• 2013/2014

        • „I tak się trudno rozstać”

          Kto by pomyślał, że ten rok szkolny tak szybko zleci…  W środę, 25 czerwca dzieci z Oddziału Przedszkolnego oficjalnie pożegnały rok szkolny 2013/2014. Był to dzień szczególny - pełen przeżyć dla przedszkolaków, rodziców oraz nauczycielek.

          Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, który na wszystkich zebranych wywarł ogromne wrażenie, nadając tym samym uroczystości bardzo podniosły charakter.

          Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, wierszem i piosenką pożegnali okres przedszkolnym. Następnie Pani Dyrektor wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola oraz upominki w postaci książek. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i rodziców.

          Za miniony rok i wspólnie spędzone chwile dziękujemy wszystkim, a dzieciom życzymy      wszystkiego najlepszego na nowej drodze obowiązków szkolnych !!

          Wizyta w Wiosce Lapońskiej

          23 czerwca nasi uczniowie odwiedzili Wioskę Lapońską w Czelinie. Podczas wizyty w BioGospodarstwie dzieci mogły posłuchać ciekawych opowieści na temat kultury i zwyczajów ludu Samów (lapońskich hodowców reniferów) oraz poznać urocze zwierzęta, w tym największe w Polsce stado reniferów. Oprócz reniferów dzieci poznały daniele, jelenie, dziki, konie, kuce, bociany, szopy, tchórzofretki, strusie oraz wiewiórki.

          Po wycieczce wśród zagród zwierząt na dzieci czekały już pyszne kiełbaski z grilla. Po posiłku najmłodsi mieli czas na harce na placu zabaw. Właściciele wyjaśnili wszystkim jak należy korzystać ze sprzętu i do czego on służy. Ogromną atrakcją dla maluchów była możliwość przejażdżki na kucykach.

          Po wyczerpujących zabawach na dzieci czekała jeszcze jedna atrakcja - pieczenie podpłomyków, czyli placków z samej mąki i wody. Chętne dzieci mogły same przygotować swoje podpłomyki.

          Słoneczny spacer

          18 czerwca dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprosiły swoich bliskich na spacer. Pomimo porannych godzin członkowie rodziny zjawili się punktualnie. Pogoda była piękna więc najmłodsi zdecydowali, że pójdziemy do parku. Uśmiechy z twarzy dzieci nie znikały, ponieważ obecność mamy, taty czy babci sprawiła im ogromną radość. Wesołych śmiechów i rozmów nie było końca.

          Goście, mali goście

          W ramach zajęć adaptacyjnych naszą Szkołę ponownie odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego. Pogoda dopisała więc aby przyszli uczniowie mogli poznać każdą część Szkoły, udaliśmy się na boisko szkolne. Tam czekało na najmłodszych wiele gier, konkurencji i zabaw ruchowych.

          Wspólne poznawanie nowego miejsca, osób i innych dzieci znacznie łagodzi stres wywołany strachem i niepewnością, pozwala poczuć się w nowym miejscu bezpiecznie.

          Dzień Dziecka

          Międzynarodowy Dzień Dziecka to długo oczekiwany czas dla każdego malucha, masa prezentów, słodyczy i radości. Tak też było w naszej klasie.

          W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje zabawki, aby bawić się nimi wspólnie z kolegami. Wesołe harce przerywane były przez słodkie przekąski. Lecz to nie koniec atrakcji, ponieważ głównym punktem obchodów Dnia Dziecka było wspólne wyjście na lody oraz na plac zabaw.

          „Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego pragnie." — Paulo Coelho

          Wizyta w Bibliotece

          W miniony piątek z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę. Dzieci miały okazję powtórzyć wiadomości dotyczące korzyści płynących z czytania i słuchania bajek i opowiadań. Następnie uczestniczyliśmy w niesamowitym przedstawieniu- Teatrze Cieni.

          Teatr Cieni powstał w Chinach, jest to rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Panie pracujące w Bibliotece zaprezentowały nam opowieść o Czerwonym Kapturku, którą dzieci wysłuchały śledząc jednocześnie losy bohaterów na ekranie.

          Światowy Dzień Bez Papierosa

          Światowy Dzień bez Papierosa obchodzony jest 31 maja. Każdy wie, że papierosy szkodzą zdrowiu, ale ten temat dotyczy znacznie szerszego obszaru. Dzień bez Papierosa to edukacja prozdrowotna ale również wszystkie zagadnienia związane z zanieczyszczaniem środowiska.

          Dzieci podczas zajęć poznały wiele skutków palenia papierosów w ich otoczeniu. Dzień bez tytoniu  jest najlepszą okazją do refleksji nad następstwami wywołanymi dymem tytoniowym zarówno na organizm swój jak i bliskich. Podsumowując zajęcia uczniowie wykonali plakaty zachęcające do ograniczenia oraz rzucenia palenia.

          Wizyta w Ośrodku Zdrowia

          Aby dzieci miały szansę przezwyciężyć uczucie lęku przed wizytą u lekarza oraz personelem medycznym wybraliśmy się do pobliskim Ośrodka Zdrowia „Eskulap”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą Lekarza  i Pielęgniarek, a także zobaczyć jak wyglądają gabinety lekarskie i jakich narzędzi używa lekarz w trakcie swojej pracy. O swojej pracy zawodowej opowiedziały Panie Pielęgniarki oraz Pani Położna. Dzieci zwiedziły: gabinet zabiegowy, punkt szczepień , gabinet położnej oraz gabinet Pani Doktor. Wszyscy byli bardzo zainteresowani wycieczką, a pytań nie było końca.

          Serdecznie dziękujemy całemu personelowi Przychodni Eskulap oraz Pani Doktor Małgorzacie Gernand – Czubko
          za miłe i serdeczne przyjęcie.

          Wędkujemy

          Niezwykłą lekcją przyrody było wyjście uczniów z klasy 0 na ryby. Wiał lekki wietrzyk a na jeziorze była fala dzieci nie czuły zniechęcenia. Niektórzy mieli już kontakt z wędką dla innych było to nowe doświadczenie i niesamowite przeżycie.

          Żyłka, spławik, kołowrotek…  uczniowie dowiedzieli się jak należy łowić ryby oraz znakomicie opanowali pojęcia dotyczące wędkowania. Trzymanie prawdziwej wędki było ogromną przygodą i radością na najmłodszych. Ten kontakt z przyrodą nie tylko wzbogacił wiedzę i umiejętności dzieci ale pozwolił im dostrzec piękno otaczającego świata.

          Dzień Mamy i Taty

          Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i  szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego malucha. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.

          Zgodnie z tradycja 26 maja obchodzimy dzień naszych ukochanych mam. W grupie 0 przygotowania do tego święta trwały bardzo długo, napięcie potęgowała również uroczystość dla tatusiów, którą także obchodziliśmy tego dnia. Są to szczególne dni dlatego były bardzo ważnym wydarzeniem w naszej klasie.

          Wszyscy przeżywali uroczystość już od samego rana. Wreszcie do szkoły zaczęli schodzić się rodzice. Wielka trema- ale występ się udał! Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni. Ściskali swoje pociechy i dziękowali za drobne upominki. To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień.

          „Kochana Mamo, kochany Tato,
          bardzo kochamy was głównie za to,
          że zawsze o nas ogromnie dbacie
          i nas na pewno mocno kochacie.
          Przyjmijcie życzenia:
          sto lat w zdrowiu i marzeń spełnienia”

          Wszyscy rodzice czytają dzieciom

          Książki powinny być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa. Od 5 do 15 maja trwała w naszej szkole akcja pod nazwą „Wszyscy rodzice czytają dzieciom”. Miała ona na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie zapraszali rodziców do naszej sali, by przeczytać bajkę, opowiadanie, wiersz czy legendę.

          Codzienne czytanie dziecku zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego.

          Wszystkim rodzicom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

          Wizyta w Bibliotece

          Podczas wizyty w Bibliotece przywitali nas niezwykli goście, były to Krasnoludki. Bohaterowie wielu bajek i opowiadań odwiedzili „dom książki” z okazji Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy. Mali przyjaciele przywitali uczniów rozmaitymi zabawami i zagadkami. Dzieci miały możliwość obejrzenia teatrzyku w wykonaniu postaci z bajek. Krasnoludki opowiedziały nam o książkach, o tym jak należy zachowywać się jako czytelnik. Na koniec złożyliśmy przysięgę rycerza książki, obiecując postawę godną prawdziwego użytkownika biblioteki.

