywczych, jak nie marnować żywności i w jaki sposób ją przechowywać.

            Wiele cennych informacji, które przekazała dzieciom prowadząca zajęcia były już znane, ale warto je przypominać i utrwalać.

            Pani Natalii dziękujemy serdecznie za podzielenie się swoją wiedzą, a przede wszystkim za dobre rady.

            Zespół ds profilaktyki i promocji zdrowia.

          • Udział uczennic z klasy siódmej w konkursie zdrowego stylu życia - “Trzymaj Formę”

          • Na przełomie marca i kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pn. “Trzymaj Formę”. Celem Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj Formę!" Było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży.

            W czasie pierwszego etapu konkursu, który odbył się 25 marca, 3 uczennice klasy siódmej- Julia, Lena i Klaudia rozwiązywały test wiedzy składający się z 40 pytań. Zakres materiału, który trzeba było opanować przygotowując się do konkursu był dość obszerny dotyczył m.in.: żywienia zgodnego z zasadami zbilansowanej diety np. grupy produktów żywnościowych i ich wartość odżywcza, aktualne zalecenia żywieniowe, aktywności fizycznej np. rodzajów aktywności fizycznej, wybranych elementów edukacji konsumenckiej - prawa konsumenta, znakowanie produktów żywnościowych.

            5 kwietnia, po ogłoszeniu wyników etapu szkolonego otrzymaliśmy wspaniałe wiadomości, że wszystkie 3 dziewczynki zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu.

            26 kwietnia odbył się w naszej szkole kolejny etap konkursu – tym razem powiatowy. Zakres i tematyka konkursu były takie same jak w poprzednim etapie, ale pytania miały znacznie większy stopień trudności, ponieważ etap ten jest przepustką do wzięcia udziału w etapie ogólnopolskim konkursu.

            Ten etap konkursu odbył się w naszej szkole, ponieważ jako jedyni z powiatu gryfińskiego zakwalifikowaliśmy się do etapu powiatowego konkursu. Jest to dla naszych uczennic ogromne wyróżnienie. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała Pani Natalia Korkuś asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gryfinie

            Trzymamy więc kciuki za nasze zdolne uczennice, a o wynikach konkursu poinformujemy już wkrótce.

            M.S.

          • Wyjazd na spektakl teatralny

          • 22 kwietnia odbyła się wycieczka edukacyjna do Centrum Kultury w Chojnie, której uczestnikami byli uczniowie z klas 1-3.

            Celem wyjazdu na teatrzyk było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze poprzez udział w spektaklach.

            W czasie wycieczki uczniowie obejrzeli przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii. Uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy.

            Korzystając z wolnego czasu przed spektaklem dzieci odwiedziły Centrum Informacji w Chojnie gdzie miały okazje poznać chojeńskie zabytki a także spędziły czas na kontakcie z naturą podziwiając Platana Olbrzyma.

          • 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Ponad 100 krajów na całym świecie bierze udział w tym święcie. Tradycją tego dnia w wielu bibliotekach jest obdarowywanie odwiedzających Pań czerwonymi różami a Panów książkami. Tradycja ta pochodzi z Katalonii (Hiszpania).

            23 kwietnia został wybrany, jako symboliczny dzień dla literatury światowej, gdyż związany jest z datą urodzin i śmierci wielu wybitnych pisarzy.

            E.Kordas

            M.Kordas

          • "Działaj z imPETem"

          • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie z klasy 3 przystąpili do udziału w projekcie „Działaj z imPETem!”, który ma na celu zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa z naciskiem na naukę prawidłowej segregacji odpadów i propagowanie recyklingu.

            Uczniowie zapoznali się z materiałami dostarczonymi przez organizatora projektu, następnie wykonali karty z zadaniami oraz prace plastyczne.

            Mamy nadzieję, że edukując uczniów, jesteśmy w stanie zaszczepić eko postawy i tworzyć prawidłowe nawyki już od najmłodszych lat.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. To nazwa akcji prowadzonej corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

            Dzieci w świetlicy szkolnej również świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono zajęcia wpisujące się w konwencję święta. Na początku zajęć odbyła się projekcja filmu o tematyce ekologicznej, następnie uczniowie wspólnie wykonali plakat o prawidłowej segregacji śmieci.

            Prowadzone działania pokazały uczniom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię podczas pogadanki na dany temat.

            Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat proekologicznych działań dla dobra naszej planety.

