• Patron

Stefan Żeromski

Był człowiekiem wyjątkowo bacznie obserwującym rzeczywistość, wrażliwym na krzywdę ludzką, otwartym i nieugiętym w prezentowaniu swoich poglądów. Swoim życiem i twórczością potwierdzał ogromne zaangażowanie w sprawy narodowe i społeczne.

Przyszedł na świat 14 X 1864 r. w Strawczynie na ziemi kieleckiej, u stóp Gór Świętokrzyskich w zubożałej rodzinie szlacheckiej o bogatych tradycjach patriotycznych. Wczesna strata rodziców, trudna sytuacja materialna, częste choroby i zamiłowania pisarskie nie sprzyjały systematycznej nauce. Autobiograficzna powieść „Syzyfowe prace” jest obrazem niełatwego życia pisarza z tego okresu.

W 1888 r. zmuszony był przerwać naukę ze względu na brak środków do życia i przez kilka lat pracował jako guwerner w różnych domach szlacheckich, wzbogacając swoje doświadczenia poprzez obserwację życia ziemiańskiego i zetknięcie z niedolą ludu.

W roku 1892 r. objął posadę bibliotekarza, początkowo w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswil w Szwajcarii, a po powrocie do kraju w Bibliotece Ordynacji Zamoyskich w Warszawie.

W latach 1909 – 1912 przebywał w Paryżu, a od 1913 w Zakopanem, gdzie brał czynny udział nie tylko w życiu kulturalnym regionu, ale też działał na rzecz organizacji niepodległościowych. Jesienią 1919 roku zamieszkał w Warszawie angażując się w życie literackie stolicy.

Twórczość swą poświęcił sprawie wyzwolenia narodowego i walce z niesprawiedliwym ustrojem. Posługiwał się pseudonimami Maurycy Zych i Józef Katerla.

W ostatnich latach życia Stefan Żeromski – syn ziemi kieleckiej, miłośnik urody Tatr stał się piewcą polskiego morza i Wybrzeża.

Był kandydatem do nagrody Nobla, jednak utracił tę szansę na skutek konrowersji powstałych wokół wydanego w 1922 roku "Wiatru od morza". W 1925 roku otrzymał pierwszą państwową nagrodę literacką.

Pisarz zmarł 20 XI 1925 r. w Warszawie.

W 1946 roku z inicjatywy kierownika szkoły Tomasza Przetacznika, miłośnika twórczości Stefana Żeromskiego, Szkoła Podstawowa w Trzcińsku-Zdroju przyjęła imię tego pisarza, który podobno, "najlepiej umiał przyłożyć ucho do ziemi ojczystej, aby dobrze słyszeć bicie serca Ojczyzny".

W Szkole Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju daty urodzin i śmierci Stefana Żeromskiego na stałe weszły do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych. Od kilkunastu lat w okresie od 14 października do 20 listopada w szkole odbywają się Dni Patrona mające na celu przybliżenie uczniom postaci pisarza i jego twórczości.

18 listopada 2011 roku w Szkole Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju odbyła się uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej z okazji 65. rocznicy nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego.

Aktu odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz gminy Zbigniew Kitlas i dyrektor szkoły Violetta Papież.

Relacja z uroczystości odsłonięcia tablicy

Wybrane aforyzmy Stefana Żeromskiego

"Miłość rodzinnego kraju i miłość idei może zapewnić możliwe na ziemi szczęście"

"Człowiek to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno. Wyjąwszy krzywdy bliźniego, wolno każdemu czynić co chce"