          Poznajemy nasze miasto

          „Moja miasto, moja okolica” pod takim hasłem przebiegało święto naszego miasta w oddziale przedszkolnym. Uczniowie klasy 0 poznali historię Trzcińska. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w różnorodnych formach pracy ukierunkowanych  na bliższe poznanie swojego miasta. Celem tych działań jest kształcenie u dzieci poczucia patriotyzmu, przynależności do określonej społeczności. Najmłodsi poznali swoje miasto - nazwy ulic, zakłady pracy, zabytki. Efektem tych zajęć było wykonanie prac plastycznych przedstawiających okazałe budowle naszego miasta.

          Jestem Przyjacielem Ziemi

          Przez cały kwiecień trwał w naszej szkole konkurs pod nazwą „Jestem przyjacielem Ziemi”. Skierowany był do uczniów klas I-III a ich zadaniem było ułożenie wierszyka lub rymowanki na temat związany z ekologią.

          Celem konkursu było:
          - rozwijanie wyobraźni i pomysłowości

          - wzbudzanie zamiłowania i szacunku do przyrody

          - uświadomienie dzieciom konieczności ochrony i opieki nad światem przyrody

          - kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zasoby naturalne Ziemi

          - uświadomienie znaczenia Dnia Ziemi

          Na konkurs wpłynęło wiele prac za co serdecznie dziękujemy.

          Oto nagrodzeni:

          I miejsce -- Michał Wałowski z klasy IIIa

          II miejsce – Natalia Kolasa z klasy II

          III miejsce – Zuzanna Bigus z klasy I

          Tydzień dla Ziemi

          „My jesteśmy dzieci, co nie lubią śmieci” recytowali uczniowie klasy 0 podczas swoich występów, które odbywały się okazji Dnia Ziemi. W tych dniach wszystkie przedszkolaki przyszły do szkoły ubrane na zielono, na znak tego, że chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona.

           Mali aktorzy mogli popisać się swoim talentem kilkakrotnie, ponieważ zaproszonych na występy było wielu gości. Pierwsi widzowie przyszli do nas z Przedszkola Miejskiego, były to dzieci z grupy „Biedronek” i „Jeżyków”. Najmłodsi z wielkim skupieniem oglądali występy starszych kolegów, następnie dzielnie odpowiadali na zagadki, a także złożyli przysięgę Przyjaciela Przyrody, deklarując podpisem, że będą dbać o przyrodę. Po przedstawieniu maluszki mogły pobawić się i poznać wyposażenie sali.  Kolejnego dnia inscenizację miała okazję zobaczyć klasa 1, a następnie rodzice naszych najmłodszych uczniów.

          Dzieci z „zerówki” mówiły o konieczności ochrony środowiska, oszczędzaniu wody, energii, segregowaniu śmieci oraz o właściwym zachowaniu na łonie natury. „Nikt z nas nie chce żyć w brudzie, nikt z nas nie chce chorować, możesz sam wiele zmienić, musisz tylko spróbować”- skandowali artyści.

          Ważnym celem obchodów „Dnia Ziemi” było zasygnalizowanie dzieciom corocznej światowej akcji na rzecz naszej planety ,  potrzeby ochrony przyrody każdego dnia, a przede wszystkim segregowania odpadów na co dzień. Jesteśmy przekonani, że takie właśnie działania kształtowały wśród dzieci postawy proekologiczne.

          Warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych

          Tradycyjnie przed świętami odbyły się rodzinne warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych. Przybyli rodzice razem ze swoimi pociechami tworzyli stroiki i dekoracje, które będą sprzedane na szkolnym kiermaszu.

          Celem warsztatów było nie tylko rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni twórczej i pomysłowości dzieci, ale przede wszystkim kultywowanie tradycji wielkanocnych wśród młodego pokolenia.

          Wszystkim, którzy przyczynili się do udziału w warsztatach i kiermaszu serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy Pani Joannie Zwolińskiej i Pani Lucynie Adamczyk, które czynnie uczestniczyły w warsztatach.

          Wycieczka do Nadleśnictwa w Mieszkowicach

          W piątek 11. 04 uczniowie z oddziału przedszkolnego udali się z wizytą do lasu. Czekał tam na nas pracownik nadleśnictwa, który opowiadał o życiu lasu, jego bogactwach, roli w życiu ludzi i zwierząt oraz potrzebie jego ochrony. Dzieci oglądały wiosenną szatę lasu, zbierały liście, szyszki i inne dary lasu, które umieścimy w kąciku przyrody. Był też czas na kolorowanie wiosennych kwiatków. Mieliśmy okazję spacerować po pięknym ogrodzie dendrologicznym, gdzie czekały na nas ukryte niespodzianki. Widzieliśmy również strzelnicę, na której Myśliwi i Policjanci trenują strzelanie.

          Przedszkolaki brały udział w zabawach badawczych, szukali śladów pozostawionych przez zwierzęta oraz przy użyciu lup obserwowali i badali otaczającą przyrodę. Podczas pobytu w lesie przewidziany był również posiłek, którym tradycyjnie była pieczona kiełbaska.

          Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę przyrodniczą, nauczyli się, że las to bogactwo kolorów, zapachów, dźwięków, zrozumiali konieczność ochrony środowiska przyrodniczego. Oczywiście był też czas na bieganie po leśnych dróżkach, zabawy na trawie i pozowanie do zdjęć. Na szczęście piękna pogoda dopisała i dzieci mogły przebywać na łonie natury.

          Podarunki dla dzieci z Domu Dziecka

          Jako, że święta tuż tuż uczniowie naszej szkoły postanowili przygotować skromne podarunki dla kolegów i koleżanek z Domu Dziecka.

          Dzieci dzielnie przynosiły zabawki, książki i artykuły szkolne, by podarować je wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Mamy nadzieje, że taki wielkanocny prezent sprawi wiele radości tym najmłodszym.

          Wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.

          Wielkanocne przygotowania

          Rozpoczęliśmy przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Podczas licznych rozmów dzieci dowiadują się na czym polegają tradycje świąteczne i co oznacza ich symbolika.

          Wielkanoc to czas radości i oczekiwania. To także czas przygotowań, malowania pisanek, pieczenia babek, strojenia koszyczków.

          Taka wiosenna i świąteczna atmosfera zapanowała też w naszym oddziale na kilka dni przed świętami. Maluszki wykonały barwne pisanki, kartki Wielkanocne, dekoracje, posialiśmy również rzeżuchę i owies.

          Wielkanocne przygotowania dla wszystkich przedszkolaków okazały się być mile spędzonym czasem pełnym wielu przeżyć, dostarczającym nowych wyzwań a przede wszystkim czasem radosnego oczekiwania w gronie przedszkolnym na Zmartwychwstałego Jezusa.

          Spotkanie z Panią Ewą Chotomską

          Do Miejskiej Biblioteki zawitał szczególny gość – p. Ewa Chotomska, znakomita autorka książek dla dzieci, m. in. „Pamiętnika Felka Parerasa” czy „Kuchennego alfabetu” oraz współtwórczyni znanych programów dla młodych widzów, jak np. „Tik – Tak”, „Jedyneczka”, „Domowe przedszkole”, „Ciuchcia” czy „Budzik”. Pani Ewa jest także pomysłodawcą i współtwórczynią dziecięcego zespołu muzycznego „Fasolki”, dla którego pisze znane wszystkim melodyjne, niezapomniane piosenki, m. in. cudowną „Moją fantazję”, zabawne „Mydło lubi zabawę” czy „Myj zęby”, zebrane i wydane w książce „Piosennik Ciotki Klotki”. Pani Ewa jest córką znakomitej pisarki Wandy Chotomskiej.

          Mimo, że jest bardzo zajętą osobą zgodziła się przyjechać na spotkanie z uczniami klasy O-I.

          Pani Ewa, to znana z programów dla dzieci Ciotka Klotka, szalenie słoneczna i kolorowa postać w kapeluszu, różnobarwnych ubraniach i… butach. Tak właśnie wyglądała goszcząc u nas, nic zatem dziwnego, że natychmiast skradła serca i sympatię obecnych na tym spotkaniu dzieci. Autorka podczas naszego spotkania opowiadała o swojej mamie, o tym jak uczyła ją wymyślać rymy do podanych słów, z czym zresztą świetnie poradziły też sobie nasi uczniowie. Pani Ewa zapoznała nas również ze swoimi domowymi zwierzętami: chomikiem i psem, który zresztą stał się bohaterem jej książki pt. "Pamiętnik Felka Parerasa". Podczas jej rozmowy z uczestnikami padało wiele pytań, a za poprawne odpowiedzi autorka nagradzała cukierkami. Najlepsze jednak było to, że po każdym temacie opowiadania odsłuchiwana była związana z nim piosenka, a dzieciaki mogły śpiewać i tańczyć do jej melodii.

          KP

          Wyróżnieni

          Uczniowie naszej szkoły Oliwia Sawicka, Maja Zerka oraz Jakub Załęski zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym pt.: „Bal na wiosennej łące”.

