• Koło regionalne

• Młodzie historycy poznają tajemnice Trzcińska

Już drugi rok, uczniowie trzcińskiej podstawówki biorą udział w programie „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”. Zajęcia odbywają się w ramach koła regionalnego i odbywają się pod opieką nauczyciela historii pana Piotra Przytuły.

W roku szkolnym 2013/2014, uczennice ówczesnej szóstej klasy postawiły sobie za cel „odkurzenie” starego pomnika znajdującego się na stadionie miejskim.
          W okolicach głazu znajdują się dwie pary schodów i metalowe maszty, które jednak wiele lat temu zostały zasypane w wyniku prowadzonych na stadionie prac budowlanych.

Dzielne uczennice wykonały ogrom pracy, aby odkopać pierwsze schody, a także oczyścić napis znajdujący się na samym pomniku.

W roku szkolnym 2014/2015 prace przejęli uczniowie przede wszystkim piątej klasy. Chłopcy postawili sobie za cel odkopanie drugich schodów pokrytych kilkudziesięciocentymetrową warstwą ziemi, korzeni i trawy.

I trzeba przyznać, że należą im się słowa ogromnej pochwały, za trud jaki włożyli. Byli wspierani innymi uczniami z klas IV – VI oraz wychowankami Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju.

Zajęcia prowadzone popołudniami doprowadziły do odkopania zapomnianych elementów budowlanych. Choć przed nami jeszcze ogrom pracy to entuzjazm i chęci młodych odkrywców pozwalają wierzyć, że do końca roku szkolnego uda się wykonać wszystkie zaplanowane prace.

Nie bez znaczenia jest deklarowana pomoc członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, a także wsparcie sprzętowe jakie daje Stowarzyszenia na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku – Zdroju (www.dla-dzieci.eu).

Mamy nadzieje, że wspólnymi siłami uda się doprowadzić do porządku teren pomnika i sam pomnik. Choć to spuścizna po naszych niemieckich poprzednikach zamieszkujących Trzcińsko, to jednak warto pielęgnować zachowane zabytki i w ten nietypowy sposób uczyć młodych ludzi pamięci o minionych dziejach.