            P.Z

          • Piłkarskie emocje na meczu Pogoni Szczecin

          • W miniony weekend grupa naszych uczniów miała okazję uczestniczyć w meczu piłkarskim w Szczecinie. Na trybunach pojawiło się kilkanaście tysięcy widzów, a wśród nich także nasza delegacja. Zmagania Pogoni Szczecin z gliwickim Piastem dostarczyły wiele ekscytacji i chociaż tym razem Portowcy ponieśli porażkę, to wyjazd można udać za udany. Były śpiewy, dużo emocji, dodatkowo jeden z uczniów wygrał piłkę z autografami zawodników, a po meczu dzieciaki miały okazję poznać byłego piłkarza Dumy Pomorza Adama Frączczaka, z którym zrobiono pamiątkowe fotki i otrzymano autografy. Olbrzymie zainteresowanie jakim cieszył się wyjazd pokazują, że kibiców Pogoni w naszej szkole przybywa i zapewne to nie ostatnia nasza wizyta na stadionie przy ul. Twardowskiego!

          • Wyniki III Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Ekologicznej „W ZIELONE GRAJMY DZIŚ”

          • 19 kwietnia 2024 r. w sali widowiskowej Biblioteki i Centrum Kultury w Trzcińsku- Zdroju odbył się III Wojewódzki Festiwal Piosenki Ekologicznej „W ZIELONE GRAJMY DZIŚ”. Po raz drugi Festiwal został objęty honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

            Organizatorem Festiwalu jest Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju we współpracy z Bibioteką i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. Sponsorami nagród byli: Nadleśnictwo Myślibórz, Firma Sireco oraz Rada Rodziców SP w Trzcińsku-Zdroju.

            Podczas festiwalu wysłuchano 38 wykonawców. Byłi soliści, duety i zespoły wokalne, łącznie na scenie wystąpiło 80 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

            Oceny wykonawców dokonało jury w składzie: Dominika Biel - przewodnicząca, Aneta Dziedzic, Grzegorz Biel i Mariusz Moska.

            Jurorzy podkreślili, że poziom festiwalu był wysoki, a na wynik w równej mierze miał wpływ poziom wokalny oraz przesłanie utworu ściśle związane z tematyką festiwalu.

             

            WYNIKI

            Grand Prix otrzymał Zespół SZYK - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

             

            I kategoria- Przedszkole

            I miejsce

            Linda Chrzanowska - Przedszkole Miejskie w Moryniu

            II miejsce

            Alicja Marczewska - Stowarzyszenie Kultura i Tradycja w Moryniu

            Duet: Antonina Lejman, Martyna Wittbrat - Szkoła Filialna w Stołecznej

            III miejsce

            Oddział Przedszkolny w Góralicach - SP im.Marka Kotańskiego w Góralicach

            Wyróżnienie

            Antonina Dwużnik - Stowarzyszenie Kultura i Tradycja w Moryniu

             

            II kategoria- Kl.I-III

            I miejsce

            Kacper Stempka - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            II miejsce

            Barbara Czerniak - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            Alicja Janik - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

            III miejsce

            Amelia Gładyszewska - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

            Lena Iwanów - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            Wyróżnienie

            Duet: Adriana Zalewska, Laura Jaszczyszyn - Szkoła Filialna w Stołecznej

            Urszula Kłapouch - Prywatna Szkoła Muzyczna Michała Sobczyńskiego

            Weronika Stachura - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            Maja Szewczyk - Stowarzyszenie Kultura i Tradycja w Moryniu

             

            III kategoria- Kl.IV-V

            I miejsce

            Kalina Pieróg - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

            II miejsce

            Aleksandra Błęcka - Pracownia Wokalna Natalii Grudnik

            Pola Janik - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

            III miejsce

            Kaja Ignar - Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie

            Wyróżnienie

            Zespół APLAUZ - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

             

            IV kategoria- Kl.VI-VIII

            I miejsce

            Wanessa Zagórska - Centrum Kultury w Chojnie

            II miejsce

            Hanna Ferfet - Centrum Kultury w Chojnie

            III miejsce

            Oliwia Kwaśniewska - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            Kornelia Wasiutyńska - SP im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju

            Wyróżnienie

            Lena Kołodziejska - Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

             

          • Grafika na lekcjach plastyki

          • Na lekcjach plastyki klasa szósta zdobywa wiele ciekawych umiejętności plastycznych. Na ostatnich lekcjach uczniowie poznali, czym jest grafika.