          Celem konkursu było:

          • wzbogacanie wiedzy i zainteresowania dzieci na temat tego, co dzieje się w przyrodzie na wiosnę - w parku, w lesie, na łące;
          • wyrażanie za pomocą działań plastycznych własnych obserwacji i wiedzy o świecie przyrodniczym;
          • rozwijanie wyobraźni i pomysłowości;
          • uwrażliwienie dzieci na piękno środowiska przyrodniczego.

          Konkurs organizowany był przez Przedszkole Miejskie Nr 40 w Sosnowcu.

          Gratulujmy!

          Już wiosna, już wiosna

          Chociaż słońce rozpieszcza nas już od kilku dni, dopiero teraz powitaliśmy kalendarzową wiosnę.

          Przygotowania do tego wydarzenia trwały od wielu dni. Każdy chciał radośnie i kolorowo przywitać najpiękniejszą porę roku. Oprócz pogadanek na temat zwiastunów wiosny, uczniowie naszej szkoły szykowali dekorację niezbędne do nadejścia wiosny.

          Gdy nadszedł ten dzień wszyscy wzięli udział w wiosennym pochodzie ulicami miasta, ogrom kolorów i wesoła muzyka wprawiła wszystkich w ciepły, radosny nastrój. „Ruszamy gromadą wesołym pochodem, niesiemy Marzannę nad zieloną wodę…” śpiewali uczniowie zbliżając się do pobliskiego parku, gdzie czekali Strażacy, aby wspierać nas w tradycyjnym topieniu Marzanny.

          Gdy wiosna została powitana odbyło się wiele gier i zabaw dla dzieci i młodzieży. Wspólne ognisko, maraton, malowanie kredą… Witaj Wiosno!

          „Podobało mi się jak szliśmy po ulicy i jak Marzanna płynęła”.   Milena Mej, klasa 0

          „Mi się podobało jak paliliśmy Marzannę i ją wrzucaliśmy do rzeki”.  Jakub Osadców, klasa 0

          Wizyta u Strażaków

          Chyba każdy chłopiec marzył kiedyś o tym  aby być Strażakiem, w niewielkim stopniu to marzenie mogło się spełnić. Dzięki uprzejmości Pana Pawła Trzaskoś uczniowie klasy 0 mieli okazję pogłębić wiedzę na temat bohaterskiej pracy tych ludzi.

          Odwiedziliśmy naszą trzcińską remizę, gdzie dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy. Zostaliśmy zapoznani z wyposażeniem oraz sprzętem znajdującym się w wozie strażackim. Mogliśmy również poznać wnętrze remizy, zapoznać się z niezbędnym strojem Strażaka. Pan Paweł zdradził nam kilka tajemnic odnośnie swojej pracy.

          Wizyta ta wyzwoliła wiele emocji i pytań. Na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

           Wizyta w Bibliotece

          20 marca nasza klasa odwiedziła miejscową Bibliotekę, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na teatrzyk.

          Po krótkiej rozgrzewce oraz rozmowie wprowadzającej wszyscy wygodnie usiedli, aby obejrzeć przedstawienie. Główną bohaterką teatrzyku była Księżniczka Kasia, która strasznie kaprysiła. Powodem jej złych humorów był brak kompana do zabawy. Oprócz Kasi poznaliśmy także Króla oraz Księżniczkę Zuzię i Księcia Filipa. Dzieci znakomicie bawiły się podczas przestawienia. Liczne zabawy pomogły uczniom utrwalić i rozgraniczać uczucia oraz emocję.

          Naszą wizytę podsumowała rozmowa na temat przybyłej wiosny i jej zwiastunów.

          Wspólny spacer

          W piękny marcowy dzień uczniowie klasy 0 wybrali się na spacer do pobliskiego parku. Nie był to jednak zwykły spacer… dzieciom towarzyszyli ich bliscy. Mamy oraz rodzeństwo, było nas bardzo dużo. Słoneczna pogoda oraz kochana osoba obok wprawiła dzieci w fantastyczny nastrój. Poprzez spacery i zabawy na świeżym powietrzu zachęcamy dzieci do aktywności fizycznej, która jest niezbędna w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego oraz mięśni.

          W natłoku codziennych obowiązków rodzice nie mają czasu by wyjść z dzieckiem na spacer, odrobić wspólnie lekcje, czy poczytać książkę, a nawet krótka chwila poświęcona naszym malcom jest dla nich na wagę złota.

          Poczytaj Bratkowi

          Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji wydawnictwa OPERON "Poczytaj Bratkowi". Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie czytelnictwa u uczniów klas III oraz pomoc w adaptacji do szkoły najmłodszych uczniów klas 0.

          Trzecioklasiści czytają swoim młodszym kolegom krótkie opowiadania. Następnie maluchy kolorują rysunki tematycznie związane z przeczytanym tekstem. Wszystkim działaniom przygląda się Bratek, pluszowa maskotka, która jest przewodnikiem dzieci podczas trwania projektu. Bratek już od pierwszego dnia zyskał sympatię dzieci i został posadzony na honorowym miejscu w kąciku czytelniczym.

          Tego typu akcje są bardzo korzystne dla rozwoju dzieci, ponieważ tym najmłodszym pomagają w adaptacji szkolnej, zaś tym starszym uświadamiają, jak wiele mogą zrobić dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Realizację programu zakończyło wręczenie Dyplomów Mistrza Czytania uczniom klas III.

          Dzień Dziewczynek i Chłopców

          8 marca to wyjątkowy dzień, zarówno dla tych dużych jak i małych pań. Dwa dni później obchodzony jest nieco zapomniany Dzień Mężczyzny. Do dorosłości brakuje uczniom jeszcze kilku dobrych lat, dlatego w oddziale przedszkolnym świętowaliśmy Dzień Dziewczynek i Chłopców. W tym szczególnym dniu wszyscy byli dla siebie bardzo mili. Na  dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień , a chłopcy zachowywali się bardzo uczynnie, składali życzenia dziewczynkom i paniom.

          Zorganizowaliśmy w naszej sali prawdziwy salon piękności, wszystkie młode damy zamienione zostały w prawdzie kobiety. Stało się tak za sprawą pięknego makijażu oraz pomalowanych paznokci. Natomiast nasi chłopcy zamienili się w prawdziwych dżentelmenów z wąsami, brodą i krawatem. Kolejnym emocjonującą częścią dnia było wykonanie strojów z papieru toaletowego, a następnie pokaz mody ekologicznej. Zabawy i śmiechu było co nie miara.

          Dzieci pamiętały także aby wykonać laurkę dla bliskich kobiet i mężczyzn.

          Nasz mały ogródek

          Po powrocie z ferii nasi ogrodnicy zastali w swojej klasie przepiękny zielony szczypiorek, który od razu ze smakiem zjedliśmy.

          Aby dalej kształtować umiejętności przyrodnicze oraz uczyć się pielęgnowania postanowiliśmy posadzić kwiatki. Dzieci zapoznały się z nasionkami, po czym każdy zasadził swoją roślinkę. Zbliża się wiosna, więc mamy nadzieję, że kwiaty będą ładnie zdobić naszą salę.

          Światowy dzień walki z otyłością

          O zdrowym odżywianiu uczniowie naszej Szkoły wiedzą już bardzo wiele, jednak nie zaszkodzi od czasu do czasu powtórzyć nabyte wiadomości. Okazją do powtórki był Światowy Dzień Walki z Otyłością, który obchodzimy  1 marca.

          Otyłość przybiera już rozmiary epidemii i określana jest mianem choroby XXI wieku. Niepokojące jest również to, że problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi dotyczą nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Często przyczyną są złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu

          W trakcie zajęć dydaktycznych dzieci uświadomiły sobie, że tylko urozmaicona dieta zapewni im zdrowie, energię i prawidłowy rozwój, dowiedziały się również jak ważna jest aktywność fizyczna. Podsumowaniem zajęć było spisanie zasad, których należy przestrzegać, by być zdrowym oraz wykonanie kolorowych plakatów.

          Walentynki

          Walentynki  to okazja do okazywania sobie uczuć, nie tylko miłości, ale także przyjaźni i szacunku. Tego dnia serca i serduszka zdobiły całą salę, a dzieci ubrane na czerwono i różowo obdarzały się serdecznymi uśmiechami. Na twarzach uczniów pojawiły się "serduszkowe" makijaże. Były konkursy, zagadki, zabawa przy muzyce. Najważniejsze, że nie zabrakło uśmiechu, bo przecież o to  najbardziej nam chodziło. Dzieci świetnie się bawiły, byliśmy dla siebie mili i życzliwi.  Każde dziecko wykonało też "walentynkę" dla swoich ukochanych rodziców. Chcielibyśmy, aby atmosfera panująca w tym dniu trwała jak najdłużej.

          III Gminna Zimowa Olimpiada Przedszkolaków

          Idąc śladem naszych reprezentantów z Soczi, uczniowie klasy 0 wzięli udział w Zimowej Olimpiadzie zorganizowanej przez Przedszkole Miejskie. I tak jak Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk zdobyli medale.

          Celem Olimpiady było wprowadzenie do ćwiczeń elementów współzawodnictwa oraz kształtowanie formy rywalizacji sportowej z zachowaniem zasady fair – play, a przede wszystkim rozwijanie sprawności ruchowej, które kultywujemy podczas zajęć na sali gimnastycznej.

          Dzieci zaopatrzone w sportowy strój i chętne do zawodów zjawiły się na Hali Widowiskowo – Sportowej, by obserwować młodszych kolegów a potem wziąć udział w ćwiczeniach. Olimpiadę rozpoczęła rozgrzewka, która jest najważniejszą częścią treningu. Udział w zawodach rozpoczęły dzieci najmłodsze, w dalszej kolejności pięciolatki a na końcu najstarsi przedstawiciele zaliczający się do przedszkolaków.

          Duch walki był ogromny, dzieci w ogromnym zaangażowaniem rywalizowały w konkurencjach, a doping płynący od naszej publiczności jeszcze bardziej zachęcał do walki. Zarówno zawodnicy jak i drużyna kibiców spisali się na sto procent. Uwieńczeniem starań były nagrody w postaci medali, dyplomu oraz słodkich przekąsek. Pozostaje mieć nadzieję, że chęć do aktywności ruchowej zostanie w naszych uczniach na zawsze.

          Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem dzieci w trakcie Olimpiady.

           

          Dzień Numeru 112

          11. lutego ogłoszony jest Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112. Tego dnia dzieci z klasy 0 utrwaliły sobie widomości na temat bezpieczeństwa i przydatnych numerów. Uczniowie wysłuchali opowiadania o chłopcu, który był świadkiem wypadku. Opowieść ta skłoniła nas do dyskusji, dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach należy dzwonić do służb ratowniczych po pomoc, a także co należy zrobić i powiedzieć gdy użyjemy numeru alarmowego. W dalszej części zajęć dzieci odgrywały scenki imitujące wybieranie numeru alarmowego.

          Podsumowaniem tematu było wykonanie kolorowych cyferek tworzących numer 112.

          Spotkanie z Policjantką

          W piątek 7 lutego uczniowie klasy 0 i 1 miały okazję spotkać się z Przedstawicielem Policji, Panią Anna Przybylska, która przybyła do nas na zaproszenie dzieci z grupy 0. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w szkole ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi.

          Pani Policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz specyfikę swojej pracy. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały gościa, który uczulał uczniów na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę. Pani Policjantka sprawdziła również wiedzę dzieci. Wszyscy wiedzieli, że przez ulicę przechodzimy po pasach i na zielonym świetle, wychowankowie popisali się również znajomością niektórych znaków drogowych. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania oraz opowiadały o swoich doświadczeniach. Wiele dzieci przejawiało chęć zostania policjantem w przyszłości.
          Uwieńczeniem spotkania były upominki dla dzieci, które wywołały na ich twarzach uśmiechy.

          Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie, które pozostanie na długo w naszej pamięci. Po tym spotkaniu na pewno żaden uczeń nie będzie obawiał się spotkania z Policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.

          „Dziękuję, że Pani przyjechała i pokazała nam kajdanki i pistolet” - Sylwester Korkoszyński, klasa O

          "Chcę, żeby Pani jeszcze do nas przyjechała” - Artur Tracz, klasa O

          „Było fajnie, było losowanie i kajdanki” - Martyna Szczepańska, klasa O

          „Pani powiedziała nam jak zachowywać się na ulicy” - Oliwia Sawicka, klasa O

          „Pani była fajna, miła i sympatyczna” - Jakub Osadców, klasa O

          Wizyta w Izbie Pamięci

          04. 02. dzieci z oddziału przedszkolnego razem ze starszymi kolegami, na chwilę przeniosły się do minionych lat, a stało się tak za sprawą spotkania z Panem Geologiem. Uczniowie odwiedzili „Izbę Pamięci” mieszczącą się w naszym mieście. Mieliśmy okazję wysłuchać tam pouczającego wykładu na temat powstania naszego Kościoła. Dzieci poznały narzędzia, które potrzebne były do zbudowania tak wielkiego obiektu, a wszystko można było zobaczyć na  planszach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o kamieniach, z których zbudowany jest Kościół oraz Mury Obronne. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć wystawę oraz eksponaty znajdujące się w „Izbie Pamięci”. Wizyta w takim miejscu to wspaniała lekcja historii dla naszych maluchów.

          „Mali ogrodnicy”

          Każdy lubi zjeść kanapkę ze szczypiorkiem, ale czy wiemy skąd go wziąć?  Dzieci z grupy 0  postanowiły odkryć tą tajemnicę. Choć do wiosny daleko  w naszej sali postanowiliśmy założyć mini ogródek.

          „Kwiatuszki” podjęły się niełatwego zadania - sadzenia cebuli. W specjalnej doniczce, która została wypełniona ziemią mali ogrodnicy z wielkim przejęciem robili wgłębienia, umieszczali w nich cebulki i podlewali.

          Teraz pozostaje czekać aż wyrośnie szczypiorek. Przez następne dni i tygodnie dzieci będą obserwować i pielęgnować swoje roślinki, a kiedy urosną będą mogli spożywać je samodzielnie przygotowując zielone kanapki.

          Bal Karnawałowy

          „W karnawale wszyscy urządzają bale… Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej sali”  takimi słowami dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły swój wielki bal. Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

          31. 01. od rana do naszej przystrojonej sali kolejno przybywali tajemniczy goście. Wróżki, biedronki, cyganki, piraci, a nawet szeryf i policjant, którzy pilnowali porządku podczas zabaw. Cudownych strojów było co nie miara. Nie trzeba było długo czekać, aby zobaczyć pierwszą taneczną parę na naszym parkiecie. Powodzeniem cieszyły się pląsy w parach, w mniejszych i większych grupkach, a także zabawy taneczne jak „pociąg” czy „kaczuszki”. Były również konkursy. Między innymi tradycyjny taniec na gazecie oraz poszukiwanie pary, która miała taki sam gwiazdkowy kotylion. Podczas przerwy w tańcach można było uzupełnić energię pijąc sok i delektując się ciasteczkami. Kluczowym momentem były odwiedzimy Świętego Mikołaja, który o dziwo jeszcze rozdaje prezenty. Gdy zabrzmiał charakterystyczny dzwoneczek i pukanie do drzwi dzieci zaskoczone ujrzały cały ogrom prezentów. Każdy otrzymał upominek, a dla całej grupy Mikołaj zostawił fantastyczne puzzle.

          Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę. 

          SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE I POMYSŁOWOŚĆ W PRZYGOTOWANIU SWOICH POCIECH DO BALU.

          DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ PANIOM, KTÓRE ZAJĘŁY SIĘ PRZYGOTOWANIEM PACZEK ORAZ PRZYSTROJENIEM SALI. 

          Dokarmiamy kaczki

          29. 01.  nasze 6 latki wybrały się nad rzeczkę do pobliskiego parku, aby dokarmić pływające tam kaczki. Wszyscy wyposażeni w ziarenka raźno kroczyli poprzez śniegowe zaspy. Dzieci były bardzo szczęśliwe i zaangażowane w karmienie ptaków.

          Zima w pełni więc zachęcamy rodziców do wspólnego spacerowania i dokarmiania kaczek. Jest to niezwykle ważna lekcja dla naszych pociech, kształtująca w nich poczucie opiekuńczości. Takie działania wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dzieci, uczą szacunku do zwierząt.

          My się zimy nie boimy

          „Nareszcie przyszła do nas zima...” – wszystkie dzieci na pewno odetchnęły z ulgą. Za oknem z dnia na dzień przybywa śniegu, który najmłodsi przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z dzieckiem ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Zabawy na mroźnym powietrzu przy jednocześnie świecącym słońcu to szansa na dotlenienie  organizmów.

          Miniony tydzień wykorzystaliśmy do rozmowy na temat cech charakterystycznych obecnej pory roku oraz odpowiedniego stroju podczas mroźnych dni. Nie obyło się bez przypomnienia wiadomości o tym jak zachowywać się podczas zabaw na śniegu i lodzie. Dzieci wykonały pracę plastyczną na organizowany w szkole konkurs o bezpiecznych zimowych zabawach. Panująca za oknem aura zachęciła nas do wyjścia i wspólnych zimowych zabaw.

          „Niech żyją nam!”