            Czym jest grafika? To jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy (matrycy).W grafice najważniejszą rolę odgrywają linia i walor, czyli stopień nasycenia szarości pomiędzy bielą a czernią.

            Wyjątkowo pracowaliśmy w innym materiale niż tradycyjne grafiki, dla ułatwienia skorzystaliśmy z plasteliny. Klasa, pięknie poradziła sobie z dość trudnym zadaniem, ale efekt końcowy zadowolił wszystkich.

            Praca przebiegała w kilku etapach, na początek każdy przygotował swoją matrycę z plasteliny. Następnie trzeba było zaplanować, co będzie przedstawiała grafika. Kolejny krok to wycięcie w przygotowanej płytce (matrycy) odpowiednich elementów, aby uzyskać zamierzony wzór. Gdy etap pracy wykałaczkami został zakończony przyszła kolej na naniesienie farby na powstałe matryce. W ruch poszły farby, pędzle, a w pogotowiu czekała kartka. Tak przygotowaną matrycę uczniowie przykładali jak pieczątkę do kartki i mocno przyciskali. Efekt? Pieczątki z unikatowym wzorem.

            E. Kordas

          • Innowacja pedagogiczna „Ornitologiczne inspiracje”– lekcja w terenie klasy V

          • Uczniowie klasy V biorący udział w innowacji pedagogicznej wzięli udział w zajęciach ornitologicznych w Parku Miejskim nad jeziorem. Celem lekcji było zastosować w praktyce zasady zachowania się podczas obserwacji ornitologicznych w środowisku przyrodniczym życia zwierząt.

            Na terenie parku nabywali umiejętność obserwowania i wypatrywania przemieszczających się ptaków. Jak sami zauważyli, należy być bardzo cicho i cierpliwie wyczekiwać na okazy ptaków.

            Uczniowie mogli też wykonać samodzielnie zdjęcia ptaków ze znacznej odległości, a na specjalnie przygotowanych kartach pracy zapisywali spotkane gatunki ptaków.

            E.Kordas, M.Kordas, M.Dobrowolska

          • Zajęcia profilaktyczne w świetlicy - Zdrowo jem - dłużej żyję

          • Sposób odżywiania decyduje o stanie zdrowia, ma wpływ na wzrost i rozwój fizyczny, a nawet psychiczny człowieka.

            Znajomość i przestrzeganie norm zdrowego żywienia już od najmłodszych lat zwiększa szanse na długie życie w zdrowiu, dlatego wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Prawidłowa dieta zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia otyłości i jej następstw, chorób krążenia, zaburzeń pracy układu pokarmowego.

            Uczniowie na zajęciach świetlicowych zapoznali się z piramidą żywienia. Jak ją prawidłowo odczytać i interpretować. Poznali również zasady zdrowego żywienia.

            Wspólnie wykonali piramidę żywieniową, która potem omawiali. Następnie dopasowywali produkty żywieniowe do dwóch postaci- zdrowo się odżywiającej, jak i niezdrowo się odżywiającej.

            Dzieci podczas zajęć mieli wiele przemyśleń, którymi się dzielili podczas pracy grupowej z innymi.

            Na koniec zajęć wybrzmiało hasło " W zdrowym ciele- zdrowy duch".

          • Targi Szkół w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach

          • W dniu 12 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w Targach Szkół organizowanych w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach. Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z naszego rejonu.

            Swoją ofertę zaprezentowało 7 placówek:

            Zespół Szkół i Placówek Oświatowych i. Dariusa Girenasa w Myśliborzu

            Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach

            Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie

            Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Rzepinie

            Zespół Szkół im. Noblistów w Myśliborzu

            Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie

            Zespół Szkół Salezjańskich w Szczecinie.

            Wystawcy w trakcie Targów prezentowali swoje oferty, wykorzystując różne techniki: audiowizualne (filmy, prezentacje multimedialne) i praktyczne, np.: pokaz wyrobów rękodzielniczych.

            Tak bogata forma prezentacji była interesująca dla naszej młodzieży, która stoi przed wyborem szkoły ponadpodstawowej.

            Po prezentacji przedstawionych szkół, uczniowie mogli osobiście porozmawiać z przedstawicielami placówek i pobrać ulotki informacyjne oraz otrzymać ciekawe gadżety.

            Dziękujemy za zaproszenie Pani Pedagog Magdalenie Kopczyńskiej – Pacyk.

            Opiekunowie: Anna Gontarz, Ewa Pietrucha, Jarosław Płotkowski