          „Ślicznie gościom się kłaniamy, niespodzianki dla Was mamy, bijcie brawa cały czas, wnuki będą bawić Was”  takimi słowami dzieci z Oddziału Przedszkolnego przywitały Babcie i Dziadków, którzy przybyli 21.01 do naszej sali. Powodem tej wizyty było Święto Babci i Dziadka i związane z nim zaproszenie do obejrzenia i wysłuchania wyjątkowych występów... A zapraszały oczywiście wnuczęta.

          Dzień Babci i Dzień Dziadka to dni szczególne w kalendarzu, kojarzone z szacunkiem, ciepłem i podziękowaniami. Najmłodsi z wdzięcznością za dobro otrzymywane od bliskich przygotowali dla seniorów przedstawienie, nad którym ciężko pracowali.

          Na przybyłych gości czekały życzenia, uśmiechy i całusy od wnuczek i wnuczków. A własnoręcznie wykonane upominki, potęgowały u dziadków uczucie dumy z własnych pociech. Po występie na małych aktorów oraz ich gości czekał słodki poczęstunek.

          O godzinie 17:00 dzieci z grupy 0, wspólnie z kolegami ze starszych klas, wystąpiły w Trzcińskim Centrum Kultury, gdzie jeszcze raz złożyli bliskim życzenia.

          „Dziadek z Babcią mają święto
          Więc im wszyscy zaśpiewamy
          Niech nam żyją, niech nam żyją
          Nasi goście ukochani”

          Pójdźmy wszyscy do stajenki

          7 stycznia wracając z długiego świętowania i odpoczynku dzieci uśmiechnięte i punktualne zjawiły się  swojej sali. Opowieściom nie było końca, każdy chciał opowiedzieć kolegom o minionych dniach. Wigilia, prezenty, Sylwester i fajerwerki, tyle się działo…

          Gdy emocje już trochę opadły, a wszyscy podzielili się wrażeniami, udaliśmy się do Kościoła. Powitaliśmy nowonarodzonego Jezusa wspólną modlitwą, następnie dzieci mogły podejść do szopki i obejrzeć z bliska Jezusa w żłóbku, Pasterzy, zwierzęta oraz Trzech Króli. Gromadząc się przy stajence dzieci wspólnie zaśpiewały kolędy.

          Spotkanie z kolędą

          Spotkania opłatkowe w klasach są już niemal tradycją szkoły. W odpowiedzi na zaproszenie najmłodszych, do naszej sali przybyli rodzice, by wspólnie z nami kolędować. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, choć grudniowej atmosferze. W nastrojowo udekorowanej sali, w scenografii bożonarodzeniowej stajenki oraz przy brzmieniu pięknych polskich kolęd 6 latki przedstawiły rodzicom jasełka. Dzieci prezentowały się bardzo efektownie i z wielkim przejęciem występowały dla swojej publiczności. Potem długo jeszcze trwało wspólne kolędowanie, wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne oraz delektowali się przygotowanych przez rodziców poczęstunkiem.

          Wielkie serca małych ludzi

          W przedświątecznym tygodniu w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Trzcińsku Zdroju. Zbiórka zorganizowana przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego przebiegała pod hasłem: „Zostań Świętym Mikołajem, podaruj maluchom prezenty”.

          W porozumieniu z wychowawczynią z Domu Dziecka ustaliliśmy produkty, których najbardziej potrzebują. Społeczność szkolna, chętna do pomocy zmobilizowała siły, aby pomóc młodszym. Codziennie wpływały nowe dary, zabawki, książeczki, puzzle, słodycze, artykuły szkolne, środki higieniczne. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy „pokaźny wór” podarków.

          Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że na twarzach dzieci pojawi się uśmiech.

          Wyniki konkursu „Prezenty dla moich bliskich”

          Na przełomie listopada i grudnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego zorganizowały konkurs plastyczny dla kolegów ze starszych klas.  Celem konkursu było przygotowanie dzieci na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, ale także uwrażliwienie na składanie podarunków najbliższym.

          Na konkurs wpłynęło bardzo dużo ciekawie wykonanych prac. Zarówno komisja jak i dzieci z zerówki miały naprawdę ciężki wybór, jednak po wielu rozmowach doszliśmy do porozumienia.

          Pracę ocenialiśmy w kategoriach klasy I – II i klasy III – VI

          Oto zwycięzcy:

          I miejsce – Emilia Kłonowska

          II miejsce – Kacper Koster

          III miejsce – Wiktoria Błaż

           

          I miejsce – Karina Mikuć

          II miejsce Martyna Żylewicz

          III miejsce Aleksandra Stanisławska

          Zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowym dyplomem, a wszyscy uczestnicy słodkim poczęstunkiem.

          Triumfatorom gratulujemy , a pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

          Przegląd Małych Form Teatralnych

          Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta w roku. Obrzędy i tradycje stanowią ich nieodzowną część. 16 grudnia w odpowiedzi na zaproszenie Przedszkola Miejskiego wzięliśmy udział w III Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Przybieżeli do Betlejem”.

          Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

           6 latki już od listopada powtarzały swoje role, aby wypaść jak najlepiej. W dzień występu od rana u małych aktorów widoczne było podekscytowanie, a obecność rodziców i tłumnie zgromadzonej publiczności wyzwalała jeszcze więcej emocji. W naszych jasełkach zamiast Pasterzy i Aniołków występowały dzieci, które gromadziły się wokół żłóbka ofiarując narodzonemu Jezusowi swoją obecność i dziecięce dary. „Czemu Ty Jezuniu leżysz w zimnym żłobie? Na pewno Ci smutno więc będę przy Tobie” – rozpoczęliśmy, w dalszej części jasełek wystąpiła dziewczynka, która podarowała Jezusowi prezent: „Kochany Jezuniu jesteś taki śliczny, dam Ci dzisiaj moje rękawiczki”, a także lekarka, która deklarowała, że wyleczy nowonarodzonego gdy zachoruje, mała kucharka oraz murarz gotowy do wybudowania Jezuskowi pałacu, by nie musiał leżeć w stajence.

          Gdy nasi aktorzy, jedni stremowani, inni trochę mniej stanęli na scenie emocję opadły, a pojawiła się determinacja, by wypaść jak najlepiej. Wszystko wyszło zgodnie z planem, a maluchy szczęśliwe wróciły na widownie.

          Za udział w przeglądzie dzieci nagrodzone zostały wspaniałymi puzzlami, książką oraz słodkim poczęstunkiem.

          Zajęcia otwarte

          13 grudnia zamiast dzieci w ławkach zasiedli rodzice, stało się za sprawą zajęć otwartych w grupie „0”. Tego dnia do sali najmłodszych przyszli rodzice, aby zobaczyć swoje pociechy „w akcji”. Mamusie, bo te przybyły na zajęcia, miały możliwość zobaczenia jak przebiegają zajęcia w „zerówce”, była także okazja do obserwacji swojego dziecka na tle grupy i sprawdzenia jego wiedzy. Podczas zajęć dzieci popisały się wiedzą na temat Świąt Bożego Narodzenia, pokazały także jak dzielą wyrazy na głoski i sylaby, a także pochwaliły się, że potrafią dodawać i odejmować. Do zajęć zapraszane były także mamy, które wskazywały dzieciom rytm do powtórzenia, a także wcielały się w rolę Mikołaja odpowiadając na pytania swoich maluchów. W dalszej części zajęć rodzice wraz z dziećmi wykonali piękne bożonarodzeniowe stroiki.

          Bardzo dziękujemy rodzicom za chęć i zaangażowanie w życie grupy i szkoły.

          „Mikołaj jest wśród nas”

          Grudzień obfituje w oczekiwanie i radość. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego od początku miesiąca. przygotowują się na przyjście Świętego Mikołaja i Boże Narodzenie.

          Pierwszym zadaniem czekającym na 6 latki było ubranie choinki. Wszyscy świetnie się spisali strojąc magiczne drzewko Następnie uczniowie napisali list do Świętego Mikołaja- pisząc i rysując swój wymarzony prezent. Po powrocie do domu każdy miał położyć list na parapecie, by Mikołaj na pewno go dostrzegł. W naszej sali również przygotowaliśmy się na odwiedziny Mikołaja. Piękne dekoracje, mleko i ciasteczka dla „świętego gościa” oraz skarpety na prezenty, to wszystko potęgowało emocje oczekując na Mikołaja. Dzieci odliczają dni za pomocą kalendarza adwentowego, codziennie inna osoba  otwiera okienko z czekoladką, odmierzając jednocześnie dni do Bożego Narodzenia.

          6 grudnia dzieci przyszły do szkoły ubrane w mikołajowe kolory w czapkach i bardzo wesołych nastrojach. Jakież było ich zdziwienie, gdy po przyjściu do szkoły z parapetu zniknęło mleczko oraz ciastka, a skarpety wypełniły się słodkimi lizakami. Lecz to jeszcze nie koniec niespodzianek. W trakcie zajęć usłyszeliśmy dźwięk magicznych dzwoneczków i pukanie do drzwi. Przed naszą salą leżał worek… worek z prezentem od Świętego Mikołaja. „Kwiatuszki” zniecierpliwione szybko zajrzały do środka, gdzie czekał prezent dla całej grupy- klocki oraz list od Mikołaja do dzieci, w którym nasz czerwony przyjaciel dziękował za poczęstunek i prosił, aby dzieci podarowały mu piękne pokolorowane serduszka. Mikołaj odwiedził jeszcze dzieci dwa razy ofiarując cukierki i czekoladowe mikołaje. Kończąc mikołajkowy dzień, wspólnie ze starszymi klasami bawiliśmy się w rytmach świątecznych przebojów.

          Dzień imienin Mikołaja przebiegał  bardzo pogodnej atmosferze, dzieci przyniosły z domu swoje prezenty, aby o nich opowiedzieć. Poznaliśmy też historię Świętego Mikołaja, udawaliśmy jak niesiemy ciężki worek i przedostajemy się przez komin Dzieci wzięły również udział w teście sprawdzającym widzę o Świętym Mikołaju, który wszyscy zdali rewelacyjnie.

           

          „Kwiatuszki ratują Mikołaja”

          5 grudnia z okazji zbliżających się Mikołajek, dzieci z grupy 0 były w kinie na bajce „Ratujmy Mikołaja”. Nie codziennie jeździmy autokarem, więc wiele emocji przyniosła podróż tak wielkim pojazdem. Gdy dojechaliśmy, dzieci zajęły miejsca na sali kinowej z niecierpliwością oczekując  przygodę z Mikołajem i jego pomocnikiem- Bernardem. Elf Bernard marzy, aby trafić do elitarnej grupy naukowców pracujących w tajnym laboratorium Świętego Mikołaja. Jednak, za sprawą niefortunnego wynalazku, poczciwy pechowiec niechcący ujawnia lokalizację laboratorium chciwemu miliarderowi. Złoczyńca pragnie ukraść sekrety Mikołaja i wejść w posiadanie magicznej Kuli Czasu, która umożliwia wręczenie prezentów dzieciom na całym świecie w zaledwie jedną noc. Jedynym sposobem na powstrzymanie zła, naprawienie szkód, uratowanie Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia jest ratunkowa misja w czasie, która wywołuje całą masę zabawnych komplikacji. W pełnej przygód podróży Bernardowi towarzyszy wesoły renifer z latającego zastępu Świętego Mikołaja.

          Barwna bajka wprawiła wszystkich w miły, przedświąteczny nastrój.

           

          Andrzejkowe „Czary  Mary” w oddziale przedszkolnym

          Andrzejki to ludowa tradycja wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Zabawa andrzejkowa jest wesołym spotkaniem połączonym ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.

          29 listopada, czyli przed dniem św. Andrzeja w grupie „Kwiatuszków” odbyły się tradycyjne Andrzejki. W tym dniu na dzieci czekało wiele wróżb, tańców oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Świętowanie rozpoczęliśmy od poznania historii tego dnia, dzieci słuchały wierszy o Andrzejkach, a także nauczyły się wróżby, która towarzyszyła nam podczas zabawy.

          Hokus – Pokus, Czary – Mary,
          Niech się spełnią andrzejkowe czary.

          Wypowiadając zaklęcie przeszliśmy od pierwszej wróżby- marszu butów. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca ustawialiśmy buty jeden za drugim tak, aby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawialiśmy w kierunku drzwi, te z końca "kolejki" przekładaliśmy na początek. Marsz rozpoczęli chłopcy, poznając tego, który pierwszy znajdzie żonę. Następnie do wróżby przystąpiły dziewczynki.

          W kolejnej wróżbie dzieci poznały zawód, który będą wykonywały w przyszłości. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami przyszłych wybraków. 6 latki wróżyły również z kolorów i cyfr. Ostatnią wróżbą było wypowiadanie życzeń podczas rzucania monetą do miski. Po kilku wróżbach przyszedł czas na tańce i przekąski.

          Podsumowując andrzejkowy dzień dzieci wybrały króla i królową balu oraz wykonały piękne andrzejkowe kolorowanki.

          KP

          Dzień Pluszowego Misia

          22 listopada klasa „Kwiatuszków” była pełna gości, a stało się tak za sprawą Urodzin Pluszowego Misia. W tym dniu każdy uczeń zaprosił do sali swojego ukochanego pluszaka.  Już od rana widoczne było zaciekawienie  misiami kolegów, każdy był inny, cała gama kolorów i rozmiarów, bo przecież każdy ma swojego niepowtarzalnego misia.

          Świętowanie rozpoczęło się od Parady Misiów, dzieci przy dźwiękach piosenki: „Pokochaj pluszowego misia” zaprezentowały pozostałym wdzięki i atuty przyniesionych przez siebie pluszaków. Po tej prezentacji odbyło się uroczyste odśpiewanie „Sto lat” oraz przedstawienie naszych małych przyjaciół, każdy powiedział kilka słów o przyniesionym misiu, następnie 6 latki poznały historię powstania pluszowych misiów. Podczas zajęć wspólnie wymienialiśmy znane nam misie, rozmawialiśmy między innymi o: Misiu Uszatku, Troskliwych Misiach, Misiu Paddingtonie a przede wszystkim o Kubusiu Puchatku. Temu ostatniemu poświęciliśmy trochę więcej czasu. Uczniowie po wysłuchaniu bajki o Puchatku odpowiadali na zagadki dotyczące znajomości postaci z tej bajki oraz ich ulubionych przekąsek.

          Wszystkie zajęcia przeplatane były wesołymi tańcami z pluszakami, odbyła się również misiowa gimnastyka, podczas której dzieci wspólnie z misiami wykonywały ćwiczenia ruchowe. Dzień Pluszowego Misia nie mógł się obyć bez nauki wierszyków o misiach i rozmaitych prac plastycznych przedstawiających naszych jubilatów.

          Dzień Misia obchodziliśmy również w Bibliotece. Podczas zajęć mali uczniowie usłyszeli wiele interesujących wiadomości o niedźwiedziach, mieli także możliwość obejrzenia książek przedstawiających te ogromne zwierzęta. W towarzystwie pluszowych przyjaciół dzieci wykonywały ćwiczenia ruchowe oraz taneczne. Najwięcej radości sprawiła konkurencja, której celem było zjedzenie z talerzyka dżemu bez użycia rąk.

          KP

          Dzień Niepodległości

          Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

          Wszyscy są odpowiedzialni za ducha patriotyzmu, a przede wszystkim rodzina, przedszkole, szkoła. Patriotyzm trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Cały listopadowy tydzień najmłodszych uczniów Szkoły poświęcony był Polsce. „Kwiatuszki” poznały mapę Polski, nasze godło oraz flagę. Wspólnie oglądaliśmy zabytki naszej stolicy, a także podziwialiśmy zdjęcia rzek, Morza Bałtyckiego oraz Tatr. Dzieci nauczyły się Hymnu Państwowego, poznały jego słowa, melodię, a także uczyły się zachowywać odpowiednią postawę w czasie śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

          Zajęcia przerywane były nauką wierszy o ojczyźnie oraz pracami plastycznymi i kolorowankami o tematyce patriotycznej. 6 latki wykonały plakat z krajobrazami Polski, a także wspólnymi siłami złożyły album przedstawiający najważniejsze informacje dotyczące naszej Ojczyzny. Wiele trudu sprawiło wykonanie kotylionów jednak efekty końcowe zadowoliły wszystkich.

          08.11 w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego starsi uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o historii naszej Ojczyzny. Dla uczczenia Święta Niepodległości przedstawiciele rodziców wraz z uczniami uczestniczyli w gminnych obchodach święta. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, a obecność żołnierzy oraz orkiestry potęgowała podniosłe odczucia. Na cmentarzu przy grobach żołnierskich przedstawiciele w imieniu własnym oraz wszystkich tworzących społeczność Oddziału Przedszkolnego zapalili światło pamięci. Atmosfera była bardzo podniosła i uroczysta. Następnie w ramach obchodów święta Niepodległości udaliśmy się do Trzcińskiego Centrum Kultury na uroczystą akademię.

          Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych nasze maluchy uczą sie patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Jesteśmy dumni, że możemy współuczestniczyć w pielęgnowaniu takich wartości wśród najmłodszych, poprzez różnorodne formy pracy  wprowadzać dzieci w historię naszego kraju.

          KP

          Śniadanie daje moc

          Dzieci z oddziału przedszkolnego włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc” propagującej codzienne jadanie odpowiednich śniadań, a przede wszystkim dbanie o zdrowy posiłek. 

          Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy początek nowego dnia. Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w który zachęca do obchodzenia, 8 listopada, Dnia Śniadanie Daje Moc.

          Wspólne celebrowanie zdrowego śniadania u 6 latków miało na celu pokazanie jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. W tym dniu dzieci same przygotowywały sobie kanapki, które później ze smakiem zostały zjedzone. 

          Podziękowanie

          Na przełomie października i listopada dzieci z grupy „Kwiatuszki” zbierały karmę dla zwierząt z Kojca w Gryfinie. Zainteresowanie pomocą dla piesków było ogromne, codzienne ktoś „dorzucał” swoją podporę w postaci karmy, koca czy zabawki. Wspólnymi siłami udało się nazbierać dwa kartony potrzebnych na zimę produktów.

          Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i mamy nadzieję, że ta niewielka pomoc da zwierzakom szansę na przetrwanie zbliżającej się zimy.

          KP

          Wyjście na cmentarz

          W środę 30.10.2013r. dzieci z naszej grupy wybrały się na pobliski cmentarz. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia zapaliły znicze na grobie nieznanego żołnierza.

          6 latki przyłączyły się także do akcji „Zapal znicz” organizowanej przez Samorząd Uczniowski, której celem było zebranie jak największej liczby „lampionów”, które zapalone zostaną na opuszczonych i zaniedbanych grobach.

          KP

          Kartka dla Oliwii

          U Oliwii Gandeckiej przed rokiem zdiagnozowano białaczkę. Mama chciała zrobić jej niespodziankę urodzinową i poprosiła internautów o przesyłanie dziewczynce kartek urodzinowych. Efekt? Z poczty trzeba było odbierać kartki autem z przyczepą. A do ich przechowywania wynająć garaż.

          Wielkim marzeniem Oliwii było dostać bardzo dużą liczbę kartek urodzinowych. Dzieci z grupy „Kwiatuszki” również dołączyły do akcji. Zaangażowanie podczas wykonywania kartek było ogromne, każdy chciał, by jego kartka dla Oliwii była idealna.

          Bardzo prawdopodobne, że Oliwia w niedzielę 27 października, w dniu szóstych urodzin, zostanie rekordzistką świata. Zgłoszona próba bicia rekordu Guinnessa najpewniej się powiedzie. Dostać milion kartek to naprawdę duża rzecz!

          Wystarczy jedna kartka, aby zobaczyć jej uśmiech, niesamowitą iskierkę w oczach, która będzie płonąć coraz mocniej z kolejną kartką.

          Mamy ogromną nadzieję, że każdy kto usłyszy o tej akcji, przyłączy się do niej i wspólnie uda się zebrać bardzo dużą ilość kartek dla Oliwki.

          Adres:
          OliwiaGandecka
          ul.M.C.Skłodowskiej11/26
          65-001 Zielona Góra 

          „Uprzejmość tak mało kosztuje, a tak wiele można za nią kupić. ”

          KP

          „Droga i Ja”

          Nasza Szkoła została zgłoszona do udziału do udziału w programie edukacyjnym „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

          Otrzymaliśmy pakiety edukacyjne „Droga i Ja”, będące kompleksowym narzędziem dydaktycznym dla całej klasy.  Materiały zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: 6-9 i 10-12 lat, a ich zawartość na dwie części tematyczne: „Bezpieczeństwo dla wszystkich” oraz „Mobilność dla wszystkich”.

          Każdy pakiet składa się z ilustrowanych ćwiczeń i testów dla uczniów, kart dydaktycznych dla nauczyciela oraz plakatu edukacyjnego. Po przerobieniu całego materiału i udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe każdy uczeń zostanie nagrodzony pamiątkowym dyplomem.

          KP

          KONKURS PLASTYCZNY „ BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

          W szkole w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki odbył się Konkurs Plastyczny pt: „Bezpieczna droga do szkoły”, w konkursie brały udział klasy „0” – „VI”.

          Celem Konkursu było:

          • kształtowanie nawyku właściwego zachowania się na drodze,
          • troska o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.
          • wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drodze (noszenie odblasków, przechodzenie przez jezdnię w wyznaczonych miejscach, chodzenie lewą stroną drogi)

          Na konkurs wpłynęło 57 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami.

          Spośród nich wyróżnienie otrzymali:

          Oliwia Sawicka  i  Jakub Osadców

          Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

          KP

          Jesień wokół nas

          Nadszedł czas cudownych barw, zmian w przyrodzie, cieszenia się darami jesieni. W słoneczny, jesienny dzień wybraliśmy się na spacer do parku. Piękne „dywany” z liści wyzwoliły u dzieci pokłady energii i wyobraźni.

          Kwiatuszki dzieląc się na grupy rozpoczęły rywalizację na największą górę liści. Wszyscy zbierali liście z zapartym tchem, spoglądając na sterty konkurentów. Gdy stosy nabrały ogromnej wielkości zaczęliśmy prawdziwą zabawę. Dzieci podrzucały liście do góry obserwując jak wirują w powietrzu spadając na ziemię. 

             

          Aż żal było kończyć tak wspaniałą zabawę. Jednak to co dobre szybko się kończy, musieliśmy wracać do szkoły, a z zebranych liści wykonaliśmy wesołe „listkowe ludki” na kolorowych patyczkach.

          KP

          Kwiatuszki na zajęciach w-f

          W związku z tym, że najmłodsze dzieci zostały już przyjęte do społeczności szkolnej, mają praw korzystać z sali gimnastycznej. Pierwsze zajęcia z wychowania fizycznego przyniosły wiele emocji.

          Nowością dla dzieci była zmiana stroju, na ten przeznaczony do ćwiczeń, a także możliwość korzystania ze przyborów sportowych. 6 latki na pierwszych zajęciach poznały zasady korzystania z sali, a także poznały część sprzętu, między innymi: piłkę do koszykówki, do piłki nożnej, kółko ringo, hula hop oraz skakankę.

          Zajęcia rozpoczął krótki biegowy trening, następnie odbyły się tańce w rytmie muzyki. Gdy dzieci skończyły rozgrzewkę przeszliśmy do prawdziwych ćwiczeń.  Maluchy ćwiczyły kozłowanie piłki, rzuty do kosza, przeciągania na ławeczce oraz kręcenie hula hop.

          Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom w-f uda nam się przekonać nasze pociechy, że warto ćwiczyć i dbać o swoją kondycję.

          KP

          Zbiórka karmy dla zwierząt w schronisku

          W porozumieniu z Gryfińskim Kojcem organizujemy zbiórkę karmy dla zwierząt.

          Najbardziej potrzebne produkty to: makaron, ryż, puszki z karmą, przysmaki. Przydatne są także: koce, obroże, smycze, zabawki.

          Zainteresowanych pomocą informujemy, że zbiórka wszystkich artykułów odbywa się w sali numer 2, w godzinach 8:00 – 13:00.

          Kojec Gryfino

          tel. 511 169 001
          e-mail: kojec.gryfino@gmail.com
          Gadu-Gadu: 42200358

          https://www.facebook.com/gryfinski.kojec
           

          Dzień Edukacji Narodowej

          Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą, jest okazją do nagradzania nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

          6 latki, symbolicznym kwiatkiem podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy i smaczne posiłki. Podziękowania popłynęły zarówno dla pracowników Szkoły Podstawowej jak i Przedszkola, które tak niedawno ukończyli.

          Pasowanie na Ucznia Oddziału Przedszkolnego

          Pasowanie na ucznia zerówki to niezwykle ważne wydarzenie. Wszystkie dzieci od września przygotowywały się do tej uroczystości, pilnie uczyły się wierszyków i piosenek.

          Dzień 11.10.2013 zapowiadał się bardzo uroczyście, dzieci przybywały do sali w eleganckich strojach, już od rana widoczne było napięcie związane z uroczystością, w tak ważnym momencie nikt nie myślał o zabawie.

          Gdy sala wypełniła się rodzicami, a główne miejsce zajęła Pani Dyrektor, 6 latki z radością rozpoczęły swój program artystyczny. Wszyscy doskonale zapamiętali swoje role i słowa piosenek, czego potwierdzeniem były liczne brawa.

          Jednak, by zostać uczniem, trzeba sprostać wielu zadaniom. Dzieci musiały odpowiedzieć na zagadki zadane przez rodziców, wykazać się umiejętnością skakania na skakance, a także potwierdzić znajomość zasad zachowania w szkole. We wszystkich obszarach dzieci spisały się na medal, nadszedł więc długo oczekiwany moment: Ceremonia Ślubowania. Wszyscy pod przysięgą ślubowali bycie jak najlepszym uczniem, szanowanie starszych oraz aktywne uczestnictwo w życiu szkoły. Po tym wydarzeniu Pani Dyrektor dokonała Pasowania na Ucznia Oddziału Przedszkolnego, czego potwierdzeniem było dotknięcie historyczny ołówkiem oraz otrzymanie pamiątkowego dyplomu. Z dzieci opadło napięcie i można było wspólnie świętować przy rytmach wesołej muzyki i poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

           

          Wizyta w Bibliotece

          4.10 zostaliśmy zaproszeni na zajęcia do Biblioteki Miejskiej. Dzieci zastanawiały się, jaki będzie temat spotkania, jednak gdy przybyliśmy do Czytelni wszystko się wyjaśniło, ponieważ czekał na nas wielki żuraw i piękny bocian. Panie z Biblioteki przygotowały dla nas pogadankę o ptakach. 6 latki poznały odgłosy i wygląd rozmaitych ptaków, a także usłyszały bajkę o kukułce.

          Rozmowę przeplatały ciekawe zabawy. Dzieci zamieniły się w ptaki szukające ziarna na zimę, nauczyły się piosenki o kukułce oraz oglądały książki o ptakach. Na koniec spotkania każdy miał za zadanie pokolorować sikorkę.

          Wszyscy zadowoleni z zajęć zdeklarowali, że od tej pory będą nasłuchiwać „dźwięków” wydawanych przez ptaki.

           

          Spacer z rodzicami

          Każda pora jest dobra na integrację, a że październik przywitał nas słońcem, postanowiliśmy to wykorzystać. 6 latki zaprosiły na jesienny spacer swoich rodziców.

          Przed salą czekało na najmłodszych liczne grono opiekunów: mamy, ciocie, bracia, siostry a nawet jeden tatuś- wszyscy chcieli z nami spacerować.

          Przyszła do nas piękna złota jesień, więc szkoda nie podziwiać tylu pięknych kolorów. Nasza „wyprawa” udała się do parku. Dzieci szczęśliwe, że mają u roku najbliższych dzielnie maszerowały alejkami, u ich rodziców także widoczne było zadowolenie.

          Dziękujemy wszystkim za chęć spędzenia z nami czasu mamy nadzieję, że na następnym spacerze będzie nas jeszcze więcej.

          Konkurs na nazwę grupy rozstrzygnięty

          Przez cały wrzesień trwał w Szkole konkurs na nazwę grupy dzieci z oddziału przedszkolnego. Chętni mogli głosować, wrzucając swoją propozycję nazwy do wyznaczonego pudełka. Zainteresowanie było ogromne, ponieważ dla autora zwycięskiej nazwy przewidziana została nagroda.

          Najczęściej wymienianą nazwą, a tym samym zwycięską zostały Kwiatuszki”.

          Nagrody zdobywają:

          - Oliwia Sugier

          - Kasia Sosnowska

          Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

          Pozdrawiamy,

          Kwiatuszki z zerówki J

           

          Mamy uśmiechnięte minki, bo zjadamy witaminki

          Wrzesień w oddziale przedszkolnym przebiegał pod hasłem zdrowego odżywiania. Już najmłodszym należy wpajać zasady zdrowego trybu życia, by mogli je stosować i kontynuować w dalszych latach. Podczas wielu pogadanek, zajęć i zabaw dzieci poznały produkty, które sprzyjają zdrowiu oraz te, które są dla nich szkodliwe.

          Odżywianie ma podstawowe znaczenie dla każdego organizmu, warunkuje również utrzymanie dobrego zdrowia. Zbyt ubogie pożywienie lub jego złe wchłanianie czy trawienie powoduje niedożywienie i niedowagę. Natomiast zbyt częste odżywianie, bądź spożywanie nieodpowiednich pokarmów powodować może nadwagę bądź otyłość. Zdrowe odżywianie wymaga więc spożywania odpowiednich ilości dobrze przygotowanego pokarmu.

          6 latki, poznając zdrowe produkty wykonywały bardzo dużo zadań. Kolorowanie jabłuszek, wydzieranie gruszek to pierwsze prace dziećmi, późniejsze zadania były już trudniejsze. W sali najmłodszych powstał kącik owocowo-warzywny. Dzieci poznały rozmaite warzywa i owoce, mogły ich dotknąć, powąchać, a nawet posmakować. Kolejnym etapem wdrażania w odżywianie było wykonanie plakatów przedstawiających zdrowe i niezdrowe produkty. Dzieci z oddziału przedszkolnego poznały piramidę żywienia, pomogło im to w wykonaniu jadłospisu zgodnego z zasadami żywienia. Wszystkim czynnościom towarzyszyło słuchanie piosenek o witaminach i czytanie wierszy o warzywach.

          Aby podsumować zajęcia do sali najmłodszych przybył gość- Pani Pielęgniarka, która opowiedziała dzieciom o zasadach odżywiania, a także odpowiedziała na wiele pytań maluchów.

          Pozostaje mieć nadzieję, że poznane zasady zostaną zapamiętane i wykorzystane w codziennym  życiu.
           

          Dbamy o czystość

          Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy ukazać dziecku potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.

          Nasi najmłodsi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”, wychodząc naprzeciw śmieciom w naszym mieście. 6 latki, wyposażeni w rękawice i worki z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w akcji. Każdy chciał trzymać worek pełen odpadków i znaleźć jak najwięcej śmieci, by nasze otoczenie było czyste.

          Celem takich akcji jest kształtowanie wrażliwości na otaczające nas środowisko. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by w pełni korzystać z jej wartości. Jeśli świat będzie czysty to zdrowa będzie żywność, powietrze i woda, czyli to co jest nam niezbędne do życia.

          KP

           Żyj z przyrodą w zgodzie, odsuń od niej zło i pamiętaj co dzień, żeby chronić ją

          Celem edukacji przyrodniczej w przedszkolu jest zbliżenie dziecka do przyrody, ukształtowanie właściwego, opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia stanowiska i roli człowieka w przyrodzie.

          Dzieci z oddziału przedszkolnego chcą być blisko z naturą, dlatego z ogromną radością przyjęły wiadomość, że będą uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych. Zadaniem grupy było wykonanie zielnika. Miny były różne, ponieważ nie wszyscy wiedzieli co to jest zielnik. Po kilku słowach wprowadzenia wszyscy wspólnie wymieniali znane nam drzewa.    6 latki oglądały liście zerwane z różnych gatunków drzew, a następnie przyklejały je przy odpowiedniej nazwie drzewa. Wykonanie zielnika ma na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków roślin. Licznie przyniesione przez dzieci „skarby jesieni” służą teraz jako dekoracja naszej sali.

          Poznawanie przyrody dostarcza dziecku wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy, sprzyja także rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych, dziecko uczy się odczuwania i podziwiania piękna przyrody, a także uzewnętrzniania uczuć. Podstawowym zadaniem nauczyciela jest dostarczenie dziecku możliwości poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami. Dziecko powinno oglądać, szukać, zbierać, porządkować, porównywać, mierzyć, liczyć, obserwować, badać i eksperymentować. Tylko dzięki tym działaniom ma szansę w pełni poznać otaczający je świat. Obserwując przyrodę, dziecko dokonuje szeregu operacji umysłowych, takich jak: analiza, synteza, porównanie, poszukiwanie cech różniących i wspólnych.

          KP

           Pierwszy spacer

          Pierwszy tydzień nauki przywitał nas zmienną pogodą. Jednak, gdy promienie słońca zaglądnęły przez okna sali najmłodszych, grupa z Oddziału Przedszkolnego wybrała się na pierwszy wspólny spacer.

          Pogoda dopisywała więc humory były wyborne. Dzieci wędrowały w parach do parku, by podziwiać piękne drzewa, które przybierają już jesienne kolory. Świeże powietrze wprawiło wszystkich w wspaniały nastrój, więc dzieci chętnie wróciły do szkoły, by dalej bawić się i zdobywać wiedzę.

          KP

           

           „Witaj nam szkoło radosna, grająca dzwonkiem co rano”

          Nasza szkoła przywitała w swoich murach dzieci 6 letnie. Do Oddziału Przedszkolnego utworzonego przy Szkole Podstawowej uczęszcza 26 najmłodszych uczniów. Oddział Przedszkolny realizuje cele i zadania wynikające z ustawy o systemie oświaty, a w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

          Specjalnie przygotowana sala przywitała swoich uczniów kolorowymi ścianami, mebelkami i całą masą zabawek. Dziewczynkom od razu przypadła do gustu mini kuchnia, pralka, a także sklep z prawdziwą kasą i pieniędzmi. Zainteresowanie chłopców skupił warsztat z narzędziami, samochody oraz klocki. Każde dziecko otrzymało swoją szufladę i miejsce przy stoliku.

          Oczywiście oprócz zabawy przed dziećmi mnóstwo pracy, bo wszyscy chcą dorównać koleżankom i kolegom ze starszych klas.

          6 latki szczęśliwe i pełne entuzjazmu przywitały nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej.

          KP